Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a šťastie

V každej organizácii je vyhradené aspoň jedno miesto pre hlupáka. Len sa nevie, ktoré to je.

Opakovanie hlúposti nie je matkou múdrosti.

To, že ste vyhrali, ešte nezaručí, že budete šťastní.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy o láske

Počet žien, ktoré sa mužovi páčia, rastie úmerne s jeho vekom.

Keby sa všetky styky, aj sexuálne, udržiavali výlučne prostredníctvom advokátov, počet rodinných hádok by značne klesol.

Ženský úsudok o veci nemá nič spoločné s objektívnymi informáciami, ktoré jej poskytnete.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ľudský strach z vecí rastie úmerne s ich neobvyklosťou.

Zlodej, ktorý si chce zachovať celú kožu, musí pohnúť rozumom. Aj keď si to neradi priznávame, zlodeji spravidla hýbu viac rozumom ako poctivci. Asi preto sa majú v živote oveľa lepšie.

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

(Murphyho zákony v bájkach)
Ako bojovať s klebetou

Väčšina ľudí si zaslúži povesť, ktorú majú.

Ak ste sa stali predmetom klebety, nemôžete jednoducho vystúpiť z hry.

Ak ste sa už dostali do rečí, tak najlepšie je nerobiť nič a chystať sa na najhoršie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho rady

Ten, koho považujeme za blbca my, považuje za blbca nás. Ide o to nevyvraždiť sa.

Dbaj na to, aby si v živote dosiahol to, čo sa ti páči. V opačnom prípade zistíš, že musíš nájsť záľubu v tom, čo si dosiahol.

Starý mládenec je muž, ktorý prepásol príležitosť znechuť znechutiť život jednej žene.

(Murphyho zrnká II)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Nepovinné zdravotné pripoistenie

17. 6. 2010 Súčasná ale aj budúca vládna garnitúra, ktorú asi vytvoria stredopravé strany, súhlasí so zavedením nepovinného zdravotného pripoistenia.
Podporu mu teda avizovali všetky súčasné koaličné ako aj opozičné strany vrátane SaS a Most- Híd. Na jeho realizáciu však bude v prvom kroku najprv potrebné zadefinovať starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia. Predpokladá sa, že na bezplatné zdravotníctvo by štát v súčastnosti potreboval asi 6,4 miliardy eur ročne, avšak v tomto roku by do zdravotníctva malo smerovať len 4,5 miliardy eur. Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory M.Dragulu netreba mať veľké oči, koľko peňazí to do systému prinesie. V európskych krajinách je totiž pripoistených asi 8 % ľudí, vo vyspelejších štátoch EÚ 12 %.

Nezdaniteľná časť základu dane sa budúci rok zníži

16. 6. 2010 Ročná nezdaniteľná časť základu dane v tomto roku predstavuje 4 025,7 eura, v budúcom roku by mala klesnúť na 3559,3 eura.
Nezdaniteľná časť základu dane tak v budúcom roku klesne o 466,4 eura. Kým základnú sumu životného minima v tomto roku tvorí 178,92 eura, ktorého 22,5-násobok sa využíva na výpočet nezdaniteľného základu, v budúcom roku sa tzv. nezdaniteľné minimum určí ako 19,2-násobok životného minima v sume 185,38 eura platného k 1. januáru 2011. Vyplýva to z návrhu opatrenia ministerstva práce a sociálnych vecí o úprave súm životného minima od začiatku júla tohto roka. Daňovníci si tak môžu v tomto roku uplatňovať rovnakú nezdaniteľnú časť základu dane ako minulý rok, hoci životné minimum od júla minulého roka vzrástlo.

Odborári obhajujú Zákonník práce

11. 6. 2010 Slovenský Zákonník práce spĺňa všetky európske štandardy, preto nie je možné, aby bol dôvodom zhoršenia podnikateľského prostredia.
Predstavitelia Republikovej únie zamestnávateľov sa domnievajú, že súčasná legislatíva a najmä Zákonník práce má negatívny vplyv na podnikateľské prostredie na Slovensku. Podľa zamestnávateľov je najväčšou prekážkou v podnikaní navýšenie minimálnej mzdy, ktorá bráni konkurencieschopnosti Slovenska. Odborári však tvrdia, že Zákonník práce nastavil kritéria, ktorými sme sa priblížili k európskemu štandardu a podľa ich názoru nemôže zhoršovať podnikateľské prostredie. „Zamestnávatelia sa domnievajú, že v čase krízy si môžu robiť zo svojich zamestnancov ľudí na kľúčik," konštatoval prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.

Rezort práce už tento týždeň odškodní prvé obete povodní

8. 6. 2010 Prvé peniaze z rezortu práce by mali dostať zatiaľ 1105 obetí májových a júnových povodní .
Podľa Ministerky práce V.Tomanovej sa  uvoľní z Humanitného Fondu celkovo zatiaľ 672 780 eur, ktoré sa prerozdelia pomocou 18 úradov práce a 92 obcí. Výška finančnej pomoci pre jedného postihnutého povodňou nepresahuje 800 eur. V priemere dostane viac ako tisícka ľudí 608,85 eura na osobu. Rezort práce pomáha nielen finančne, ale aj zapojením ľudí z aktivačných a dobrovoľníckych prác.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Vilma
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner