Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a byrokrati

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Rady podnikateľom

Nemáte oheň? Otázka boha Prometea okolostojacim ľuďom.

Najzdravšie je chodiť spať so sliepkami. (Vyznanie Dona Juana)

Opakovanie je matkou múdrosti. Povedala ozvena.

(Myšlienky bez cla)
O márnom hľadaní - III. večer

Ak obetuješ dostatočne veľa času na získanie potrebnej veci, potreba sa pominie vzápätí potom, ako vec získaš.

Odložená vec sa nenájde dovtedy, pokiaľ sa nezoženie nová.

Nikdy nekupuj od bohatého obchodníka!

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek a problémy

To, že ste dnes na tom ešte dobre, neznamená, že zatra nebudete mať problémy.

Problém je, že nové veci so sebou prinášajú nové problémy.

Žiaden problém nie je taký malý, aby vám nemohol prerásť cez hlavu.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Veda a omyly

Škola človeku nemôže dať rozum, ale môže mu dať diplom.

Vedecké experimenty by mali byť ľahko reprodukovateľné - všetky by mali zlyhávať rovnakým spôsobom.

Skúsenosť je to, čo vám pomôže rozpoznať chybu, keď ju znovu urobíte.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Rast HDP bude nižší, než naznačovali odhady

30. 9. 2019 Analytici komerčných bánk na Slovensku zhoršili odhad rastu slovenskej ekonomiky pre tento a výraznejšie aj pre budúci rok. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) v stálych cenách by mal ku koncu tohto roka spomaliť na 2,6 percenta, zatiaľ čo ešte začiatkom roka odhadovali analytici 4,3-percentný rast. Ukázal to najnovší septembrový prieskum Národnej banky Slovenska.
Oproti augustu 2019 analytici zhoršili odhad rastu na tento rok o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.). V budúcom roku by sa mal rast HDP v stálych cenách spomaliť na 2,3 percenta, pričom medzimesačne zhoršili odhad o 0,4 p. b. Nezamestnanosť by mala v tomto roku podľa analytikov dosiahnuť úroveň 5,8 percenta, jej odhad oproti augustu nezmenili. Nominálne mzdy by mali zrýchliť tempo rastu na 7,1 percenta a miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mohla byť na úrovni 1,1 percenta. Analytici sa pozreli aj na vývoj inflácie na Slovensku. Tá by podľa nich v tomto roku mala dosiahnuť 2,6 percenta a jadrová inflácia by mala byť na úrovni 2,4 percenta. Spomalenie rastu ekonomiky v tomto roku potvrdzujú aj štatistiky.
(Zdroj: hnonline.sk)

Štát si spočítal znížovanie daní. Je bez 300 miliónov

27. 9. 2019 Potvrdili sa naše obavy. Situácia je vážna. Tieto slová zvolil minister financií Ladislav Kamenický po tom, čo jeho rezort zverejnil najnovšiu daňovú prognózu. Z nej vyplýva, že štátu bude v budúcom roku chýbať 700 miliónov eur.
Ministerstvo pritom v týchto dňoch finalizuje zákon roka – budúcoročný rozpočet. A výpadok bude znamenať, že vláde sa zrejme nepodarí hospodáriť s rozpočtovým prebytkom, ako si pôvodne naplánovala. Znamená to, že výdavky budú vyššie než príjmy, ktoré prídu do štátnej kasy.
(Zdroj: hnonline.sk)

Štát „odviaže“ príplatky od minimálnej mzdy

23. 9. 2019 Sme jedinou krajinou v Európskej únii, kde minimálna mzda nadväzuje na všetky stupne náročnosti a na príplatky v enormnej výške. Aj takéto slová adresovali zástupcovia zamestnávateľských zväzov a priemyselníkov v liste, ktorý poslali premiérovi Petrovi Pellegrinimu.
Ten sa s predstaviteľmi zväzov stretol minulý týždeň a prisľúbil im, že štát pripraví opatrenia, ktoré im pomôžu „prežiť“ nasledujúce obdobie spomaľovania hospodárskeho rastu. Už nasledujúci deň rezort hospodárstva predstavil akčný plán na podporu podnikateľského sektora, predovšetkým slovenského priemyslu. Obsahuje 42 opatrení a najkonkrétnejšie z nich je práve to, ktoré sa týka minimálnej mzdy. Akčný plán sľubuje, že od najnižšieho platu „odpojí“ rôzne príplatky. Napríklad za prácu v noci či cez víkend.
(Zdroj: hnonline.sk)

Zníži sa daň na potraviny

20. 9. 2019 Na vybrané potraviny sa zníži daň z pridanej hodnoty (DPH) na desať percent. Zahŕňa to napríklad zdravé mliečne výrobky, prevažnú časť ovocia a zeleniny mierneho pásma, med či chlieb. Plénum vo štvrtok schválilo návrh zákona o DPH z dielne koaličnej SNS spolu s pozmeňujúcim návrhom poslankyne Evy Antošovej (SNS).
Okruh potravín, na ktoré platí nižšia DPH, sa zúžil, ako navrhovala Antošová. Týmto krokom sa podľa jej slov zníži dosah opatrenia na štátny rozpočet, ktorý tak predstavuje 65 miliónov eur. V súčasnosti Slovensko uplatňuje spomínanú nižšiu sadzbu DPH okrem iného na mäso, mlieko, maslo, chlieb, lieky a vybrané zdravotnícke pomôcky, ako aj na ubytovacie služby. Skôr v tomto týždni parlament zmenou zákona znížil DPH aj na denníky. SNS pôvodne navrhovala zaradiť do nižšej DPH všetky potraviny s výnimkou napríklad nápojov a cukroviniek. Predlohu ale s ohľadom na dopad na štátny rozpočet upravila.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner