Registrácia tuzemských zdaniteľných osôb
20. 1. 2025
Z dôvodu povinnosti transpozície smernice (EÚ) 2020/285 v platnom znení do zákona o DPH bolo potrebné vykonať aj zmeny v procese registrácie tuzemských zdaniteľných osôb a zahraničných zdaniteľných osôb za platiteľa dane.
Tuzemská zdaniteľná osoba sa stane platiteľom dane prvým dňom kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom presiahla obrat 50 000 eur, ibaže by v prebiehajúcom kalendárnom roku presiahla obrat v tuzemsku 62 500 eur, kedy by sa stala platiteľom dane už týmto dodaním tovaru a služby, alebo by sa stala platiteľom dane skôr na základe ďalších zákonných skutočností. V tejto súvislosti je potrebné ešte upraviť práva a povinnosti platiteľov dane, ktorí si nesplnili zákonnú registračnú alebo oznamovaciu povinnosť. Z dôvodu transpozície smernice 2020/285 a v nadväznosti na nové znenie registračných ustanovení sa upravili aj niektoré ďalšie ustanovenia zákona o DPH, a súčasne, na základe požiadaviek vyplývajúcich z aplikačnej praxe, dochádza k ďalším úpravám zákona o DPH.
K
Zákon o 13. dôchodku
21. 10. 2020
Vládny návrh zákona o 13. dôchodku a o zmene doplnení niektorých zákonov predložený ako iniciatívny návrh bol schválený dňa 21. 10. 2020.
Podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 46/2020 Z. z. sa v novembri 2020 mal poberateľom dôchodkov po prvýkrát vyplatiť 13. dôchodok ako dôchodková dávka zo sociálneho poistenia v sume zodpovedajúcej priemernej mesačnej sume daného druhu dôchodku.
Navrhla sa nová právna úprava 13. dôchodku ako štátnej sociálnej dávky, ktorou sa nahradí právna úprava 13. dôchodku zo sociálneho poistenia.
Nárok na 13. dôchodok budú mať všetci poberatelia dôchodku bez ohľadu na sumu poberaného dôchodku. Sumu 13. dôchodku sa ustanovila diferencovane, a to v závislosti od sumy už poberaného dôchodku, resp. úhrnu súm poberaných dôchodkov. Tento 13. dôchodok tak bude v porovnaní s doterajšou právnou úpravou solidárnejší k poberateľom dôchodkov s nižšou úrovňou dôchodkových príjmov.
V
Zmena minimálnej mzdy v roku 2021
21. 10. 2020
Od roku 2021 sa zvyšuje minimálna mzda aj napriek tomu, že naša krajina prechádza výrazne ťažkým obdobím, ktoré je spôsobené koronakrízou.
V roku 2021 bude platiť minimálna mzda, ktorej výška sa vypočíta podľa automatického vzorca. Minimálna mzda bude predstavovať 57 % z priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy. V nominálnom vyjadrení ide o sumu 623 eur mesačne. Hodinová minimálna mzda bude v roku 2021 vo výške 3,580 eura.
K
Schaeffler hlási na Slovensku rast, no znižuje stavy ľudí
12. 10. 2020
Odborári v oboch slovenských prevádzkach potvrdzujú kontinuálny úbytok pracovníkov. Dôvodom sú dohody o skončení pracovného pomeru, ako aj prirodzená fluktuácia.
Nemecký koncern Schaeffler, ktorý u nás v dvoch závodoch v Skalici a v Kysuckom Novom Meste zamestnáva viac ako osemtisíc ľudí, zažíva malé déja vu z krízového obdobia v roku 2009. Zamestnanci totiž pracujú v skrátenom pracovnom úväzku, v prípade potreby po dohode s podnikom čerpajú hromadne dovolenku a fabrika zaviedla aj opatrenia na zvýšenie flexibility pracovného času.
Pokles daní, aký si história nepamätá
9. 10. 2020
Je 7. január 2020 a v Bratislave sa hŕstka dopravcov púšťa do štrajku. Protest sa za týždeň rozrastie na stovky nahnevaných kamionistov, ktorí komplikujú dopravu po celom Slovensku. Ich požiadavky sú jasné: znížiť cestnú daň, vypnúť, prípadne znížiť cenu mýta a zrušiť zdanenie vreckového. Nateraz sa im splnil prvý bod zo zoznamu.
Potvrdila to vláda, ktorá do parlamentu posiela novelu zákona s nižšími sadzbami v skrátenom legislatívnom konaní. Dopravcovia tak budú platiť menej už za tento rok. Úľavy sa majú dotknúť 80-tisíc vozidiel a dopravcom v priebehu prvého roka prinesú úsporu vo výške takmer 30 miliónov eur. Na porovnanie, štát vybral vlani za motorové vozidlá na daniach asi 160 miliónov.