Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život je smiešny

Milionár náhle zomrel a ukázalo sa, že nezanechal závet. Trúchliaca vdova sedí u rodinného advokáta a žiada ho o radu. Advokát nahlas rozmýšľa: „Takže, váš manžel zomrel a nezanechal závet. A povedal aspoň niečo bezprostredne pred tým, ako zomrel?“ „Ale áno, hovoril: Preboha Mary, odlož tú pušku, aj tak s ňou netrafíš ani do stodoly!“

Na skúškach sa profesor pýta študenta práva: „Má manžel právo otvoriť list svojej manželke?“ „Právo má, ale nemá na to odvahu!“

Sudca: „Slečna, takže vy tvrdíte, že ste prišli do iného stavu na sústredení vášho tanečného suboru a futbalového mužstva. Ďalej tvrdíte, že neviete, kto je otcom. Nechápem, ako je to možné?!“ „Vaša ctihodnosť, keď sa porežete pílou, tak tiež neviete, ktorý zub to bol.“

(Myšlienky bez cla)
Politika a politici

Bolo by lepšie, keby politici boli podvodníci pôvodom a nie povolaním.

Maliari a politici dokážu najrýchlejšie meniť farby.

Najdôležitejšou úlohou civilizácie je naučiť politikov myslieť.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Opakujúca sa kríza je dôkazom nedbalosti a lenivosti šéfa.

Ak sa zistí, že ľudia schôdzujú viac ako štvrtinu pracovného času, je to príznakom toho, že ide o organizáciu, v ktorej sa schôdzovanie stalo cieľom.

Riadiť vlastný čas znamená snažiť sa sledovať, na čo venujete to málo času, o ktorom môžete sám rozhodovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Zmeny v zákone o dani z príjmov

27. 6. 2012 Novelou zákona o dani z príjmov účinnou od 1. 1. 2012 sa zrušila disproporcia medzi odpisovaním hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu a hmotného majetku obstaraného z vlastných zdrojov, resp. z úveru. Uvedená posledná novela zákona o dani z príjmov vracia spôsob odpisovania tohto majetku do stavu pred 1. 1. 2012.
Schválená novela mení a dopĺňa zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy ako aj mení a dopĺňa niektoré zákony s účinnosťou od 1. 3. 2012, mení a dopĺňa zákon o dani z príjmov. Schválená úprava opätovne rieši odpisovanie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.

Daňové výdavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci

27. 6. 2012 Medzi daňové výdavky, ktoré je možné uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov patrí aj balík výdavkov, ktorých uhradením zamestnávateľ zabezpečuje pracovné a sociálne podmienky pre zamestnancov.
Daňové výdavky vynaložené na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie sú výdavky vynaložené na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk, starostlivosť o zdravie zamestnancov, vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, výchovu a vzdelávanie žiakov, príspevky na stravovanie zamestnancov, mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky. Za daňové výdavky budú považované také výdavky, ktoré zamestnávateľom vyplývajú z opatrení zameraných na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie. Podľa Zákonníka práce tieto výdavky slúžia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Študenti a letné brigády

25. 6. 2012 Študent môže pracovať na základe pracovnej zmluvy alebo na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak študenti uzatvárajú pracovný pomer, tak spravidla na kratší pracovný čas podľa Zákonníka práce.
Blížiace sa prázdninové obdobie je spojené so zvýšenou zárobkovou aktivitou študentov. Mnoho študentov, najmä vysokoškolákov, pracuje aj počas akademického roka. V letných mesiacoch vstupujú do pracovného procesu ďalší vysokoškoláci, ako aj študenti stredných škôl. Využiť môžu všetky druhy dohôd. Dohodu o vykonaní práce, ktorá sa uzatvára na rozsah prác nie vyšší ako 350 hodín v kalendárnom roku. Dohodu o pracovnej činnosti, na základe ktorej možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne. Na základe dohody o brigádnickej práci študentov, vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času, pričom dodržiavanie tejto podmienky sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Zmena zdravotnej poisťovne

25. 6. 2012 Medzi základné práva poistenca v oblasti zdravotného poistenia patrí aj zmena zdravotnej poisťovne, podľa vlastného výberu.
Ak sa poistenec rozhodne z akéhokoľvek dôvodu zmeniť zdravotnú poisťovňu, môže tak urobiť vždy len 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka, pričom si musí do novo vybranej poisťovne podať prihlášku do 30. septembra bežného roka. Prejsť do inej zdravotnej poisťovne môžu poistenci iba raz do roka.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Júlia, Juliana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner