Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Všetko má svoj koniec

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Človek a informácie

Počítač je zariadenie určené na zrýchlenie a zautomatizovanie tvorby chýb.

Správna informácia ešte nezaručuje správne rozhodnutie. Nesprávna informácia ešte nezaručuje nesprávne rozhodnutie. Informácia, ktorú máte, nie je tá, ktorú práve chcete. Informácia, ktorú chcete, nie je tá, ktorú potrebujete. Informácia, ktorú potrebujete, nie je tá, ktorú môžete získať. Informácia, ktorú môžete získať, stojí viac, ako môžete zaplatiť. Skutočný obsah informácie nie je taký dôležitý ako dojem, ktorý vyvolá.

Všetky počítače vedie čakať tou istou rýchlosťou.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphy v parlamente

Zákon väčšiny: Parlament má vždy pravdu. Nedajte sa zmýliť faktami zo života.

Zákon zmeškanej reakcie: Kým sa konečne parlament odhodlá zaujať stanovisko k niečomu dôležitému, už to nie je aktuálne.

Zákon objektívneho zaradenia: Kto vie robiť, ten robí. Kto nevie poriadne robiť, ten učí. Kto nevie poriadne robiť, ani poriadne učiť, ten riadi. Kto nevie ani poriadne robiť, ani učiť, ani riadiť, ten ide do politiky.

(Murphyho zákonník)
Kde končí pozemská púť

Človek počas svojej pozemskej púte narobí svojim blízkym často starosti. A zo zotrvačnosti v tejto zábave pokračuje aj po smrti.

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

(Zrnká úsmevu)

Ročné zúčtovanie poistného SZČO podľa ZDP

12. 9. 2023 Daňovník, ktorý dosiahol v roku 2023 príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) a z ročného zúčtovania poistného za rok 2022 mu vznikol nedoplatok z takýchto príjmov, uplatní nedoplatok uhradený v roku 2023 ako daňový výdavok tohto zdaňovacieho obdobia.
Spôsob jeho uplatnenia závisí od spôsobu uplatňovania výdavkov daňovníkom. U daňovníka, ktorý si v daňovom priznaní uplatní preukázateľne vynaložené daňové výdavky z účtovníctva alebo z evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov je nedoplatok poistného daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. i) zákona o dani z príjmov. Podkladom pre zaúčtovanie, resp. uvedenie v evidencii je doklad o zaplatení, v prípade vedenia podvojného účtovníctva výkaz nedoplatkov. Daňovník uplatňujúci výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky) v súlade s § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, uplatní ako daňový výdavok popri paušálnych výdavkoch aj poistné vrátane vyrovnaného nedoplatku z ročného zúčtovania poistného. Ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov v roku 2023 uhradil nedoplatok z ročného zúčtovania poistného za rok 2022 a skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, t. j. v roku 2023 už nepoberal príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, postupuje podľa § 32 ods. 12 zákona o dani z príjmov. V zmysle tohto ustanovenia, ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (definované v § 17 ods. 9) v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto zaplatené sumy zvýši daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť. Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup.
Ak daňovník nebude mať v roku 2023 príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, z ktorých by si mohol odpočítať nedoplatok z ročného zúčtovania poistného, môže si upraviť základ dane z príjmov o tento vyrovnaný nedoplatok prostredníctvom dodatočného daňového priznania za rok 2022. Ak z ročného zúčtovania poistného vyplynul preplatok, postupuje sa rovnako ako u zamestnanca. Daň z preplatku vyberie zdravotná poisťovňa zrážkou v súlade s § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov. Vykonanou zrážkou sa považuje daňová povinnosť z preplatku poistného za splnenú na základe § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov bez ohľadu na to, či daňovník uplatňuje preukázateľne vynaložené výdavky z vedeného účtovníctva a je povinný o vrátenom preplatku účtovať, alebo nie je povinný o vrátenom preplatku účtovať, nakoľko uplatňuje paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov alebo uplatňuje preukázateľné výdavky z daňovej evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona. V zmysle § 17 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov príjem, pri ktorom vybraním dane zrážkou podľa § 43 ods. 6 zákona je splnená daňová povinnosť, sa nezahrnie do základu dane. Daňovník v daňovom priznaní preplatok z ročného zúčtovania poistného nezahrnie do príjmov v § 6 a daň vybranú zrážkou neuvedie v daňovom priznaní.
K

Rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa

9. 1. 2009 Odborový zväz KOVO podal návrh na rozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na ďalších deväť zamestnávateľov.
Toto rozšírenie zamestnávatelia odmietajú. Údajne poškodzuje podnikateľské prostredie, nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva a právo na podnikanie. Firmy sa odvolávajú na to, že svojim zamestnancom ponúkajú vyššie benefity, ako im zabezpečí kolektívna zmluva vyššieho stupňa. Ide napríklad o  benefity v oblasti zdravotníctva, ktoré zamestnávatelia lacno získajú. Takáto forma sa však odborovému zväzu KOVO nepáči.  
(Zdroj: WEBNOVINY)

Kolkov je dostatok

8. 1. 2009 Nedostatok kolkov na začiatku tohto roku na niektorých malých poštách bol spôsobený meškajúcou dodávkou papiera na tlač zo strany britského dodávateľa.
V súčasnosti sú kolky dodávané tam, kde chýbajú. Okrem nových eurových kolkov ešte stále platia aj kolky so sumami v slovenských korunách.
(Zdroj: SME)

Získanie hypotéky a zdokladovanie príjmu

8. 1. 2009 Najčastejšími prekážkami pre získanie hypotéky je skutočnosť, že človek nemôže preukázať svoj skutočný príjem.
Mnohí šéfovia vyplácajú dosť vysoké príjmy ale tak, aby nemuseli platiť odvody. Rovnako sa správajú aj úspešní podnikatelia, aj keď suma na ich daňovom priznaní hovorí niečo iné. Niektoré banky preto ponúkajú hypotéky aj bez zdokladovania príjmu. Keďže hypotéka bez dokladov predstavuje pre banku vyššie riziko, prejavuje sa to na cene požičaných peňazí. Úrokové sadzby v prípade nepreukázania príjmu sú vyššie ako pri predložení všetkých podkladov. Nezdokladovanie príjmu zároveň znamená, že banky si žiadateľa dôsledne preveria. Dôležitým zdrojom informácií sú pre banky napríklad úverové registre. Okrem štandardných náležitostí spojených so schválením úveru banky požadujú aj dodatočné informácie. Mnohé banky žiadajú čestné prehlásenia o výške príjmov a výdakov, potvrdenia o dĺžke pracovného pomeru (min. 12 mesiacov) alebo o dĺžke  podnikateľskej činnosti  (min. 6 mesiacov). Niektoré banky požadujú dvoch žiadateľov a bezproblémové splácanie aspoň jedného úverového produktu. Z podmienok poskytovania hypotekárnych úverov ktoroukoľvek bankou však jednoznačne vyplýva, že je výhodnejšie príjem zdokladovať.  Zdokladovanie príjmu ovplyvní nielen výšku úveru ale aj výšku úrokových sadzieb
(Zdroj: AKTUÁLNE)

Dnes je posledný deň na vrátenie preukazu zdravotnej poisťovni

8. 1. 2009 Kto od začiatku roka zmenil zdravotnú poisťovňu, má posledný deň na vrátenie preukazu bývalej poisťovni.
Nesplnenie tejto povinnosti môže znamenať pokutu až do výšky 166 eur. Okrem preukazu poistenca je potrebné odovzdať aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Každý prípad nevrátenia preukazu je posudzovaný osobitne. Vždy je však potrebné vydokladovať dôvody objektívneho oneskorenia (napríklad pobyt v zahraničí, úraz a pod.).  Počty ľudí meniacich poisťovňu každoročne klesajú.
(Zdroj: AKTUÁLNE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner