Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho postrehy

Ten, čo nič nerobí, nič nepokazí. A to je dôvod na odmenu.

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

Jeden iniciatívny blbec je horší ako teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Newtonove zákony

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Ak na teleso nepôsobí žiadna sila, teleso v pokoji zostane v pokoji a teleso v pohybe zostane v pohybe.

Neživé veci sa pohybujú len natoľko, aby sa vám priplietli do cesty.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Človek a úspech

To, že ste dnes mali pekelnú smolu, ešte neznamená, že zajtra budete mať svätý pokoj.

Čím viac robíte, tým menej máte.

Tí, ktorí chcú urobiť veľký skok nahor, musia byť pripravení na to, že dopadnú hlboko dole.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Všetko má svoj koniec

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Čas a história

Keď si konečne nájdete svoje miesto pod slnkom, je osem večer.

Všetci ideme po tej istej ceste, ibaže rôznymi smermi...

Môžete niekomu sľúbiť zajtrajšok, ale nemôžete mu kúpiť včerajšok.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Ročné zúčtovanie poistného SZČO podľa ZDP

12. 9. 2023 Daňovník, ktorý dosiahol v roku 2023 príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) a z ročného zúčtovania poistného za rok 2022 mu vznikol nedoplatok z takýchto príjmov, uplatní nedoplatok uhradený v roku 2023 ako daňový výdavok tohto zdaňovacieho obdobia.
Spôsob jeho uplatnenia závisí od spôsobu uplatňovania výdavkov daňovníkom. U daňovníka, ktorý si v daňovom priznaní uplatní preukázateľne vynaložené daňové výdavky z účtovníctva alebo z evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov je nedoplatok poistného daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. i) zákona o dani z príjmov. Podkladom pre zaúčtovanie, resp. uvedenie v evidencii je doklad o zaplatení, v prípade vedenia podvojného účtovníctva výkaz nedoplatkov. Daňovník uplatňujúci výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky) v súlade s § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, uplatní ako daňový výdavok popri paušálnych výdavkoch aj poistné vrátane vyrovnaného nedoplatku z ročného zúčtovania poistného. Ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov v roku 2023 uhradil nedoplatok z ročného zúčtovania poistného za rok 2022 a skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, t. j. v roku 2023 už nepoberal príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, postupuje podľa § 32 ods. 12 zákona o dani z príjmov. V zmysle tohto ustanovenia, ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (definované v § 17 ods. 9) v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto zaplatené sumy zvýši daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť. Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup.
Ak daňovník nebude mať v roku 2023 príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, z ktorých by si mohol odpočítať nedoplatok z ročného zúčtovania poistného, môže si upraviť základ dane z príjmov o tento vyrovnaný nedoplatok prostredníctvom dodatočného daňového priznania za rok 2022. Ak z ročného zúčtovania poistného vyplynul preplatok, postupuje sa rovnako ako u zamestnanca. Daň z preplatku vyberie zdravotná poisťovňa zrážkou v súlade s § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov. Vykonanou zrážkou sa považuje daňová povinnosť z preplatku poistného za splnenú na základe § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov bez ohľadu na to, či daňovník uplatňuje preukázateľne vynaložené výdavky z vedeného účtovníctva a je povinný o vrátenom preplatku účtovať, alebo nie je povinný o vrátenom preplatku účtovať, nakoľko uplatňuje paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov alebo uplatňuje preukázateľné výdavky z daňovej evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona. V zmysle § 17 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov príjem, pri ktorom vybraním dane zrážkou podľa § 43 ods. 6 zákona je splnená daňová povinnosť, sa nezahrnie do základu dane. Daňovník v daňovom priznaní preplatok z ročného zúčtovania poistného nezahrnie do príjmov v § 6 a daň vybranú zrážkou neuvedie v daňovom priznaní.
K

Koncesionárske poplatky sa nezrušia

19. 10. 2012 Koncesionárske poplatky sa od 1. januára 2013 nezrušia.
Koncesionárske poplatky budú naďalej 4,64 eura mesačne. Platiteľom koncesií sú fyzické osoby, ktoré sú v evidencii odberateľov elektriny v byte alebo v rodinnom dome. Koncesie platí aj zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov. Oslobodené od platenia by mali byť osoby, ktoré žijú v domácnosti s ťažko zdravotne postihnutým človekom, ktorá má na adrese odberného miesta trvalé bydlisko. Koncesie by tiež nemali platiť osoby, ktoré sú sami ťažko zdravotne postihnuté, čo však musia oznámiť RTVS. Od povinnosti platiť poplatky by mali byť tiež oslobodení rádiotelevízia, Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky ako aj Rada pre vysielanie a retransmisiu, tiež zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže, školy a školské zariadenia, nemocnice, liečebne, hospice a domy ošetrovateľskej starostlivosti ako aj zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately. Koncesie by nemali platiť osoby, ktoré nie sú občanmi Slovenska a požívajú diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva, ak je zaručená vzájomnosť.

Koľko sa dá ušetriť na sociálnych dávkach

19. 10. 2012 Vláda by mohla na sociálnych dávkach ušetriť až 290 miliónov eur, vyrátal to inštitút INESS v svojej štúdii.
Na porovnanie, zvýšenie odvodových stropov má priniesť štátu o rok 125 miliónov eur, vyššie zdanenie lepšie zarábajúcich ľudí zhruba 50 milionov eur, podobnú sumu majú priniesť vyššie odvody pre živnostníkov. Prídavky na deti by sa napríklad obmedzili vekom dieťaťa 19 rokov. Nárok na prídavky by mali iba rodiny s deťmi do príjmovej hranice 2,4­násobku životného minima. Výškou príjmu rodiny by sa limitoval aj nárok na rodičovský príspevok. Ak by sa ušetrilo 30 percent celkových zdrojov vyplácaných na túto dávku, vláda by ušetrila sto miliónov eur. Ak by sa zrušil príplatok pri narodení dieťaťa, vláda by ušetrila 35 miliónov eur. Ak by sa vyplácal len na prvé dieťa, štát by ušetril minimálne polovicu z tejto sumy.

Poplatky za vklad nechá iba Primabanka

17. 10. 2012 Od začiatku roka sa za vklad peňazí v hotovosti nebude platiť v trinástich slovenských bankách
Znevýhodnení však zostanú klienti Primabanky, ktorá sa rozhodla spoločnú iniciatívu Slovenskej bankovej asociácie nepodporiť. Zvyšné banky sa rozhodli poplatok zrušiť na pol roka po ultimáte ministra financií , že buď ho zrušia samy, alebo im to nariadi zákonom.

Vysokoškoláci nepôjdu do ulíc, zvýhodnili im dohody

17. 10. 2012 Študenti budú platiť vyššie odvody z dohôd až od zárobku 155 eur.
Študenti od 18 do 26 rokov budú mať výnimku pri platení odvodov na dohodu. Pri jednej dohode do 155 eur budú platiť nižšie odvody 1,05 percenta. Študentská rada vysokých škôl je s návrhom rezortu práce spokojná a študenti nebudú 23. októbra protestovať v uliciach. Zároveň sa dohodli, že pravidlá budú platiť pre všetkých študentov od 18 rokov, nebudú sa rozdeľovať na stredoškolákov a vysokoškolákov. Vysokoškolákom sa nepáčilo hlavne zvýšenie odvodového zaťaženia študentov pri práci na dohodu. Novela zákona o sociálnom poistení od januára 2013 zvyšuje odvody pri práci na dohodu na 29,8 percenta, z toho sedem percent mali platiť študenti a 22,8 zamestnávateľ.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner