Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Blíži sa termín zúčtovania zdravotného poistenia
15. 3. 2010
Posledné dva týždne ostávajú na podanie ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2009. Poistenci ho tento rok musia stihnúť podať do konca marca. Minulý rok to bola do konca júna.
Ročné zúčtovanie za rok 2009 poistenci podávajú v zdravotnej poisťovni, v ktorej boli poistený k 31. decembru 2009.
Daň z úrokov stačí preukázať výpisom z účtu
12. 3. 2010
V prípade, že chcete späť dane z úrokov, k daňovému priznaniu musíte priložiť aj doklad o výške pripísaného úroku a zrazenej dani. Daniarom stačí aj výpis z účtu, nemusí to byť osobitné potvrdenie. Vrátenie dane, ktorú banka zrazila a odviedla z prijatých úrokov je možné si uplatniť prostredníctvom daňového priznania. Oplatí sa to najmä dôchodcom, študentom, ľuďom bez príjmov alebo s nízkymi príjmami, či deťom.
Pri týchto vkladoch sa totiž nesleduje, či ide o podnikateľské vklady, súkromné vklady alebo stavebné sporenie. Po novom však Daňový úrad žiada, aby daňovník, ktorý podáva daňové priznanie k dani z príjmov FO z dôvodu vrátenia dane vybranej zrážkou z úrokov z vkladov na vkladných knižkách alebo na účtoch v bankách priložil k daňovému priznaniu aj kópiu akéhokoľvek dokladu preukazujúceho výšku pripísaného úroku a výšku zrazenej dane (napr. kópiu výpisu z účtu, kópiu vkladnej knižky a pod.).
Žiadne osobitné potvrdenia vydávané peňažnými inštitúciami, ktoré podliehajú spoplatňovaniu, daňové úrady nevyžadujú. Oplatí sa teda odkladať si bankové výpisy, prípadne skopírovať vkladnú knižku.
Američania meškajú s platením dane z nehnuteľností
12. 3. 2010
V mnohých mestách USA čelia majitelia nehnuteľností rastúcim účtom za daň z nehnuteľností. Ceny existujúcich domov pritom klesli za tri roky v priemere zhruba o 22 %. Miestne daňové sadzby a ohodnotenia zvyčajne neodrážajú výrazné znižovanie cien. V USA patria dane z nehnuteľností celkovo medzi najvyššie na svete.
Denník The Wall Street Journal uviedol, že podľa nedávneho prieskumu „National League of Cities“ štvrtina miest zvýšila sadzby v rozpočtovom roku 2009, aby kompenzovala klesajúce príjmy z výberu tejto dane.
V štáte Michigan je s úradným výmerom nespokojných toľko ľudí, že najvyšší daňový súd musí riešiť 24-tisíc sťažností tamojších obyvateľov. Protestné skupina organizujú majitelia v Missouri a Illinois organizujú protestné skupiny. V New Yorku a New Jersey, kde sú jedny z najvyšších sadzieb v krajine, nespokojní voliči v nedávnych voľbách nepodporili demokratických zástupcov v štátnych a miestnych úradoch.
Ďalší majitelia volia radšej nohami a presťahovali sa zo štátov s vyššími daňami do miest s prijateľnejším zaťažením.
So zaplatením daní mešká čoraz viac majiteľov. Niektorí dokonca chcú predať dom, aby ušetrili na daniach, no v súčasnej situácii sa im to často nedarí. Mnohým ľuďom úspory a úvery začínajú vysychať. Ak nedôjde k rýchlemu zlepšeniu bude viac ľudí neschopných platiť daň z nehnuteľností.
Väčšina firiem polročné odmeny nevyplatí ani tento rok
11. 3. 2010
Na polročné odmeny môže zabudnúť väčšina Slovákov. Argument firiem, že sa to môže kríza, však už nie je taký nepriestrelný ako v minulom roku. V rokovaniach o mzdách zamestnancov majú firmy stále prevahu. Podľa jedného zo šéfov nemenovanej personálnej agentúry budú odmeny na programe až koncom roka.
Aj ekonómovia hovoria, že pri vyjednávaní o mzdách budú mať zamestnávatelia pravdepodobne stále prevahu.
Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov zastáva názor, že dôvod na nevyplácanie odmien je opodstatnený. Firmy to najhoršie v tomto roku ešte len čaká.
K platu si na polrok prilepšia najmä zamestnanci veľkých firiem, aj to len niektorých.
Podľa ekonómov by však mzdy mali mierne rásť. Predpokladajú nárast asi o 2 %.