Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Dohodárom sa blíži záver lehoty
24. 1. 2013
Už len niekoľko dní, do 31. januára, zostáva do ukončenia termínu, kedy musia zamestnávatelia prihlásiť dohodárov na povinné poistenie do registra poistencov SP.
Týka sa to tých dohodárov, ktorým dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru vznikla ešte pred 31. decembrom a tento právny vzťah trvá aj v tomto roku. Pri takýchto dohodách platí predĺžená lehota na prihlásenie zamestnancov – dohodárov na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Táto predĺžená lehota však neplatí v prípade tých pracovníkov, u ktorých dohoda vznikla v tomto roku.
Do výpočtu preddavkov ostávajú dva týždne
22. 1. 2013
Čas pre živnostníkov na výpočet preddavkov na zdravotné poistenie sa kráti.
Necelé dva týždne im zostávajú na to, aby si nanovo vypočítali preddavky na zdravotné poistenie v roku 2013. Následne, najneskôr 8. februára, musia prvý preddavok aj uhradiť. Živnostníci si musia preddavky vyrátať v dôsledku zmeny zákona o zdravotnom poistení. K základu dane živnostníkov sa od nového roka pripočítajú nielen zaplatené zdravotné, ale aj sociálne odvody. Výsledok sa následne vydelí koeficientom 1,9 namiesto súčasného koeficientu 2,14. To zároveň znamená, že zdravotné odvody budú vyššie.
Minimálna mzda už tlačí na prepúšťanie
17. 1. 2013
Vyššia minimálna mzda a nižší počet zamestnancov, to je nová matematika slovenských podnikov.
Viaceré z nich sa zhodujú na tom, že náklady spojené s vyplácaním vyššej mzdy im narobia nemalé problémy.
Minimálna mzda, ktorá od prvého januára narástla z 327,2 na 337,7 eura, si však vyžiadala prepúšťanie vo firmách.
Vláda odmieta, že k prepúšťaniu by mohlo dôjsť z tohto dôvodu. Pokiaľ dôjde ku zvýšenému prepúšťaniu vo firmách, tak to bude dôsledkom negatívnych prognóz ekonomického vývoja vo vyspelom svete. Firmy prepúšťajú vtedy, ak sa dostanú do problémov, ktoré súvisia s hospodárskou a finančnou krízou.
8 radikálnych zmien pre SZČO a zamestnancov
17. 1. 2013
Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti spracovania účtovníctva, miezd a daňového poradenstva, pripravila prehľad 8 najvýznamnejších zmien pre zamestnancov, SZČO, dohodárov a zamestnávateľov platných od januára 2013.
S príchodom nového roka začínajú byť účinné legislatívne zmeny, ktoré sa výrazne dotýkajú všetkých zamestnancov a zamestnávateľov. Rozsiahla novela Zákona o sociálnom poistení priniesla zavedenie povinnosti platiť odvody na zdravotné poistenie a jednotlivé kategórie sociálneho poistenia pre zamestnancov pracujúcich na dohody, dochádza k zmene aj v nových sumách maximálneho a minimálneho vymeriavacieho základu na platenie sociálneho poistenia a platí aj nový spôsob výpočtu vymeriavacieho základu povinne nemocensky a dôchodkovo poistených SZČO.