Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Dobrého veľa nebýva, zato zlé prichádza v húfoch.

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Zákony odkladania

Počet hypotéz, ktorými možno vysvetliť jeden javy, je nekonečný.

Zlé zákony sa nikdy nerušia, dopĺňajú sa len o ďalšie chybné ustanovenia.

Kto má len jedny hodinky, vždy vie koľko je hodín. Kto má dvoje, už si nikdy nemôže byť istý.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy optimista

Ak nemáte na to, aby ste v tíme hrali prím, určite máte na to, aby ste ich deprimovali.

Ak sa celý život driapete po rebríčku kariéry a na konci života ste stále len na prvom šteblíku, nemajte komplexy – aspoň nedostanete závrat.

Ak vás tri dni naháňali a nakoniec vás dostali, je to lepšie, ako utekať po celý zvyšok života.

(Murphyho zákonník)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Ak nebudete platiť dane, od januára vám môžu zadržať vodičský preukaz

3. 1. 2020 Má ísť o preventívne opatrenie motivujúce daňových dlžníkov k plneniu svojich povinností. Šoféri už môžu za svoje podlžnosti na daniach prísť o vodičské preukazy. Od 1. januára totiž nadobudla účinnosť novela daňového poriadku, ktorá zavádza novú formu daňovej exekúcie. Tou je práve zadržanie vodičského oprávnenia fyzickej osoby.
Má ísť o preventívne opatrenie motivujúce daňových dlžníkov k plneniu svojich povinností. Týkať sa má iba daňových dlžníkov, ktorými sú fyzické osoby, najmä podnikatelia živnostníci, a iné fyzické osoby, napríklad, pri dlhoch na miestnych daniach. Exekúcia sa nebude týkať profesionálnych vodičov, pre ktorých je vodičský preukaz predpokladom výkonu povolania. Zaujímavá otázka vzniká, čo v prípade, ak bude vodičský preukaz zadržaný a po istom čase napríklad súd rozhodne o nezákonnosti rozhodnutia správcu dane a zruší ho,“ konštatuje Rastislav Forgáč zo Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP). Otázne v takom prípade podľa neho bude, či daňovému subjektu nevznikne nárok na náhradu škody, napríklad za používanie taxislužieb. Správca dane tak bude môcť zadržať vodičský preukaz len toho daňového dlžníka, ktorého príjmy nie sú priamo podmienené držbou vodičského preukazu. "To znamená, že ak ide o daňový subjekt, ktorý je napríklad vodičom autobusu, tomuto vodičský preukaz zadržaný nemôže byť, nakoľko je potrebný na výkon jeho povolania,“ uviedol k novele zákona rezort financií. Ak však ide o daňový subjekt, ktorý používa auto ako dopravný prostriedok na cestu do práce, exekúcia zadržaním vodičského preukazu sa bude môcť vykonať, pretože auto v tomto prípade nie je primárnou podmienkou na výkon jeho povolania. Ministerstvo pritom tvrdí, že toto opatrenie má mať predovšetkým preventívny charakter. "Dane sú dôležitý fiškálny nástroj politiky štátu, aby však bolo možné zabezpečiť riadne plnenie všetkých jeho funkcií, je potrebné dôsledné vyžadovanie ich platenia a následné vymáhanie,“ odôvodňovalo novelu ministerstvo financií.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Sociálne balíčky, ktoré najviac ovplyvnia peňaženky

2. 1. 2020 Pár mesiacov pred voľbami sa v parlamente akoby roztrhlo vrece so sociálnymi opatreniami, ktorými sa politici snažili zapáčiť voličom. Aj preto sa začiatok roka 2020 nesie v znamení mnohých legislatívnych zmien. Tie pozitívne ovplyvňujú najmä dôchodcov, rodiny aj pracujúcich. HN prinášajú prehľad najdôležitejších predvolebných opatrení, ktoré začínajú platiť od prvého januára.
Minimálny dôchodok Od začiatku tohto roka prichádza k viacerým zmenám pre penzistov. Najdôležitejšou z nich je stanovenie minimálneho dôchodku. Po novom stačí, aby človek odpracoval 30 rokov a automaticky získa penziu vo výške 334 eur. Bez ohľadu na to, akú sumu počas pracovného života zarábal. Uvedeným spôsobom sa likviduje princíp zásluhovosti. „Zavedenie minimálneho dôchodku je prvok, ktorý síce má solidárny rozmer, avšak systém deformuje. Musí existovať zásadný rozdiel medzi ľuďmi, ktorí celý život pracovali a do systému odvádzali viac a osobami, ktoré do verejných zdrojov prispievali oveľa menej,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik. Navyše, tento návrh z dielne SNS spraví v rozpočte neplánovanú dieru. Aby Sociálna poisťovňa dokázala nové penzie vyplatiť ešte pred voľbami, zmenila ich výpočet. To však zároveň vyjde štát ešte drahšie – štátna poisťovňa bude potrebovať len v budúcom roku 150 miliónov eur navyše. Pôvodne sa rátalo s necelými sto miliónmi.
(Zdroj: hnonline.sk)

Sociálna poisťovňa finišuje s výplatou vianočného príspevku pre dôchodcov

20. 12. 2019 Príspevok automaticky dostali všetci tí, ktorí naň majú nárok. V týchto dňoch Sociálna poisťovňa končí s hromadnou výplatou vianočného príspevku. Dostalo ho približne 1 262 000 dôchodcov. Výplaty sa uskutočnili bez žiadosti a príspevok automaticky dostali všetci tí, ktorí naň majú nárok. Podľa informácií poisťovne dôchodcovia ho dostali s dôchodkom v ich decembrovom výplatnom termíne.
Niektorí dôchodcovia, o ktorých dôchodku sa ešte rozhoduje, môžu dostať vianočný príspevok aj v nasledujúcich týždňoch pri tzv. spätnom priznaní, ak im nárok na dôchodok vznikol aj za december 2019. V roku 2018 vyplatila Sociálna poisťovňa vianočný príspevok 1.179.494 poberateľom dôchodku. Tento rok sa rozšíril nárok na príspevok pre väčšiu skupinu poberateľov a zároveň bol aj vyšší. Dostali ho poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov (vdovského, vdoveckého, sirotského), či sociálneho dôchodku, ktorých dôchodok dosiahol výšku najviac 658,50 eura mesačne a majú bydlisko na území Slovenskej republiky. Maximálna výška vianočného príspevku zároveň dosiahla dvojnásobok vlaňajšieho - až 200 eur. Získali ho tí, ktorí poberajú dôchodok nižší ako 210,20 eura mesačne.
(Zdroj: Ekonomika.sme.sk)

Transakcie týkajúce sa surovej ropy a minerálnych olejov

18. 12. 2019 Zákonom č. 369/2018 Z. z. sa s účinnosťou od 1. januára 2020 do zákona o DPH doplnilo oslobodenie od dane pre transakcie týkajúce sa surovej ropy a minerálnych olejov, čím sa umožnilo obchodovanie s uskladnenou surovou ropou, motorovou naftou a benzínom na medzinárodných burzách.
Takéto oslobodenie od dane obsahuje smernica Rady 2006/112/ES, ktorá umožňuje členským štátom zaviesť do svojej národnej legislatívy oslobodenie od dane pri transakciách spojených s medzinárodným obchodom. Ide predovšetkým o oslobodenie od dane dodávok tovarov, ktoré sú umiestnené v colných skladoch alebo iných skladoch. Zákonom sa právna úprava týkajúca sa oslobodenia od dane dopĺňa o podrobné pravidlá, ktoré stanovujú povinnosti zdaniteľných osôb uskutočňujúcich dodávky predmetných tovarov a upravujú vznik daňovej povinnosti, určenie osoby povinnej platiť daň v prípadoch, keď sa pri uvedených tovaroch ukončia režimy a situácie, v ktorých sa uplatnilo oslobodenie od dane pri transakciách v colných skladoch, osobitných skladoch a daňových skladoch, a povinnosti prevádzkovateľov uvedených skladov.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner