Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Skladba mesačného výkazu na sociálne poistenie

29. 4. 2022 Z dôvodu zavedenia inštitútu skrátenej práce bol od 1. 3. 2022 ustanovený nový druh poistného na sociálne poistenie, tzv. poistné na financovanie podpory v čase skrátenej práce (PFP).
Poistné je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca v pracovnom pomere alebo na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu.
V prípade iných zamestnancov (na ktorých sa podpora v čase skrátenej práce nevzťahuje, napr. dohodári, výkon funkcie konateľa, poslanca obecného zastupiteľstva apod.) k žiadnej zmene v sociálnom poistení nedochádza a zamestnávateľ poistné na financovanie podpory v čase skrátenej práce za týchto zamestnancov neplatí a nevykazuje.
Rozsah sociálneho poistenia upravuje zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej aj „zákon o sociálnom poistení“, ktorý definuje druhy (subsystémy) sociálneho poistenia. Podľa § 128 zákona o sociálnom poistení sú platitelia poistného povinní vykazovať a odvádzať poistné od 1. 3. 2022 na:
• nemocenské poistenie (ďalej aj „NP“),
• dôchodkové poistenie (ďalej aj „DP“), ktoré sa člení na starobné poistenie a invalidné poistenie,
• poistenie v nezamestnanosti (ďalej aj „PvN“),
• garančné poistenie (ďalej aj „GP“), ak je zamestnávateľ povinne garančne poistený,
• úrazové poistenie (ďalej aj „ÚP“),
• do rezervného fondu solidarity (ďalej aj „RfS“),
• poistné na financovanie podpory (ďalej aj „PFP“), ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca v pracovnom pomere a v právnom vzťahu na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu.
Zamestnávateľ, ktorý bude platiť PFP, rozdelí poistné medzi PvN a PFP a to sadzbou 0,5 % na PvN a sadzbou 0,5 % na PFP. Jednotlivé sumy poistného vrátane nového poistného na financovanie podpory sa zaokrúhľujú podľa § 129 ods. 2 zákona o sociálnom poistení na najbližší eurocent nadol a vykazujú sa v mesačnom výkaze poistného.
K

Medzi firmami sa rozmohlo neplatenie faktúr

19. 6. 2009 Slovenské firmy si čoraz častejšie neplatia medzi sebou faktúry alebo meškajú s ich zaplatením. Priemerná doba úhrady pohľadávky sa oproti vlaňajšku výrazne predlžuje.

Konštatujú to firmy, ktoré sa zaoberajú poistením pohľadávok. Slovenský index platobnej nedisciplinovanosti sa zhoršil takmer o 30 %. Západná Európa sa v oblasti platobnej disciplíny dostáva postupne z najhoršieho, situácia vo východnej sa stále zhoršuje.
Na neplatičov doplácajú menšie dopravné spoločnosti, menší stavební subdodávatelia, kovovýroba, výrobcovia plastov a gumy, strojári, sklári aj textilný priemysel.
Na zhoršujúcu sa platobnú morálku svojich odberateľov môžu v budúcnosti najviac doplatiť práve menšie firmy. Mnohé z nich už pocítili problémy s hotovosťou po tom, čo im banky priškrtili financovanie.  Niektoré sa uchýlili k inému zdroju externého financovania - naťahovaniu splatnosti svojim dodávateľom. V tejto situácii hrozí, že ak prestanú faktúry platiť aj ich odberatelia, spustí sa domino efekt druhotnej platobnej neschopnosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Konflikt medzi ministerstvom a DSS pokračuje

19. 6. 2009 Podľa ministerky práce sa DSS-ky správajú nekorektne a zavádzajú pri spôsobe informovania ľudí o druhom penzijnom pilieri.
Posledné kroky DSS ministerka označila ako vážny morálny prešľap, ktorý vychádza z cieľa ochrániť dobrý biznis - vlastné peniaze. Správcovia dôchodkových úspor v liste zaslanom  Svetovej banke  žiadali oficiálne stanovisko k prípadnej zmene pomeru odvodov do kapitalizačného piliera.  Svetová banka odpovedala s tým, že neodporúča zníženie odvodov do druhého piliera.
Podľa ministerky niektoré penzijné spoločnosti už v minulosti ovplyvňovali medzinárodné inštitúcie, aby svojimi stanoviskami nepodporovali súčasnú vládu. Jednou z nich údajne bola aj Medzinárodná asociácia sociálneho zabezpečenia.
Kritika dôchodkových spoločností sa v posledných dňoch stupňuje. Zaútočil na ňu aj sám slovenský premiér. Podľa jeho slov dochádza k obrovskému znehodnocovaniu vkladov ľudí v druhom pilieri. Rizikových akcií sa správcovské spoločnosti údajne zbavujú  len z toho dôvodu, že vláda schválila zákon, podľa ktorého by prípadné straty na dôchodkových účtov sporiteľov za polročné obdobie doplácať zo svojich peňazí. To by pravdepodobne viedlo k zániku niektorých menších penzijných spoločností.
(Zdroj: HNONLINE)

Špecializovaný trestný súd bol schválený

18. 6. 2009 Súd bude mať sídlo v Pezinku. Právna norma nadobudne účinnosť v deň, keď v Zbierke zákonov vyjde nález Ústavneho súdu o zrušení Špeciálneho súdu. Činnosť špecializovaného súdu plynule nadviaže na činnosť špeciálneho súdu, ktorého vznik označil Ústavný súd za protiústavný.
Sudcov však po novom čakajú viaceré zmeny. Je to predovšetkým zníženie ich príplatku ku mzde. Príplatok sa z doterajšieho šesťnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve zníži na dvojnásobok. Samotná mzda ostane na úrovni 1,3 násobku platu poslanca NR SR. Na dvojnásobok sa zníži aj príplatok špeciálnych prokurátorov.
Poslanci tiež rozhodli, že špeciálni sudcovia neprídu o stálu ochranku. Zákonom sa rozširuje vecná pôsobnosť špecializovaného súdu o úkladnú vraždu, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, falšovanie, pozmeňovanie a neoprávnenú výrobu peňazí a cenných papierov a zneužívanie právomocí verejného činiteľa.
(Zdroj: HNONLINE)

Daňové kontroly odhaľujú vyšší počet daňových únikov

18. 6. 2009 V prvých piatich mesiacoch tohto roka počet podozrení z trestných činov na daniach medziročne narástol o 28,34 %. Na tlačovej konferencii dnes o tom informovalo Daňové riaditeľstvo (DR) SR.
Na základe počtu podozrení na trestné daňové činy mohlo prísť k daňovým únikom až v sume vyše 63 miliónov €. Počet oznámení stúpol aj v dôsledku toho, že daňová správa aktívnejšie pristupuje k rizikovým subjektom a častejšie u nich  robí  kontroly. Príjmy podnikateľských subjektov ohrozuje aj globálna finančná kríza, a niektoré zo súkromných spoločností sa uchyľujú k daňovým podvodom.
(Zdroj: SME, SITA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner