Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Počet nezamestnaných na Slovensku v novembri klesol
21. 12. 2010
Počet nepracujúcich Slovákov v novembri opäť mierne klesol. V jedenástom mesiaci tohto roka sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,07 percentuálneho bodu a dosiahla tak 12,22 %.
Uplynulom mesiaci bolo na úradoch práce evidovaných 374 281 uchádzačov o zamestnanie. Z nich mohlo okamžite do práce nastúpiť 328 345. Ich počet v porovnaní so septembrom klesol o 1855, v porovnaní s vlaňajškom o 288. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Platy v štátnej službe sa nezvýšia
16. 12. 2010
Platy v štátnej a verejnej službe sa v budúcom roku z dôvodu znižovania výdavkov vo verejnej správe meniť nebudú, zvýši sa však dovolenka o jeden týždeň.
Vyplýva to z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa v štátnej a verejnej službe na rok 2011, ktoré slávnostne podpísali na Úrade vlády SR.Rokovania o nových kolektívnych zmluvách trvali viac ako pol roka. Zástupcovia odborárov požadovali zvýšiť rozsah dovolenky o jeden týždeň, zvýšiť
odchodné a odstupné na dva platy a zvýšiť prídel do sociálneho fondu.Po piatich neúspešných kolách rokovaní sa nakoniec 3. decembra podarilo dospieť k dohode pred sprostredkovateľom.
Počet dôchodcov sa zvýši až o 43 %
14. 12. 2010
O pätnásť rokov bude na Slovensku viac dôchodcov ako ľudí produktívnom veku.
Podľa analytika D. Derníka sa v tomto období zvýši počet dôchodcov o 43 % a ľudí v produktívnom veku zase klesne o 9 %. Na jedného dôchodcu tak budú robiť približne iba dvaja pracujúci, pričom v súčastnosti pripadajú na jedného dôchodcu v SR takmer 4 ľudia v produktívnom veku. J.Mihál upozornil, že pri určovaní výšky dôchodkov treba zohľadňovať aj tento demografický vývoj.
Dopravcovia nechcú vyššiu daň z motorových áut
8. 12. 2010
Dopravcovia odmietajú zvýšenie dane z motorových vozidiel , ako aj jej nejednotný rast.
Informovalo o tom združenie Česmad Slovakia, ktorého členovia sa tak cítia byť obeťami nevyváženého hospodárenia vyšších územných celkov (VÚC). Zvýšenie uvedenej dane a ich prípadná realizácia by znamenali vážne ohrozenie až likvidáciu odvetvia autodopravy. Podľa P. Jančoviča je v Poľsku sadzba dane za návesovú súpravu 38 % sadzby dane v SR, v Maďarsku 49 % a v Česku 53 % sadzby dane na Slovensku.