Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákony po slovensky

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy optimista

Ak ste ešte nedostali rozum, riaďte sa vlastnou hlavou.

Ak vám ušiel vlak, nevadí. Hlavné je, že ste si stihli kúpiť lístok!

Ak ste si otvorili hubu na nesprávnom mieste a dostali ste po nej, skúste vymeniť miesto alebo hubu.

(Murphyho zákonník)
Zákony života

Keď tlačíte na pílu, reže nakrivo. Zato, keď ju necháte na pokoji, tak potvora jedna, nereže vôbec.

Obísť problém sa nedá bez toho, aby ste nezakopli. Zakopnete vždy v okamihu, keď to najmenej očakávate.

Najjednoduchšie je to, čo vyzerá najzložitejšie.

(Murphyho zákonník)
Život je obchod

Priateľ sa pozná podľa toho, čo všetko je schopný urobiť pre toho druhého.

Nie je umenie nakupovať, keď človek má peniaze. Ale kúpiť za päť prstov a šiestu dlaň dokáže len umelec.

Kto veľa pracuje, nemá kedy zbohatnúť. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čím je krajší obal, tým bezcennejšie je vnútro.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

Ľudský strach z vecí rastie úmerne s ich neobvyklosťou.

(Murphyho zákony v bájkach)

Ročné zúčtovanie poistného SZČO podľa ZDP

12. 9. 2023 Daňovník, ktorý dosiahol v roku 2023 príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) a z ročného zúčtovania poistného za rok 2022 mu vznikol nedoplatok z takýchto príjmov, uplatní nedoplatok uhradený v roku 2023 ako daňový výdavok tohto zdaňovacieho obdobia.
Spôsob jeho uplatnenia závisí od spôsobu uplatňovania výdavkov daňovníkom. U daňovníka, ktorý si v daňovom priznaní uplatní preukázateľne vynaložené daňové výdavky z účtovníctva alebo z evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov je nedoplatok poistného daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. i) zákona o dani z príjmov. Podkladom pre zaúčtovanie, resp. uvedenie v evidencii je doklad o zaplatení, v prípade vedenia podvojného účtovníctva výkaz nedoplatkov. Daňovník uplatňujúci výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky) v súlade s § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, uplatní ako daňový výdavok popri paušálnych výdavkoch aj poistné vrátane vyrovnaného nedoplatku z ročného zúčtovania poistného. Ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov v roku 2023 uhradil nedoplatok z ročného zúčtovania poistného za rok 2022 a skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, t. j. v roku 2023 už nepoberal príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, postupuje podľa § 32 ods. 12 zákona o dani z príjmov. V zmysle tohto ustanovenia, ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (definované v § 17 ods. 9) v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto zaplatené sumy zvýši daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť. Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup.
Ak daňovník nebude mať v roku 2023 príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, z ktorých by si mohol odpočítať nedoplatok z ročného zúčtovania poistného, môže si upraviť základ dane z príjmov o tento vyrovnaný nedoplatok prostredníctvom dodatočného daňového priznania za rok 2022. Ak z ročného zúčtovania poistného vyplynul preplatok, postupuje sa rovnako ako u zamestnanca. Daň z preplatku vyberie zdravotná poisťovňa zrážkou v súlade s § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov. Vykonanou zrážkou sa považuje daňová povinnosť z preplatku poistného za splnenú na základe § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov bez ohľadu na to, či daňovník uplatňuje preukázateľne vynaložené výdavky z vedeného účtovníctva a je povinný o vrátenom preplatku účtovať, alebo nie je povinný o vrátenom preplatku účtovať, nakoľko uplatňuje paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov alebo uplatňuje preukázateľné výdavky z daňovej evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona. V zmysle § 17 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov príjem, pri ktorom vybraním dane zrážkou podľa § 43 ods. 6 zákona je splnená daňová povinnosť, sa nezahrnie do základu dane. Daňovník v daňovom priznaní preplatok z ročného zúčtovania poistného nezahrnie do príjmov v § 6 a daň vybranú zrážkou neuvedie v daňovom priznaní.
K

Predčasné ukončenie zmluvy o stavebnom sporení nie je zadarmo

27. 1. 2010 Klienti, ktorí sa rozhodnú zmluvu o stavebnom sporení ukončiť predčasne, by si mali dohodnúť stretnutie s poradcom alebo navštíviť pobočku sporiteľne. Odporúča sa im, aby si priniesli preukaz totožnosti a číslo zmluvy o stavebnom sporení.
Klient spolu s poradcom potom napíše žiadosť o zrušenie zmluvy. Stavebné sporiteľne ponúkajú aj ďalšie možnosti riešenia. Poplatky sú väčšinou závislé od času sporenia a výšky vkladov. Nasporené peniaze sa vyplácajú buď na účet klienta alebo šekom Poštovej banky. Niekde umožňujú aj pozastavenie sporenia a návrat k nemu po zlepšení finančnej situácie.
(Zdroj: HNONLINE)

Tlačivo na 2 % je vložené aj v daňovom priznaní

26. 1. 2010 Daňové subjekty (právnické aj fyzické osoby), ktoré podávajú daňové priznanie k dani z príjmu a chcú preukázať 2 % zaplatenej dane určenému prijímateľovi, tak môžu urobiť vyplnením tlačiva, ktoré je vložené priamo v tlačive daňového priznania. Dnes o tom informoval hovorca Daňového riaditeľstva (DR) SR.
Tlačivá je možné získať aj na webovej stránke www.drsr.sk a od konca minulého roka sú k dispozícii na daňových úradoch. Fyzické osoby, ktorým zamestnávateľ v roku 2010 vykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za predchádzajúci rok, následne po ročnom zúčtovaní môžu podávať vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 % zaplatenej dane. Nad rozsah ustanovených povinností DR SR zverejňuje na svojej webovej stránke odporúčaný vzor. Vyplnené tlačivo možno účinne doručiť do 30. apríla 2010.
(Zdroj: HNONLINE)

Súhrnné výkazy k DPH možno už podať len elektronicky

26. 1. 2010 Od začiatku tohto roka sa súhrnné výkazy k dani z pridanej hodnoty (DPH) podávajú už len elektronicky. Upozorňuje na to Daňové riaditeľstvo (DR) SR. Platitelia dane pre podanie súhrnných výkazov registrovať sa musia registrovať na portáli daňovej správy ako autorizovaní používatelia elektronických služieb. Podľa minuloročnej novely zákona o DPH daňové subjekty musia podávať súhrnný výkaz k DPH za obdobia po 1. januári 2010 elektronickou formou a to najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sa výkaz podáva. Platitelia musia túto povinnosť splniť do 20. februára 2010.
Daňovník pre získanie prístupu k autorizovaným elektronickým službám, umožňujúcim podávanie súhrnných výkazov elektronickou formou, musí urobiť dva kroky. V prvom rade sa musí zaregistrovať na portáli daňovej správy a následne sa musí autorizovať na miestne príslušnom daňovom úrade. Daňovník sa potom môže rozhodnúť, či bude komunikovať so správcom dane ako subjekt so zaručeným elektronickým podpisom alebo bez neho.
V prípade, že daňovník chce doručovať súhrnný výkaz podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, môže nájsť zoznam akreditovaných certifikačných autorít (ACA), ktoré v súčasnosti poskytujú službu vydávania kvalifikovaných certifikátov pre zaručený elektronický podpis na internetovej stránke Národného bezpečnostného úradu SR. Ak daňovník podá súhrnný výkaz k DPH podpísaný zaručeným elektronickým podpisom nemusí ho následne podávať aj v písomnej forme.
(Zdroj: WEBNOVINY)

Prehodnotenie koncepcie životného minima

25. 1. 2010 Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) apeluje na rezort práce a sociálnych vecí, aby sa skrátilo obdobie prehodnocovania životného minima. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) má totiž v pláne prehodnotiť platnú koncepciu životného minima do roku 2012. KOZ odporúča, aby životné minimum, ktoré v súčasnosti pri plnoletej fyzickej osobe predstavuje 185,19 eura, bolo vyššie, pričom by malo kopírovať priemernú mzdu aj rast minimálnej mzdy na Slovensku.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí chcelo podľa ministerky riešiť prehodnotenie výšky životného minima už v roku 2009, k čomu aj smerovala jedna z úloh v Programovom vyhlásení vlády. Vzhľadom na štatistické zisťovanie, od ktorého sa odvíja spotrebný kôš a zisťovanie spotrebného koša, chýbal dostatok relevantných údajov, preto došlo k posunutiu termínu. Podľa slov ministerky skrátenie termínu na prehodnotenie životného minima nie je možné, pretože prvé relevantné štatistické údaje bude možné mať do roku 2011 a pre prehodnotenie bude reálny rok 2012. Kľúčovou úlohou pre nové nastavenie úrovne životného minima bude zostavenie reálneho spotrebného koša, ako aj reálne zisťovanie rodinných účtov nízkopríjmových domácností.
V stredu by o koncepcii životného minima mala rokovať vláda. V prípade, že sa preukáže, že platné životné minimum nie je v súlade so záverečnými zisteniami uskutočnenými v rámci prehodnotenia životného minima, na prehodnotenie nadviaže zmena zákona o životnom minime, uvádza sa v návrhu koncepcie. Prehodnotiť by sa malo aj poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi, teda výška dávky v hmotnej núdzi pre rôzne typy rodín spolu s príspevkami k dávke tak, aby garantovali príjem na pokrytie základných životných potrieb domácností.
Úpravy životného minima aj úpravy dávky v hmotnej núdzi budú citlivo posudzované aj vo vzťahu k motivácii participovať na trhu práce, vzhľadom na to, že Slovensko je krajinou s najvyššou mierou dlhodobej nezamestnanosti v rámci Európskej únie. Termín ukončenia prác na prehodnotení životného minima sa predpokladá v roku 2012. Prípadná legislatívna zmena zákona o životnom minime prichádza podľa rezortu práce a sociálnych vecí do úvahy najskôr v roku 2013.
(Zdroj: WEBNOVINY)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner