Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Priemerná mzda SR za minulý rok bola 769 eur
4. 3. 2011
Priemerná mzda zamestnanca v slovenskom hospodárstve v minulom roku medziročne stúpla o 3,2 % a dosiahla tak úroveň 769 eur.
Najvyššiu priemernú mzdu mali pracovníci v informačných a komunikačných činnostiach (1450 eur), vo finančných a poisťovacích činnostiach (1425 eur) a v dodávke elektriny a plynu (1268 eur). Najnižšiu výplatu dostávali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách
(503 eur), stavebníctve (579 eur) a poľnohospodárstve (581 eur). Vo všetkých krajoch bola priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca vyššia ako v roku 2009, uvádzajú štatistici.
Rezort financií chce viac daňových príjmov od štátnych firiem
3. 3. 2011
Rezort financií pripravil ďalší návrh na zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu.
Právnické osoby v riadiacej a zakladateľskej pôsobnosti orgánov štátnej správy, ktoré nie sú registrované pre daň z pridanej hodnoty (DPH), by tak mali po novom urobiť dobrovoľne.Nové opatrenie by malo podľa odhadov ministerstva priniesť do štátneho rozpočtu v r.2011 dodatočných 3,3 milióna eur. Materiál prerokovala a schválila vláda SR.
Elektronicky sa v roku 2010 podalo menej ako 1 % daňových priznaní
16. 2. 2011
V roku 2010 bolo podľa informácií generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR M.Mikulčíka podaných elektronickou formou menej ako 1 % daňových priznaní z príjmu.
"Z viac ako 450 000 podaní daňových priznaní z príjmu zo strany fyzických osôb nepodnikateľov bolo elektronicky podané len jediné daňové priznanie," uviedol M.Mikulčík. Právnické osoby podali v roku 2010 len 730 z celkovo 163 208 daňových priznaní elektronicky, čo je menej ako 0,45 %.
Priemerná mzda na Slovensku sa v roku 2010 zvýšila
11. 2. 2011
Priemerná mesačná mzda sa v minulom roku zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach s výnimkou ťažby a dobývania.
Štatistický úrad SR uviedol, že nominálna mzda sa zvýšila najvýraznejšie vo vybraných trhových službách, a to o 6,6 % a v priemysle o 5,3 %.