Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Deti naše poklady

Móric sa vráti zo školy a chváli sa matke, že bude hrať divadlo. A akú úlohu ti pridelili? - pýta sa matka. – Budem manželom, hovorí hrdo Móric. Matke sa to však vôbec nepáči a prikazuje Móricovi: - Zajtra povedz učiteľke, aby ti dala úlohu, kde budeš aj hovoriť!

Ak je mladosť chybou, tak sa jej veľmi skoro zbavíme. (Goethe)

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

(Zrnká úsmevu)
Politika a politici

Vláda má tendenciu sa rozrastať bez ohľadu na to, či národný dôchodok rastie, alebo klesá.

Bolo by lepšie, keby politici boli podvodníci pôvodom a nie povolaním.

Demokracia je zriadenie zabezpečujúce, aby sme nemali lepšiu vládu, ako si zasluhujeme.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
O márnom hľadaní - III. večer

Nikdy sa nepýtaj predavača, či sa tovar vyplatí kúpiť!

Ak veci opatruješ, vieš kde sú, ale nikdy ich nebudeš naozaj potrebovať. Ak veci neopatruješ, budeš ich určite potrebovať, ale nebudeš vedieť kde sú.

Ak sa súdiš, zver svoj prípad len bohatému právnikovi.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Otázky na rádio Jerevan

Čo je najúčinnejším nástrojom na likvidáciu konkurencie? Mätež jazykov pri stavbe Babylonskej veže.

Ktorá bola prvý krádež know-how? Evina krádež jablka poznania v raji.

Čo to je manna nebeská? Niečo, čo vám padne do huby bezpohnutia prstom, podobne, ako štátny podnik privatizérovi.

(Myšlienky bez cla)
Život je žart...

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

(Myšlienky bez cla)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Do 31. januára je nutné zaplatiť daň z nehnuteľností

25. 1. 2012 Ak ste majiteľom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti treba zaplatiť obci či mestu miestnu daň, a to daň z nehnuteľností.
V roku 2012 sedem krajských miest pristúpilo k zvýšeniu dane z nehnuteľností. Uvedeným dôvodom je päť rokov nezdvihnutá daň a zosilnenie zdrojov miestnych rozpočtov. Daňové priznanie k dani z nehnuteľností sa podáva u správcu dane, na ktorého území sa nehnuteľnosť nachádza, nie v bydlisku daňovníka a tiež nie na daňových úradoch. Daň sa musí odviesť do konca januára príslušného roka.

Daň z motorových vozidiel za rok 2011

24. 1. 2012 Vozidlá, ktoré sú predmetom dane a aj vozidlá, ktoré nie sú predmetom dane (tzv. negatívne vymedzenie predmetu dane) definuje zákon o miestnych daniach.
Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v jedenástej časti vymedzuje daň z motorových vozidiel. Zákon o miestnych daniach vrátane dane z motorových vozidiel bol v roku 2007 novelizovaný. Novela vstúpila do platnosti 1. 12. 2007 a priniesla veľké zmeny v oblasti predmetu dane z motorových vozidiel a daňovníka, podávania daňových priznaní, vzniku a zániku daňovej povinnosti, oznamovacej povinnosti a pod. Po tejto novele sa daň z motorových vozidiel, predtým cestná daň, platí až po uplynutí zdaňovacieho obdobia a nie na jeho začiatku. Za zdaňovacie obdobie roka 2011 musia daňovníci tejto dane podať daňové priznanie a daň zaplatiť najneskôr do 31. 1. 2012.

Ročné zúčtovanie dane z príjmov zo závislej činnosti

11. 1. 2012 Príjmy zo závislej činnosti rovnako ako príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu, z kapitálového majetku a ostatné príjmy, podliehajú dani z príjmov FO.
Príjmami zo závislej činnosti sú bez ohľadu na ich právny pôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami od platiteľa týchto príjmov alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy. Vyberanie a správa dane z príjmov zo závislej činnosti má v porovnaní s inými príjmami FO určité špecifiká. Jednou z týchto osobitostí je vykonávanie ročného zúčtovania podľa ZDP. Ročné zúčtovanie príjmov zo závislej činnosti vykoná zamestnávateľ len na písomnú žiadosť zamestnanca, ak sú splnené zákonom stanovené podmienky.

Nezdaniteľná časť základu dane u zamestnancov

5. 1. 2012 Základ dane z príjmu FO za príslušné zdaňovacie obdobie sa znižuje o sumu nezdaniteľných častí základu dane.
Postup pri určení nezdaniteľných častí, tak ako je v súčasnosti platný, je upravený zákonom Z. z. o dani z príjmov. S účinnosťou od 1. januára 2011 nastali zmeny v zdanení FO z dôvodu ukončenia niektorých dočasných ustanovení noviel ZDP. Nezdaniteľná časť základu dane je suma, o ktorú si daňovník môže znížiť základ dane pre výpočet dane z príjmu. Na výpočet výšky súm nezdaniteľných častí základu dane sa používa životné minimum platné k 1. januáru príslušného roka. Pre výpočet za rok 2011 je aktuálny údaj platný k 1. januáru 2011 a je vo výške 185,38 eura.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner