Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony sexu

Jediný spôsob, ako si udržať ženu, je nedať jej všetky peniaze.

Posteľ v živote človeka plní svoju skutočnú funkciu len počas krátkeho obdobie. Toto treba mať na pamäti a využiť ten kus nábytku naplno, ako sa len, respektíve kým sa len dá.

Jediný spôsob, ako si udržať muža, je držať ho v náručí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Ako si komplikovať život - II. večer

Geniálne riešenie človeka napadne vždy až potom, ako s ním prišiel niekto iný.

Ak sa na akomkoľvek mieste výpočtu môže urobiť chyba, tak sa aj urobí.

Dobre vymyslené podanie mizernej zásady vždy prekoná zlé podanie vynikajúcej zásady.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Úvod k Murphyho večerom

Ak vidíte niekoho od pľúc nadávať, určite ide o jehodného z dlhého radu obdivovateľov Murphyho zákonov, ktorý si overil platnosť zákona: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to pokazí.

Múdreho fajka inšpiruje a hlupákovi nahrádza cumlík.

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho vynálezy

Nehlučný budík neničí nervy vyzváňaním o šiestej ráno, keď sa človeku chce najviac spať.

Nepotopiteľná kotva je neoceniteľná v prípade, keď s už loď potápa. Ostane z nej aspoň niečo, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách.

Predtým, ako si začnete strihať nechty, natrite ich na červeno – ľahšie ich potom nájdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Manželstvo a rodina

Predtým ako nájdete krásneho princa, musíte pobozkať veľa žiab.

Mýliť sa je ľudské - a hlúpe.

Ženatý muž nemá pravdu ani vtedy, keď je sám v lese, hovorí sám so sebou a manželka ho nepočuje.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Príplatky za prácu vo sviatok, za nadčas, cez víkend a v noci

26. 9. 2022 Súčasťou celkovej mzdy zamestnanca sú aj mzdové zvýhodnenia, resp. „príplatky“. Mzdové zvýhodnenia majú špecifický charakter, nakoľko nárok zamestnancovi vzniká len po splnení predpokladov spojených s výkonom práce, napr. nárok na príplatok za prácu v noci vzniká zamestnancovi len v prípade, ak vykonával prácu noci.
V súlade so Zákonníkom práce je zamestnávateľ povinný poskytovať zamestnancovi nasledovné druhy príplatkov:
• mzdové zvýhodnenie na prácu nadčas,
• mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok,
• mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a v nedeľu,
• mzdové zvýhodnenie za prácu v noci,
• mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce,
a ďalej aj plnenia:
• mzdu za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
• náhradu za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti mimo pracoviska,
• odstupné,
• odchodné.
Do 31. 12. 2020 sa minimálna výška príplatkov určovala ako príslušné % zo sumy hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej nariadením vlády pre príslušný kalendárny rok, alebo ako príslušné % zo sumy priemerného hodinového zárobku zamestnanca (pri príplatku za prácu nadčas a za prácu vo sviatok), pričom priemerný hodinový zárobok zamestnanca nemohol byť nižší ako suma platnej minimálnej mzdy (ak je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve) alebo nemohol byť nižší ako suma minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň náročnosti práce (ak odmeňovanie zamestnancov nie je dohodnuté v kolektívnej zmluve). To znamená, že ak došlo k nárastu minimálnej mzdy ustanovenej nariadením vlády pre príslušný kalendárny rok, automaticky sa zvýšili aj mzdové príplatky za vykonanú prácu.
Počnúc 1. 1. 2021 sa mechanizmus určovania príplatkov zmenil, a ich zákonná minimálna výška sa už neurčuje percentuálnou sadzbou z hodinovej minimálnej mzdy; mzdové príplatky sú stanovené pevnou sumou v Zákonníku práce, napr. najnižšia suma príplatku za hodinu práce v sobotu nie je stanovená ako 50 % z minimálnej hodinovej mzdy, ale je určená pevnou sumou ustanovenou v Zákonníku práce.

K

Časté chyby pri vypĺňaní daňových priznaní

24. 3. 2009 Pri vypĺňaní daňových priznaní by sa daňovníci mali vyvarovať zbytočných chýb. Daňové riaditeľstvo za najlepší spôsob označuje vyplnenia daňového priznania priamo na internete. Elektronicke tlačivo obsahuje kontrolné mechanizmy, ktoré upozorňujú na prípadné chyby pri vypĺňaní.
K najčastejším chybám patrí:
- nesprávny výber tlačiva
- chýbajúce rodné alebo daňové identifikačné číslo
- chýbajúce údaje o partnerovi, na ktorého si daňovník chce uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane
- uvedenie príjmov, ktoré nie sú oslobodené od dane
- chýbajúci podpis daňovníka na vyplnenom tlačive.
 
Do 31. marca nestačí len podať daňové priznanie, ale tento termín platí aj pre zaplatenie dane. Daň na úhradu je možné zaplatiť bezhotovostným prevodom, alebo v hotovosti poštovým poukazom.
 
Informácie o účtoch, na ktoré je potrebné daň uhradiť, aj ďalšie informácie potrebné na uskutočnenie bankového prevodu sú k dispozícii na stránke Daňového riaditeľstva SR.
Daňové priznanie daňovník môže podať osobne na príslušnom daňovom úrade, poštou, alebo môže využiť aj telefax, zaručený elektronický podpis, alebo dohodu so správcom dane.
(Zdroj: PRAVDA)

Daň možno zaplatiť aj v splátkach

23. 3. 2009 Ak daňovník nie je schopný daň zaplatiť do konca marca môže požiadať daňový úrad o zaplatenie dane v splátkach. V žiadosti treba uviesť dôvod nespôsobilosti zaplatiť daň.
Správca dane požaduje od dlžníka v takýchto prípadoch zabezpečenie daňového nedoplatku prostredníctvom záložného práva. Platenie daňového nedoplatku je však možné povoliť najviac na 12 mesiacov od splatnosti dane.
Tlačivá daňových priznaní sú dostupné na všetkých daňových úradoch aj na internetovej stránke daňového riaditeľstva, na ktorej je ich možné aj priamo vyplniť. Slovenská pošta s cieľom uľahčiť daňovníkom posielanie daňových priznaní predĺži v posledný marcový deň na svojich 108 pracoviskách otváracie hodiny.
(Zdroj: PRAVDA)

Odbúranie "papierovej" komunikácie vo verejnom zdravotnom poistení

23. 3. 2009 Zamestnávatelia, platitelia poistného na verejné zdravotné poistenie, ktorí majú v jednej zdravotnej poisťovni (ZP) poistených viac ako osem poistencov sú povinní predkladať Oznámenie zmeny platiteľa poistného v elektronickej podobe, ak sa so ZP nedohodnú inak. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dnes na svojej internetovej stránke zverejnil aj metodické usmernenie k tejto povinnosti.
Tento postup odbúrava "papierovú" komunikáciu medzi ZP a platiteľmi poistného a následne s ÚDZS. Podobnú povinnosť už majú platitelia poistného (zamestnávatelia) pri elektronickom predkladaní výkazov na preddavky na poistnom za viac ako osem poistencov. Uvedení platitelia výkazy podávajú elektronicky počnúc februárom 2009.
(Zdroj: SME)

2 % z daní - zamestnanci do 30. 4., ostatné subjekty (FO aj PO) do 31. 3.

23. 3. 2009 Daňovníci aj v tomto roku môžu využiť možnosť poukázať 2 % zaplatenej dane organizácii, ktorú si sami určia. Fyzické aj právnické osoby tak môžu urobiť prostredníctvom daňového priznania.
Zamestnanci, ktorým ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov vykonal zamestnávateľ, pre tento účel musia použiť osobitné vyhlásenie, ktoré následne predložia miestne príslušnému daňovému úradu.
Pre zamestnancov je  tento úkon je stanovený do 30. apríla tohto roku, pričom peňažné údaje vo vyhlásení sa uvádzajú ešte v slovenských korunách. Pre ostatné subjekty (FO ako aj PO), ktoré podávajú daňové priznanie, platí pre poukázanie dvoch percent zaplatenej dane rovnaká lehota ako pre priznanie dane, t.j. do 31. marca.
Pre tento rok je zoznam prijímateľov 2 % zaplatenej dane na osobitné účely zverejnený na stránke notárskej komory www.notar.sk.
Poukazovaný podiel dane v prípade právnických osôb musí  po zaokrúhlení na celé koruny nadol predstavovať najmenej 250 Sk (8,30 eur). Daňovník pritom môže určiť jedného alebo viacerých prijímateľov s uvedením príslušných súm. Každému však musí poukázať najmenej spomínaných 250 korún.
Zamestnanec, ktorý chce poukázať 2 % zaplatenej dane na osobitné účely, k vyhláseniu musí pripojiť aj potvrdenie od zamestnávateľa o tom, že daň za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa ročné zúčtovanie vykonalo, bola zrazená alebo daňovník nedoplatok na dani vyplývajúci z ročného zúčtovania vysporiada v správnej výške do lehoty na podanie vyhlásenia, t. j. do 30. apríla. V prípade fyzických osôb musí podiel zaplatenej dane po zaokrúhlení na celé koruny predstavovať najmenej 100 Sk (3,32 eur). Fyzické osoby pritom môžu určiť len jedného prijímateľa podielu ich zaplatenej dane.
Prijímateľom dvojpercentnej časti zaplatenej dane môže byť občianske združenie, nadácia, neinvestičný fond, nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti ako aj organizácia s medzinárodným prvkom, Slovenský Červený kríž či Protidrogový fond. O tieto prostriedky sa môžu uchádzať aj subjekty zameriavajúce svoju činnosť na výskum a vývoj.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner