Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony života

Kto čaká, ten sa dočká (ale to je bez záruky).

Občas treba veciam trochu pomôcť a postrčiť ich, aby sa kazili rýchlejšie.

Pred ohňom sa dá ujsť, ale nie pred problémom.

(Murphyho zákonník)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek očami klasikov

Na tej istej lúke vôl hľadá trávu, pes zajaca a bocian jaštericu.

Komu chýba rozvaha doma, málo dokáže so zbraňou v poli.

Múdreho človeka neľaká ani chudoba, ani smrť, ani väzenie.

(Myšlienky bez cla)
Kde končí pozemská púť

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Smrť sa neriadi našim plánmi. (Moliére)

(Zrnká úsmevu)

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

30. 1. 2025 Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca (napr. dočasná pracovná neschopnosť).
Ak by zamestnávateľ čerpanie dovolenky za príslušný kalendárny rok neurčil zamestnancovi ani do konca nasledujúceho roka, zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ale len za tú časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a zvyšok nevyčerpanej dovolenky zamestnancovi prepadne.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
len v dvoch prípadoch, a to v nasledovnom rozsahu:
• preplatí časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka,
• preplatí celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, ktorý si zamestnanec nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru; pri skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za celý zostatok nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok a to bez obmedzenia jeho rozsahu.
K nedostatkom, ktorý inšpektori práce odhaľujú, je nariaďovanie čerpania dovolenky bez dodržania určenej 14-dňovej lehoty na jej oznámenie. Uvedené sa vyskytuje najčastejšie u zamestnávateľov, ktorí končia so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou a v záujme uprednostnenia vyčerpania nároku na dovolenku pred jeho preplatením nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky bez dodržania stanovenej lehoty na jej oznámenie.“
K

Z druhého piliera odišlo takmer 9-tisíc ľudí, vstúpilo vyše 6-tisíc

29. 11. 2012 Od začiatku septembra do 23. novembra tohto roka z druhého dôchodkového piliera vystúpilo vyše 8,8 tisíca sporiteľov.
V rovnakom období sa účastníkom systému starobného dôchodkového sporenia stalo vyše 6 tisíc osôb. Od začiatku septembra tohto roka do konca januára budúceho roka dostalo 1,45 milióna sporiteľov v druhom pilieri možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému, spravovaného Sociálnou poisťovňou. Po vystúpení sporiteľa z druhého piliera jeho dôchodková spoločnosť prevedie nasporenú sumu na účet Sociálnej poisťovne.

Výpadok daní sa zväčšuje, tento rok bude chýbať ďalších 276 miliónov

28. 11. 2012 Štát vyberá oveľa menej daní než plánoval, výpadok je v stámiliónoch eur.
Podľa ministra financií bude potrebné zatiahnuť záchrannú brzdu. Chce posunúť schvaľovanie budúcoročného štátneho rozpočtu, kým nebudú presnejšie čísla. Podľa ministra financií sa výber daní nevyvíja dobre. Na základe údajov zo septembra a októbra dochádza k ďalšiemu poklesu daňových príjmov v tomto roku o 276 miliónov eur. Oproti schválenému rozpočtu má štát v tomto roku v prípade príjmov mínus 639 miliónov eur. Tohtoročný deficit je plánovaný na úrovni 4,69 percenta hrubého domáceho produktu

Dôchodok alebo zárobok? Budete si musieť vybrať

27. 11. 2012 Na poberateľov predčasného dôchodku sa valí ďalšia pohroma.
V budúcom roku prídu o možnosť privyrobiť si na dohodu. Novela zákona o sociálnom poistení z 10. augusta znamená, že dohodári budú mať povinné odvody do dôchodkového systému. Tak ako zamestnanci. Nadobudnutím statusu zamestnancov im zaniká nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku. V súčasnosti sa to môže týkať päť a pol tisíca ľudí. Kto nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2013, sa musí rozhodnúť, čo s ním bude po tomto dátume. Ak uprednostní zárobok, nemusí nič vykonať a poisťovňa mu prestane vyplácať dôchodok. Druhou možnosťou je ukončenie práce na dohodu. V tomto prípade je dôležité, kedy k tomuto úkonu dôjde. Poisťovňa môže konať iba na základe odhlášky dohodára z dôchodkového poistenia, ktorú podáva zamestnávateľ. Aj táto lehota uplynie 28. februára.

Sociálna poisťovňa po kontrolách ukončila 43-tisíc péeniek

16. 11. 2012 V obodbí od 1. januára do 30. septembra tohto roka posudkoví lekári Sociálnej poisťovne iniciovali ukončenie vyše 43 tisíc dočasných pracovných neschopností - péeniek.
Ide o 7,6 % z celkového počtu 567 032 skontro­lovaných dočasných pracovných neschopností, ktoré ošetrujúci lekári vystavili poistencom. Za celý minulý rok posudkoví lekári poisťovne skontrolovali 614 695 dočasných pracovných neschopností a odporučili ošetrujúcim lekárom ukončiť vyše 15 tisíc „péeniek“. „Pri priemernej výške nemocenskej dávky na jedného poberateľa za jeden deň by tak úspora predstavovala za každý deň ďalšieho trvania dočasných pracovných neschopností viac ako 315 tisíc eur.“ Pri priemernej dĺžke trvania jedného prípadu dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá v súčasnosti predstavuje 51,34 dňa, by táto úspora dosiahla za obdobie od 1. januára do 30. septembra tohto roka približne 16 mil. eur.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Júlia, Juliana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner