Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život je obchod

Nie je umenie nakupovať, keď človek má peniaze. Ale kúpiť za päť prstov a šiestu dlaň dokáže len umelec.

Kto veľa pracuje, nemá kedy zbohatnúť. (Židovské príslovie)

Nôž najlepšie len iným nožom nabrúsiš. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Parkinsonove zákony - V. večer

Nikdy nedaj najavo svojim nadriadeným, že si lepší ako oni.

Ako stúpame po rebríčku hierarchie nahor, úmerne stúpa chaos.

Priprav sa na to, že najväčšie uznanie sa dostane tomu, kto spravil najmenej.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
O podnikateľoch

Ak sa všetko hrnie oproti vám, ste v nesprávnom prúde.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

(Murphyho zákonník)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

(Murphyho zákony v bájkach)
Dobrá rada stojí groš

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

(Zrnká úsmevu)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Zmeny v ZDP – nový zákon o dani z poistenia

6. 12. 2018 Zákonom o dani z poistenia bol novelizovaný aj zákon o dani z príjmov. Novela sa týka zdaňovania a oceňovania virtuálnych mien. Zaviedol sa pojem „predaj virtuálnej meny“.
Predajom virtuálnej meny je výmena virtuálnej meny za majetok, výmena virtuálnej meny za inú virtuálnu menu, výmena virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo odplatný prevod virtuálnej meny. Pre fyzické osoby, nepodnikateľov, je príjem z predaja virtuálnej meny príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. t) ZDP. Príjem z predaja virtuálnej meny nadobudnutej ťažbou sa zahrnie do základu dane (čiastkového základu dane) v zdaňovacom období realizácie predaja tejto virtuálnej meny. Súčasťou základu dane je príjem z predaja virtuálnej meny dosiahnutý pri výmene virtuálnej meny za majetok, za inú virtuálnu menu alebo za poskytnutie služby, v ocenení reálnou hodnotou ku dňu výmeny. Pre podnikateľov, ktorí vedú jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, sa do základu dane nezahŕňa príjem (výnos) z virtuálnej meny nadobudnutej ťažbou v zdaňovacom období jej vyťaženia; tento príjem (výnos) sa zahrnie do základu dane v zdaňovacom období realizácie predaja virtuálnej meny, suma rovnajúca sa rozdielu medzi reálnou hodnotou ocenenou v účtovníctve a obstarávacou cenou virtuálnej meny nadobudnutej kúpou.

Zákon o dani z poistenia – účinný od 1. 1. 2019

6. 12. 2018 Zákonom o dani z poistenia sa zaviedla nová daň z poistenia v odvetviach neživotného poistenia, ktorá nahradí v súčasnosti platný 8 % odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia podľa zákona o poisťovníctve.
Daň z poistenia má charakter nepriamej dane a budú ju v zásade vyberať a platiť do štátneho rozpočtu poisťovne, ktoré ju vyberú v poistnom. Zákon vymedzuje základné náležitosti ako sú predmet dane, platiteľa dane, základ dane, sadzbu dane, vznik daňovej povinnosti. Platiteľom dane je poisťovateľ (poisťovňa, poisťovňa z iného členského štátu Európskej únie alebo členského štátu Európskej dohody o voľnom obchode, pobočka zahraničnej poisťovne a zahraničná poisťovňa, teda poisťovňa z tretích štátov), poistník, ktorý zaplatil poistné zahraničnej poisťovni z tretích štátov a právnická osoba, ktorej sú preúčtované náklady poistenia, ktoré sa vzťahujú na poistné riziko v tuzemsku. Platiteľom dane môže byť teda aj fyzická osoba, alebo právnická osoba, napríklad dcérska spoločnosť, ktorej materská spoločnosť preúčtovala poistné

Štát odmení firmy, čo riadne platia dane

5. 12. 2018 Menej daňových kontrol aj kratší čas na úradoch. To získajú poctiví podnikatelia, úradníci im už rozposielajú listy. Za poctivé plnenie daňových povinností dostanú podnikatelia odmeny. Ak je index daňovej spoľahlivosti vašej spoločnosti v zelených číslach, Finančná správa vám totiž po novom poskytne benefity. Firmy, ktoré dane platia včas a správne, sa tak môžu tešiť na skrátené lehoty pri vydávaní potvrdení, menej daňových kontrol či povolenie na odklad platenia daní.
Čestných odmenia Poctivé firmy zvýhodniť, nepoctivé potrestať. To bola prvá myšlienka ministerstva financií ešte v roku 2016, keď chcel rezort vytvoriť rating spoločností, a tak ich motivovať k svedomitému plateniu daní. Finančná správa preto vypracovala index daňovej spoľahlivosti, ktorý je súčasťou novely zákona o správe daní. Ide o proklientský projekt na posilnenie dobrovoľného plnenia daňových povinností. O ratingu firiem rozhoduje 40 kritérií, na základe ktorých dostávajú spoločnosti body. Okrem včasného predkladania daňových priznaní úradníci hodnotia aj dodržiavanie daňových predpisov či výsledky daňovej kontroly. Tento týždeň príde spoľahlivým firmám od Finančnej správy do poštovej alebo elektronickej schránky list. V ňom budú informovať o osobitnom daňovom režime, ktorý pre nich bude platiť od nového roka. V praxi pôjde o 20 benefitov, ktoré spoločnosti vďaka poctivosti získali. Okrem vyhotovenia žiadosti o povolenie platiť dane v splátkach to je aj vydanie potvrdenia o stave osobného účtu v skrátenej lehote 15 dní. „Benefity, ktoré budeme poskytovať spoľahlivým subjektom s najlepším hodnotením, by mali byť motiváciou aj pre ostatných klientov,“ tvrdí prezidentka Finančnej správy Lenka Wittenbergová. Týkať sa to bude všetkých fyzických a právnických osôb, ktoré sú registrované pre daň z príjmov a majú príjmy z podnikania.
(Zdroj: finweb.hnonline.sk/ekonomika)

Zmeny v zákone o dani z príjmov v roku 2018

5. 12. 2018 V roku 2018 bolo doteraz prijatých päť noviel zákona o dani z príjmov (ZDP) v rámci prijatia alebo novelizácie iných právnych predpisov.
Novela zákona č. 57/2018 Z. z. o regionálnej investičnej pomoci sa týka § 30a ZDP, ktorý stanovuje úľavy na dani pre príjemcov investičnej pomoci. Daňová úľava sa bude týkať aj daňovníkov, ktorým bolo vydané rozhodnutie o regionálnej investičnej pomoci - novela nadobudla účinnosť 1. 4. 2018. Novelou zákona č. 63/2018 Z. z. sa v nadväznosti na zmenu Zákonníka práce oslobodzujú od dane z príjmov príjmy za prácu pri príležitosti obdobia letných dovoleniek a vianočných sviatkov, tzv. 13. a 14. plat. Zamestnávateľ má možnosť poskytnúť zamestnancovi vo výplate za mesiac máj peňažné plnenie vyplatené v mesiaci jún a vo výplate za mesiac november peňažné plnenie vyplatené v mesiaci december. Podľa doplnených ustanovení § 5 ods. 7 písm. n) a písm. o) ZDP sú od dane oslobodené: - Príjmy poskytnuté ako suma peňažného plnenia za prácu pri príležitosti obdobia letných dovoleniek najviac 500 eur v úhrne od všetkých zamestnávateľov, vyplatené v júni príslušného kalendárneho roka, ak suma vyplateného peňažného plnenia, na ktoré sa vzťahuje toto oslobodenie, je najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku (funkčného platu) zamestnanca k 1. 4. a pracovnoprávny (štátnozamestnanecký) vzťah zamestnanca u tohto zamestnávateľa k 30. aprílu príslušného kalendárneho roka trvá nepretržite aspoň 24 mesiacov; do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie len príjem prevyšujúci sumu, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie. Ustanovenie o oslobodení 13. platu sa použije prvý krát na príjem vyplatený v júni 2019. - Príjmy za prácu pri príležitosti obdobia vianočných sviatkov, vyplatené v decembri príslušného kalendárneho roka, najviac 500 eur v úhrne od všetkých zamestnávateľov, ak suma vyplateného peňažného plnenia, na ktoré sa vzťahuje toto oslobodenie, je najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku (funkčného platu) k 1. 10. a pracovnoprávny (štátnozamestnanecký) vzťah zamestnanca u tohto zamestnávateľa k 31. októbru príslušného kalendárneho roka trvá nepretržite aspoň 48 mesiacov a za príslušné zdaňovacie obdobie bolo zamestnancovi vyplatené peňažné plnenie, na ktoré sa vzťahuje oslobodenie za príjem pri príležitosti letných dovoleniek; do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie len príjem prevyšujúci sumu, na ktoré sa vzťahuje oslobodenie. Ustanovenie o oslobodení 14. platu sa prvý krát použije za december 2018, ak bolo zamestnancovi aj v júni 2018 vyplatené peňažné plnenie najmenej vo výške mesačného zárobku (funkčného platu) zamestnanca. Novela upravuje aj povinnosti zamestnávateľa týkajúce sa vedenie mzdových listov v tejto súvislosti. Za predpokladu, že podmienky pre oslobodenie 13. a 14. platu od dane z príjmov sú splnené, od zdravotných odvodov bude 13. a 14. plat oslobodený už v roku 2018, najviac do výšky 500 eur v úhrne od všetkých zamestnávateľov, od sociálnych odvodov bude 13. plat oslobodený až v roku 2021 a 14. plat až v roku 2019, najviac vo výške 500 eur v úhrne od všetkých zamestnávateľov. Novelou zákona č. 112/2018 Z. z. bolo do zákona o dani z príjmov doplnené nové ustanovenie § 30d) o úľave na dani pre registrované sociálne podniky, ktoré nadobúda účinnosť 1. 1. 2019. Novelou zákona č. 209/2018 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave sa s účinnosťou od 1. 9. 2018 mení: • § 19 ods. 2 písm. c) 4. bod na základe ktorého je daňovým výdavkom odmena za produktívnu prácu najviac do výšky 100 % z hodinovej minimálnej mzdy, podnikové štipendium, hmotné zabezpečenie žiaka, poskytovanie praktického vyučovania a na prevádzku strednej odbornej školy nad rámec poskytnutých normatívnych finančných prostriedkov, • § 19 ods. 2 písm. n) podľa ktorého daňovým výdavkom sú aj odpisy pri majetku, ktorý nie priamo využívaný daňovníkom, ale súži na poskytovanie praktického vyučovania na základe zmluvy o poskytovaní praktického vyučovania a zmluvy o duálnom vzdelávaní alebo slúži na činnosť strednej odbornej školy s označením podniková škola.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner