Ročné zúčtovanie poistného SZČO podľa ZDP
12. 9. 2023
Daňovník, ktorý dosiahol v roku 2023 príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) a z ročného zúčtovania poistného za rok 2022 mu vznikol nedoplatok z takýchto príjmov, uplatní nedoplatok uhradený v roku 2023 ako daňový výdavok tohto zdaňovacieho obdobia.
Spôsob jeho uplatnenia závisí od spôsobu uplatňovania výdavkov daňovníkom. U daňovníka, ktorý si v daňovom priznaní uplatní preukázateľne vynaložené daňové výdavky z účtovníctva alebo z evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov je nedoplatok poistného daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. i) zákona o dani z príjmov. Podkladom pre zaúčtovanie, resp. uvedenie v evidencii je doklad o zaplatení, v prípade vedenia podvojného účtovníctva výkaz nedoplatkov. Daňovník uplatňujúci výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky) v súlade s § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, uplatní ako daňový výdavok popri paušálnych výdavkoch aj poistné vrátane vyrovnaného nedoplatku z ročného zúčtovania poistného. Ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov v roku 2023 uhradil nedoplatok z ročného zúčtovania poistného za rok 2022 a skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, t. j. v roku 2023 už nepoberal príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, postupuje podľa § 32 ods. 12 zákona o dani z príjmov. V zmysle tohto ustanovenia, ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (definované v § 17 ods. 9) v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto zaplatené sumy zvýši daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť. Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup.
Ak daňovník nebude mať v roku 2023 príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, z ktorých by si mohol odpočítať nedoplatok z ročného zúčtovania poistného, môže si upraviť základ dane z príjmov o tento vyrovnaný nedoplatok prostredníctvom dodatočného daňového priznania za rok 2022. Ak z ročného zúčtovania poistného vyplynul preplatok, postupuje sa rovnako ako u zamestnanca. Daň z preplatku vyberie zdravotná poisťovňa zrážkou v súlade s § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov. Vykonanou zrážkou sa považuje daňová povinnosť z preplatku poistného za splnenú na základe § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov bez ohľadu na to, či daňovník uplatňuje preukázateľne vynaložené výdavky z vedeného účtovníctva a je povinný o vrátenom preplatku účtovať, alebo nie je povinný o vrátenom preplatku účtovať, nakoľko uplatňuje paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov alebo uplatňuje preukázateľné výdavky z daňovej evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona. V zmysle § 17 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov príjem, pri ktorom vybraním dane zrážkou podľa § 43 ods. 6 zákona je splnená daňová povinnosť, sa nezahrnie do základu dane. Daňovník v daňovom priznaní preplatok z ročného zúčtovania poistného nezahrnie do príjmov v § 6 a daň vybranú zrážkou neuvedie v daňovom priznaní.
K
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti sa dočasne zmiernia
24. 9. 2009
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti by sa počas budúceho roka mali dočasne zmierniť. Dohodli sa na tom koncom júla odborári s rezortom práce a sociálnych vecí. V budúcom roku by na túto dávku mal mať nárok každý občan, ktorý sa ocitne v evidencii nezamestnaných a v posledných troch rokoch platil minimálne dva roky poistenie v nezamestnanosti.
Podľa aktuálnej legislatívy má na dávku v nezamestnanosti nárok občan, ktorý v posledných štyroch rokoch platil aspoň tri roky poistenie v nezamestnanosti.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí sa s odborármi na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady dohodlo na tom, že obdobie poskytovania dávky v nezamestnanosti by sa predĺžilo pre všetkých poistencov zo súčasných šesť mesiacov na osem mesiacov.
Konečné slovo pri predĺžení poberania dávky v nezamestnanosti bude mať Ministerstvo financií SR.
Platy rastú, súkromníci škrtajú
23. 9. 2009
Platy stúpnu tento rok viac ako sa čakalo. Vyhliadky na vyššie výplaty odhaduje najnovšie aj Národná banka Slovenska. Oproti vlaňajšku by celkové náklady zamestnávateľov na mzdy a odvody mali vzrásť takmer o 5 %.
Tento priemer však pravdepodobne zlepšila najmä štátna správa. Vláda ani v čase krízy totiž nestopla plánovanú valorizáciu miezd, čo odôvodnila udržaním sociálneho štandardu ľudí. Nepristúpila ani k prepúšťaniu.
Súkromníci na rozdiel od vlády škrtali. Rušili sa miesta a zástupy nezamestnaných sa budú podľa odhadov centrálnej banky zvyšovať minimálne do polovice budúceho roka.
Zmeniť zdravotnú poisťovňu treba do konca septembra
23. 9. 2009
Prihlášku na prepoistenie treba podať do konca septembra. Tento rok už o prepoistenie požiadalo viac ako 86-tisíc ľudí. Na výber je päť poisťovní. Dve štátne: Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa a tri súkromné: Apollo, Dôvera a Union. Občania by sa pred zmenou poisťovne mali poradiť s ošetrujúcim lekárom, či má s vybranou poisťovňou uzatvorenú zmluvu.
Poistenec má právo podať prihlášku len raz za rok a len v jednej zdravotnej poisťovni. Ak si poistenec prihlášku podá na viacerých miestach, hrozí mu pokuta.
Od januára sa majú zlúčiť dve štátne poisťovne (Všeobecná a Spoločná) a dve súkromné poisťovne (Apollo a Dôvera).
Vláda, zamestnávatelia a odborári sa dohodli na novelizácii Zákonníka práce
22. 9. 2009
Vláda, zamestnávatelia a odborári sa na včerajšom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady dohodli na novelizácii Zákonníka práce.
Bola akceptovaná požiadavka zamestnávateľov, aby od marca budúceho roka bolo možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť najdlhšie na dva roky s tým, že v rámci dvoch rokov bude možné takýto pracovný pomer predĺžiť alebo dohodnúť opätovne najviac dvakrát.
Aktuálny Zákonník práce umožňuje dohodnúť pracovný pomer na určitý čas najdlhšie na tri roky. Počas troch rokov možno však predĺžiť alebo opätovne dohodnúť takýto pracovnoprávny vzťah len jedenkrát.
Sociálni partneri prerokovali aj možnosť predĺženia obdobia poskytovania dávky v nezamestnanosti. Ministerstvo práce a odborári sa dohodli na tom, že obdobie poskytovania dávky v nezamestnanosti by sa predĺžilo pre všetkých poistencov zo súčasných šesť na osem mesiacov. Zamestnávatelia zotrvali na svojom stanovisku, že na takýto krok treba najskôr vytvoriť zdroje.
Odborári od svojej pôvodnej požiadavky, aby sa obdobie poberania dávky v nezamestnanosti odstupňovalo v závislosti od počtu rokov poistenia v nezamestnanosti, ustúpili.