Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Úvod k Murphyho večerom

Z času na čas sa človek potkne o pravdu, ale najčastejšie vstane a ide bez obzretia ďalej.

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

Ak vidíte niekoho od pľúc nadávať, určite ide o jehodného z dlhého radu obdivovateľov Murphyho zákonov, ktorý si overil platnosť zákona: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to pokazí.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho postrehy

Jeden iniciatívny blbec je horší ako teroristické komando!

Najlepšie, čo človek môže urobiť, je čakať, kým to zaňho neurobia iní.

Náboženstvo tvrdí, že dobré dievčatá sa dostanú do neba. Život ukazuje, že zlé dievčatá sa dostanú všade.

(Murphyho zrnká II)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

Priateľ vám najlepšie pomôže s tým, čo vôbec nepotrebujete.

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

(Murphyho zákony v bájkach)
Nevytesané pravdy - I. večer

Najvýhodnejšia príležitosť prichádza vždy v najnevhodnejšej chvíli.

Čo chodí okolo, príde raz aj k tebe, a to tým skôr, čím je to horšie.

Každé vyriešenie známeho problému v sebe skrýva nové problémy.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Zákony života

Všetko zlé, rovnako ako všetko dobré sa neustále rozvíja. Ak na chvíľu prestanete dávať pozor, v tom momente ste v kaši až po uši.

Keď ste už do toho spadli, tak sa aspoň netrepte. Nie, že by vám nehybnosť pomohla sa z toho dostať, ale aspoň to nebude tak smrdieť.

Zákon relativity: Rovné cesty vedú priamo do pekla. Ostatné tam vedú okľukou.

(Murphyho zákonník)

Príplatky za prácu vo sviatok, za nadčas, cez víkend a v noci

26. 9. 2022 Súčasťou celkovej mzdy zamestnanca sú aj mzdové zvýhodnenia, resp. „príplatky“. Mzdové zvýhodnenia majú špecifický charakter, nakoľko nárok zamestnancovi vzniká len po splnení predpokladov spojených s výkonom práce, napr. nárok na príplatok za prácu v noci vzniká zamestnancovi len v prípade, ak vykonával prácu noci.
V súlade so Zákonníkom práce je zamestnávateľ povinný poskytovať zamestnancovi nasledovné druhy príplatkov:
• mzdové zvýhodnenie na prácu nadčas,
• mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok,
• mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a v nedeľu,
• mzdové zvýhodnenie za prácu v noci,
• mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce,
a ďalej aj plnenia:
• mzdu za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
• náhradu za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti mimo pracoviska,
• odstupné,
• odchodné.
Do 31. 12. 2020 sa minimálna výška príplatkov určovala ako príslušné % zo sumy hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej nariadením vlády pre príslušný kalendárny rok, alebo ako príslušné % zo sumy priemerného hodinového zárobku zamestnanca (pri príplatku za prácu nadčas a za prácu vo sviatok), pričom priemerný hodinový zárobok zamestnanca nemohol byť nižší ako suma platnej minimálnej mzdy (ak je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve) alebo nemohol byť nižší ako suma minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň náročnosti práce (ak odmeňovanie zamestnancov nie je dohodnuté v kolektívnej zmluve). To znamená, že ak došlo k nárastu minimálnej mzdy ustanovenej nariadením vlády pre príslušný kalendárny rok, automaticky sa zvýšili aj mzdové príplatky za vykonanú prácu.
Počnúc 1. 1. 2021 sa mechanizmus určovania príplatkov zmenil, a ich zákonná minimálna výška sa už neurčuje percentuálnou sadzbou z hodinovej minimálnej mzdy; mzdové príplatky sú stanovené pevnou sumou v Zákonníku práce, napr. najnižšia suma príplatku za hodinu práce v sobotu nie je stanovená ako 50 % z minimálnej hodinovej mzdy, ale je určená pevnou sumou ustanovenou v Zákonníku práce.

K

Valorizácia dôchodkov sa zmení

27. 9. 2010 Od januára 2012 by sa mala zmeniť valorizácia dôchodkov. Penzie by sa mali zvyšovať iba podľa rastu cenovej hladiny, a to pevnou sumou.
V prvom roku od tohto zavedenia by sa malo usporiť vyše 150 miliónov eur. Zmeniť sa má aj čerpanie nemocenských dávok. Navrhuje sa skrátenie ochrannej lehoty zo 42 na 7 dní, pričom nárok na túto dávku má vzniknúť iba v prípade neexistencie nároku na plnenie zdaňované ako príjem. Zmenou má verejná správa získať 212,27 milióna eur. Pozitívny dosah to má mať iba na Sociálnu poisťovňu. Vplyv na podnikateľov má byť mierne negatívny, tak ako aj na hospodárenie občanov, uvádza sa v materiáli, ktorý schválila vláda.

Živnostníkom sa zjednotenie výdavkov nepáči

24. 9. 2010 Živnostníkov čaká od budúceho roka zjednotenie paušálnych výdavkov na 40 %, pričom tento krok považujú za nesprávny a poškodzuje najmä živnostníkov remeselníkov.
Súčasné rozdelenie paušálnych výdavkov na 25 %, 40 % a pre remeselné živnosti 60 % je správne, nakoľko si tieto na svoju realizáciu vyžadujú už spomínaných 60 % a viac nákladov. V prípade zjednotenia paušálnych výdavkov by u nich došlo k poklesu na 40 %, čo je neprijateľné, pretože ich skutočné výdavky sa pohybujú nad 60 %. Konštatuje sa to vo vyhlásení Slovenského živnostenského zväzu.

Poberatelia dávok v hmotnej núdzi môžu požiadať o zníženie dane z nehnuteľnosti

24. 9. 2010 Osoby, ktoré poberajú dávky v hmotnej núdzi môžu samosprávu požiadať o zníženie dane z nehnuteľnosti.
Rovnako túto možnosť môžu využiť aj vlastníci bytov a rodinných domov, ktorí sú ťažko zdravotne postihnutí či daňovníci starší ako 62 rokov, pričom v takýchto prípadoch môže obec znížiť sadzbu dane až o polovicu. Vo všeobecnosti tento zákon hovorí o tom, že vlastníci, ktorí v tomto roku nadobudli pozemok, byt či nebytový priestor, musia do 31. januára 2011 podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností a to buď osobne alebo poštou.

Zrušia časť daňových zvýhodnení

23. 9. 2010 V budúcom roku by sa mali zrušiť viaceré výnimky a oslobodenia pri výpočte dane z príjmov.
O daňové výhody prídu napríklad doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov. Vláda ďalej súhlasila aj so zjednotením paušálnych výdavkov pre živnostníkov na 40 % namiesto doterajších troch úrovní 25 %, 40 % a 60 %. Zdravotnícki pracovníci si zase nebudú môcť znížiť základ dane o náklady na špecializované vzdelávanie.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner