Pre nedostatok personálu hrozí niektorým zariadeniam pre seniorov zatvorenie
25. 7. 2024
Sociálne zariadenia pre seniorov sa boria s nedostatkom opatrovateliek na Slovensku, o túto prácu nemá už takmer nikto záujem. Pre nedostatok personálu hrozí niektorým zariadeniam aj zatvorenie. Upozornila na to Komora opatrovateliek Slovenska (KOS). "Nedocenená fyzická a psychická náročnosť práce opatrovateľov, sústavné preťažovanie z dôvodu ich nedostatočného počtu, presvedčenie, že túto prácu môže robiť každý, zdegradovanie profesie opatrovateľa na niečo podradné, k tomu minimálny plat, to všetko spôsobuje, že na ponuku práce opatrovateľa sa už nikto nehlási," uviedla predsedníčka KOS Dana Grafiková.
Opatrovateľky by mali byť podľa nej prioritou štátu a nie prehliadanou skupinou na Slovensku, inak pre ich nedostatok hrozí niektorým sociálnym zariadeniam aj zatvorenie. Grafiková spresnila, že z tohto dôvodu musel dočasne zatvoriť zariadenie pre seniorov Domov MUDr. Dallosa v Moravskom Svätom Jáne a klientov umiestniť do svojich rodín.
"Dnes opatrovatelia ledva prežívajú, hoci ťažko pracujú, dokonca často musia mať aj dve práce, aby vyžili. A vidina chudoby s minimálnym dôchodkom v schátranom zdraví je takisto odrádzajúca, pretože ak dlhé roky pracujete za nízku mzdu, máte minimálny dôchodok," doplnila.
KOS už dlhodobo žiada vládu, aby zvýšila investície do sociálnych služieb, najmä na platy opatrovateliek, a započítala aj prax opatrovateliek zo zahraničia a z domácej starostlivosti. Zároveň je podľa nej dôležité zlepšiť prípravu opatrovateliek, keďže v sociálnych zariadeniach je v súčasnosti viac osôb s ťažkým zdravotným stavom, ktoré si vyžadujú väčšiu fyzickú silu, vedomosti aj skúsenosti.
Na nepriaznivý stav opatrovateľov a opatrovateliek upozorňuje aj predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb na Slovensku Anna Ghannamová, ktorá navrhuje, aby sa voľné pracovné miesta obsadili cudzincami z tretích krajín alebo sa prijali opatrenia na motiváciu mladých ľudí, a to zavedením nástupného motivačného bonusu.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Nehody pri euronásobilke
3. 1. 2009
Nákupy v eurozóne včera sprevádzali desiatky drobných nehôd spojených s vydávaním. Dobrou správou je, že aj keď v platbách dominovala koruna, ľudia si zmenárne z obchodov neurobili.
Napriek tomu pre
obchodníkov i zákazníkov stále platí - precvičiť si základné počty a násobilku.
V
obmedzenom režime zatiaľ fungujú niektoré internetové obchody. Dôvodom okrem
prechodu na euro sú aj prebiehajúce
inventúry.
Pre milovníkov predĺžených víkendov
3. 1. 2009
Stačí si zobrať deň dovolenky a máte minimálne štyri dni voľna v rade. Tento rok sa takáto možnosť naskytne až osemkrát.
Mnohí ju využili už v januári. Kto chcel mať
predĺžený víkend a zobral si dovolenku v piatok druhého a v pondelok piateho
januára mal voľno až šesť dní. Ide o
suverénne najdlhší predĺžený víkend v tomto roku.
Dohody o práci študentov by mali byť písomné
3. 1. 2009
Podľa § 228 Zákonníka práce by dohody o brigádnickej práci študentov mali byť písomné. Mala by v nich byť uvedená práca, odmena, rozsah pracovného času a lehota, na ktorú sa dohoda uzatvára.
V dohode je možné určiť
aj spôsob skočenia brigádnickej práce.
Inšpekcie zistili, že niektorí zamestnávatelia sa so študentami dohodnú o
brigáde len ústne, mzdu študentom nevyplatia a je veľmi ťažké dokázať, či
študent prácu vykonával. Inšpektori tiež zistili nedovolené vykonávanie nočných
prác a práce nadčas. Ďalšie porušovanie Zákonníka práce bolo vo vedení
evidencie pracovného času, obchádzaní lekárskych prehliadok a nedodržiavaní
predpisov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Sociálne zmluvy s Austráliou a Izraelom
2. 1. 2009
V tomto roku si vláda naplánovala uzavretie zmlúv o sociálnom zabezpečení s oboma štátmi.
Problémy so sociálnym zabezpečením Slovákov pracujúcich v
Austrálii a Izraeli by sa tak mali stať od polovice roka minulosťou. Rovnaká
dohoda by mala byť neskôr uzavretá aj so Spojenými štátmi.