Právna úprava zriadenia záložného práva
5. 2. 2024
Vznik záložného práva na majetok daňového dlžníka predstavuje výrazný zásah do jeho práv a nakladania s vecou, ktorá je zálohom.
O zriadení záložného práva na majetok daňového dlžníka rozhoduje správca dane vydaním rozhodnutia, teda autoritatívne. Uvedené rozhodnutie musí obsahovať jednotlivé obsahové súčasti, a to obligatórne. Taktiež platí, že proti tomuto rozhodnutiu správcu dane môže daňový dlžník alebo poddlžník podať odvolanie v špecifickej odvolacej lehote. Správca dane taktiež môže zriadiť záložné právo na majetok daňového dlžníka v prípade povolenie odkladu dane alebo jej úhrady v splátkach v danom prípade. Podľa § 81 ods. 1 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na zabezpečenie daňového nedoplatku môže správca dane rozhodnúť o zriadení záložného práva k predmetu záložného práva vo vlastníctve daňového dlžníka alebo k pohľadávke daňového dlžníka. Pritom pod pojmom „daňový nedoplatok“ je potrebné podľa § 2 písm. f) daňového poriadku rozumieť dlžnú sumu dane po lehote splatnosti dane, pričom ide o kogentnú právnu úpravu. Podľa § 81 ods. 1 daňového poriadku môže správca dane rozhodnúť o zabezpečení daňového nedoplatku zriadením záložného práva k predmetu záložného práva, ktorý daňový dlžník nadobudne v budúcnosti, a to aj vtedy, ak predmet záložného práva vznikne v budúcnosti alebo jeho vznik závisí od splnenia podmienky. Preto pokiaľ napríklad daňový dlžník sa stane vlastníkom určitej veci, napríklad bytu, v budúcnosti, pretože ho spláca na hypotéku, tak správca dane naň môže zriadiť záložné právo rozhodnutím V súvislosti so zriaďovaním záložného práva správcom dane je potrebné konštatovať, že zriadenie záložného práva na majetok daňového dlžníka je fakultatívnym právnym úkonom správcu dane, teda správca dane „môže“ ale „nemusí“ zriadiť záložné právo na majetok daňového dlžníka, pokiaľ vznikne daňový nedoplatok v jeho prípade. Predmetom záložného práva môže byť záloh - hnuteľná, nehnuteľná vec vo vlastníctve daňového dlžníka, pohľadávka daňového dlžníka, peňažné prostriedky v peňažnom ústave na účte daňového dlžníka, cenné papiere, mzda alebo plat daňového dlžníka podľa pracovného práva. Pojem „nehnuteľná vec“ ustanovuje v § 119 ods. 2 zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov, pričom ide o pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom, ostatné veci sú hnuteľné. Pojem „mzda“ špecifikuje v § 118 ods. 2 zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, pričom ide o peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty, poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Platové ohodnotenie sa poskytuje pri výkone závislej práce vo verejnom sektore, napríklad v štátnej službe podľa § 124 zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého má štátny zamestnanec právo na plat podľa svojho funkčného zaradenia do príslušnej platovej triedy.
K
Rast miezd bude menší ako doteraz
29. 12. 2008
Za prvých deväť mesiacov tohto roku sa podľa údajov Štatistického úradu priemerná mesačná nominálna mzda vyšplhala na 21 042 korún (698,47 eura). Oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástla o 9,4 percenta.
V
dôsledku krízy sa však očakáva spomalenie exportu a teda aj výroby, rušenie
prevádzok, predlžovanie celozávodných dovoleniek, prepúšťanie zamestnancov a
spomaľovanie rastu miezd. Rast miezd bude blízky miere inflácie, teda tri až
štyri percentá. Priroritou je zachovanie zamestnanosti.
Desatoro pre euro
28. 12. 2008
Pred prijatím eura je možné vychádzať z desatora, ktoré odporúča vládny splnomocnenec pre jeho prijatie.
Vládny splnomocnenec pred prijatím eura odporúča:
1. Rozumný, pokojný a triezvy prístup.
2. Zaplatenie faktúr, poštových poukážok a uloženie
korunových úspor ešte pred koncom roka.
3. Koruny si ponechať
iba v primeranom množstve a v čo najmenších bankovkách.
4. Čo najviac využívať bezhotovostné platby.
5. Nezneužívať obchody na "zmenárenské" operácie.
6. Trpezlivosť, zhovievavosť a toleranciu. Nie každý vie
prepočítať sumy a peniaze bleskovo.
7. Nenakupovať eurozbytočnosti. Nikto žiadne europeňaženky a
mešce potrebovať nebude.
8. Vyhýbať sa podvodníkom a výmenám od neznámych osôb, na
ulici, v domácnosti a cez internet.
9. Nezaťažovať sieť bankomatov v prvých hodinách Nového roku
zbytočne, s cieľom len tak si ich vyskúšať.
10. Sledovať spravodajstvo médií, nepodliehať rôznym ústne
šíreným mýtom.
Bankové prevody sa vykonajú až 5. januára
28. 12. 2008
Platby prijaté od 1. do 4. januára 2009 sa zrealizujú až 5. januára. Platby v slovenských korunách bude možné zadávať len do konca tohto roka.
Predĺženie
lehoty na vykonanie prevodov sa týka aj trvalých príkazov. Trvalé príkazy a
limity pre inkasné platby sa na prelome rokov automaticky prepočítajú na eurá
prostredníctvom konverzného kurzu a zaokrúhlia na dve desatinné miesta.
31.
decembra tohto roku od 21:00 bude vypnutý aj internet banking.
Príspevok v hmotnej núdzi pre nezaopatrené deti
28. 12. 2008
Nezaopatrené deti budú od začiatku roka dostávať dávku v sume 16,6 € (500 Sk). Podmienkou je plnenie povinnej školskej dochádzky. Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi.
Novela vypúšťa zo zákona ustanovenie o prechode
riešenia hmotnej núdze občanov na obce.
Dôvodom
je, že samospráva v súčasnosti nie je na prechod pôsobností pripravená po
stránke finančnej, personálnej a materiálno-technickej.