Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáre

Ak vám niekto sľúbi nápravu, to ešte neznamená, že sa veci obrátia k lepšiemu.

Moc je moc a peniaze sú peniaze.

Nezáleží na tom, či sa veci pokazia na začiatku, alebo na konci – výsledok je vždy rovnaký.

(Murphyho zrnká II)
Zákony života

Najjednoduchšie je to, čo vyzerá najzložitejšie.

Pred začiatkom hry sa vždy zdá, že je tu šanca na víťazstvo. Buďme radi, že je tomu tak a nie naopak.

Ak si budete dávať neustále pozor, bude kaše okolo vás neustále pribúdať, kým vám nebude siahať až po nos. A tomu sa, prosím pekne, hovorí demokratická voľba!

(Murphyho zákonník)
Dobrá rada stojí groš

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Tisíce ľudí si priplatia na dani

23. 9. 2014 Poskytovatelia takzvaného ubytovania v súkromí vo vlastných domoch či bytoch, budú musieť za to odvádzať daň. Na rozdiel od hotelov či penziónov nemusia mestám a obciam platiť za turistov absolútne žiadne dane. A to napriek tomu, že podnikajú v tom istom odvetví. Od nového roka o túto výsadu prídu. Zmenu, ktorá sa dotkne tisícov ľudí, už schválil parlament. Daň za ubytovanie budú platiť mestu, respektive obci. Budú sa musieť zaregistrovať na mestskom či obecnom úrade do 30 dní od začatia podnikania. Nová daň sa platí na účet mesta zvyčajne mesačne. Sadzbu si určujú samotné mestá a obce.

Starobný dôchodok stúpol

19. 9. 2014 Ku koncu augusta bol na Slovensku priemerný starobný dôchodok 399 eur. V porovnaní s koncom augusta minulého roka tak narástol o 9,1 eura. Tento druh dôchodku pritom na konci minulého mesiaca poberalo vyše jeden milión ľudí. Predčasný starobný dôchodok, ktorý ku koncu augusta dostávalo 20,8 tisíca penzistov, dosahoval v priemere 389,3 eura. Medziročne vzrástol o 6 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Licencie zasiahnu najmenších

19. 9. 2014 Minimálnu daň zaplatia najmä malé firmy. Štátu tak prispejú najväčšou mierou. Platiť ju budú všetky obchodné spoločnosti, ale aj tie, ktoré sú v strate. Prvýkrát ju podnikatelia zaplatia v roku 2015. 82 miliónov eur by štát získal na daniach vďaka daňovej licencii, ak by firmy platili licenciu aj tento rok. Štát pre budúci rok však ráta so 112 miliónmi eur. Začínajúce firmy prvý rok licenciu neplatia.

V priemerných platoch značné rozdiely

12. 9. 2014 O 37 percent menej zarobia v priemere mesačne ľudia v Prešovskom kraji ako tí, ktorí pracujú v Bratislavskom kraji. Pri porovnaní medzi krajmi ľudia, ktorí pracujú na pozíciách ako upratovači, robotníci či vrátnici, zarobia všade takmer rovnako. Rozdiel medzi platmi na pozíciách v pomocných prácach je v jednotlivých krajoch najviac 8 percent. Hrubý mesačný plat v Bratislavskom kraji je podľa platového prieskumu Platy.sk 1 174 eur mesačne. V ostatných krajoch sa mu ani zďaleka nepribližuju. Najbližšie k nemu majú priemerné platy v Trnavskom a Trenčianskom kraji, kde však tiž zaostávajú takmer o 30%.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Želmíra
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner