Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

Dobrého veľa nebýva, zato zlé prichádza v húfoch.

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

(Murphyho zákony v bájkach)
Firma a práca

Bez ohľadu na to, koľko robíte, nikdy to nebude dosť.

Nebuďte nenahraditeľní. Nenahraditeľného nemôžu povýšiť.

Práca je pre ľudí, ktorí nevedia ako loviť v mútnych vodách.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Ako bojovať s klebetou

Čas, potrebný na to, aby ste späť získali povesť zničenú klebetou, je nepriamo úmerný k času, potrebnému na stratu povesti.

Väčšina ľudí si zaslúži povesť, ktorú majú.

Sedem osmín každej klebety je logickými argumentami nevyvrátiteľných.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho zákonník

Dve veci na tejto zemi sú všadeprítomné: vodík a ľudská hlúposť.

Rozvádzať sa kvôli sobášu s inou je zárukou, že o rok budete mať reprízu.

Kompromis je vždy nákladnejší, ako ktorákoľvek z dvoch pôvodne navrhnutých alternatív.

(Murphyho zrnká II)
Hlúposti sa medze nekladú

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

(Murphyho zákony v bájkach)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Daňové zaťaženie sa nezvýši

14. 7. 2010 Súčasná nová vláda sa začala zaoberať opodstatnenosťou zníženia sadzby DPH na vybrané tovary a služby, ktoré zaviedol ešte predchádzajúci kabinet.
Na základe týchto výsledkov by mohlo dôjsť aj k rozhodnutiu o jej prehodnotení, konštatovala premiérka I.Radičová, ktorá v sobotných dialógoch SRo zároveň zopakovala prísľub, že daňové zaťaženie sa za jej vlády zvyšovať nebude. Prehodnocovať sa budú len existujúce výnimky, ktorých je veľmi veľa a viaceré z nich nie sú spravodlivé. Prioritou budú hlavne zmeny v odvodovom systéme. Podľa šéfky kabinetu je ich cieľom sústrediť sa hlavne na reformu a znižovanie odvodového zaťaženia, pretože to komplikuje vytváranie nových pracovných miest.

Firmy zvýšili záujem o nových pracovníkov

12. 7. 2010 Pokles zamestnanosti v priemysle sa spomalil v dôsledku zvýšeného záujmu firiem o nových pracovníkov.
Konateľ personálnej agentúry ProAct People P.Paška vyhlasil, že v korelácii s novými priemyselnými akvizíciami pozorujú nárast objednávok pracovných síl až o 30 %.Podľa Štatistického úradu sa tempo medziročného poklesu zamestnanosti znížilo v piatom mesiaci z aprílových 6,5 % na 4,2 %.

Urýchlite podanie výkazov o DPH pomocou off line režimu

9. 7. 2010 Vzhľadom na očakávaný zvýšený počet podávaných súhrnných výkazov k dani z pridanej hodnoty (DPH), daňové riaditeľstvo odporúča daňovníkom, aby využívali špecifickú aplikáciu pre elektronické podávanie súhrnného výkazu.
Offline aplikácia pre podávanie výkazov je prístupná na stránke daňového riaditeľstva, pričom súhrnný výkaz vrátane podpisu sa podáva zaručeným elektronickým podpisom alebo elektronickou značkou. Pri použití tejto aplikácie nie je potrebné prihlasovať sa na portál daňovej správy. Termín podania súhrnného výkazu k DPH za jún tohto roka a za druhý štvrťrok je najneskôr do 20. júla 2010.

Daňové zaťaženie u nás – tretie najnižšie v únii

29. 6. 2010 V roku 2008 bolo daňové zaťaženie na Slovensku v rámci Európskej únie (EÚ) tretie najnižšie po Rumunsku a Lotyšsku
Vyplýva to z údajov o pomere celkového objemu daní a povinných odvodov k celkovému vyprodukovanému hrubému domácemu produktu (HDP) za rok 2008, ktoré v pondelok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat. Celkové dane a povinné odvody na Slovensku sa rovnali 29,1 % HDP. Daňové zaťaženie u nás v roku 2008 mierne kleslo z úrovne 29,3 % HDP v roku 2007. V Rumunsku bolo daňové zaťaženie na úrovni 28 % a v Lotyšsku 28,9 %.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Vilma
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner