Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Veľké oči vedú k prázdnemu žalúdku.

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

(Murphyho zákony v bájkach)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Vyložiť na činnosť naraz menej času ako je minimum, je bohapustým mrhaním času.

Dobré medziľudské vzťahy vo firme sú najproduktívnejšie vzťahy.

Transformovať krízu na rutinu sa dá tak, že krok za krokom zaznamenáme činnosť šéfa pri prekonávaní pôvodnej krízy a spracujeme ho do pracovného postupu.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphy v parlamente

Zákon výskytu málo pravdepodobného javu: Poslanci hlasujú len v dobe, keď je zavretý bufet.

Monetárny zákon: Nech politici hovoria o čomkoľvek, vždy ide o peniaze.

Ekologický zákon: Každá politická strana po krátkom čase pripomína žumpu. Najväčšie kusy sa dostanú navrch.

(Murphyho zákonník)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Odmeny pri voľbách

24. 9. 2015 Zákonom č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa s účinnosťou od 1. januára 2016 do § 5 ods. 7 písm. k) zákona o dani z príjmov doplnilo oslobodenie odmien za výkon funkcie predsedu, člena a zapisovateľa volebnej komisie a komisie pre referendum a sčítacieho komisára.
V zmysle uvedeného pri voľbách v roku 2016 už nebudú vyplatené odmeny vyššie uvedeným osobám zdaňované. Tieto odmeny boli zaradené do príjmov zo závislej činnosti samostatne do § 5 ods. 1 písm. j) zákona novelou zákona o dani z príjmov uverejnenou v Zbierke zákonov pod č. 395/2012 Z. z. s účinnosťou od 1. januára 2013 z dôvodu, že nevstupujú do vymeriavacieho základu na sociálne poistenie, podliehajú iba zdravotným odvodom.

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka

24. 9. 2015 Novelou zákona o sociálnom poistení (zákon č. 461/2003 Z. z. v z.n.p.) uverejnenou v Zbierke zákonov SR pod číslom 140/2015 sa v článku III. s účinnosťou od 1. januára 2016 dopĺňa ustanovenie § 11 ods. 6 zákona o dani z príjmov.
V zmysle uvedeného sa medzi dôchodky, pri poberaní ktorých k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia nevzniká nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (ak je úhrn dôchodkov vyšší ako nezdaniteľná časť), resp. vzniká krátený nárok (ak je úhrn dôchodkov nižší ako nezdaniteľná časť), zaraďuje aj vyrovnávací príplatok podľa § 69b až § 69d zákona o sociálnom poistení. V dôsledku tejto zmeny daňovník pre účely výpočtu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka zahrnie do úhrnnej sumy vyplateného dôchodku aj vyrovnávací príplatok (okrem neho ako doteraz aj starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu alebo výsluhový dôchodok).

Materská dovolenka a materský príspevok od 1. 1. 2016

24. 9. 2015 Vláda koncom augusta 2015 schválila opatrenie z druhého sociálneho balíčka, od 1. januára 2016 sa suma materskej dávky zvyšuje na 70 percent vymeriavacieho základu hrubej mzdy, uvádza Sociálna poisťovňa a Ohlásené opatrenia druhého sociálneho balíčka vlády.
Podmienkou vyplácania materskej dávky je dĺžka nemocenského poistenia po dobu 270 dní za posledné dva roky. Obdobie je určené, nakoľko materská dávka je takzvaná zásluhová, preto je pre každého poistenca v inej výške. V prípade, že v spomínanom období nebola matka nemocensky poistení aspoň 270 dní, vzniká matke nárok hneď na rodičovský príspevok vo výške 203,20 eur mesačne. V súčasnosti sa vypláca v sume 65 percent vymeriavacieho základu pôvodnej hrubej mzdy matky.

Zmena zdravotnej poisťovne

12. 8. 2015 Ročne na Slovensku mení zdravotnú poisťovňu z najrôznejších dôvodov približne 100 000 poistencov. Približne 4 % až 5 % z podaných prihlášok býva chybných, a preto nie sú akceptované. Poistenec má právo na výber zdravotnej poisťovne a rovnaké právo aj na zmenu zdravotnej poisťovne, teda prepoistenie.
Kedy je možné zmeniť zdravotnú poisťovňu? • zmeniť poisťovňu pre zdravotné poistenie je možné vždy len k 1.1. nasledujúceho roka na základe prihlášky. Prihlášku podáva poistenec, alebo jeho zákonný zástupca. • prihlášku do novej poisťovne treba podať najneskôr do 30. 9. kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom príde k zmene poisťovne (zákon č. 580/2004, § 7 ods. 2) • ak bude podaná prihláška po 30. 9. daného kalendárneho roka, poistenie v novej zdravotnej poisťovni bude až od 1. 1. nasledujúceho kalendárneho roka (napr. pri podaní prihlášky do 30. 9. 2015, je zmena platná k 1. 1. 2016. V prípade podania po 30. 9. 2015, bude poistenec poistený v novej poisťovni až k 1. 1. 2017).
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner