Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život treba žiť

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

Najväčšou kvalitou peňazí je ich kvantita. (Spinoza)

(Zrnká úsmevu)
O márnom hľadaní - III. večer

Ak obetuješ dostatočne veľa času na získanie potrebnej veci, potreba sa pominie vzápätí potom, ako vec získaš.

Ak veci opatruješ, vieš kde sú, ale nikdy ich nebudeš naozaj potrebovať. Ak veci neopatruješ, budeš ich určite potrebovať, ale nebudeš vedieť kde sú.

Odložená vec sa nenájde dovtedy, pokiaľ sa nezoženie nová.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Ja nič, to Murphy

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a informácie

Kedykoľvek sa treba vyhovoriť, vyhovorte sa na počítač.

Všetky počítače vedie čakať tou istou rýchlosťou.

Správna informácia ešte nezaručuje správne rozhodnutie. Nesprávna informácia ešte nezaručuje nesprávne rozhodnutie. Informácia, ktorú máte, nie je tá, ktorú práve chcete. Informácia, ktorú chcete, nie je tá, ktorú potrebujete. Informácia, ktorú potrebujete, nie je tá, ktorú môžete získať. Informácia, ktorú môžete získať, stojí viac, ako môžete zaplatiť. Skutočný obsah informácie nie je taký dôležitý ako dojem, ktorý vyvolá.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Kde končí pozemská púť

Človek počas svojej pozemskej púte narobí svojim blízkym často starosti. A zo zotrvačnosti v tejto zábave pokračuje aj po smrti.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Pán Winterstein stretne pohrebný sprievod. Zastane a naraz vidí, že za pohrebným vozom kráča Kohn. Nenápadne sa k nemu pridá a šeptom sa pýta: - Čože Kohn? Manželka? – Nie, svokra, - informuje Kohn. Winterstein pokýva uznanlio hlavou: - Svokra? No – tiež dobré!

(Zrnká úsmevu)

Právna úprava zriadenia záložného práva

5. 2. 2024 Vznik záložného práva na majetok daňového dlžníka predstavuje výrazný zásah do jeho práv a nakladania s vecou, ktorá je zálohom.
O zriadení záložného práva na majetok daňového dlžníka rozhoduje správca dane vydaním rozhodnutia, teda autoritatívne. Uvedené rozhodnutie musí obsahovať jednotlivé obsahové súčasti, a to obligatórne. Taktiež platí, že proti tomuto rozhodnutiu správcu dane môže daňový dlžník alebo poddlžník podať odvolanie v špecifickej odvolacej lehote. Správca dane taktiež môže zriadiť záložné právo na majetok daňového dlžníka v prípade povolenie odkladu dane alebo jej úhrady v splátkach v danom prípade. Podľa § 81 ods. 1 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na zabezpečenie daňového nedoplatku môže správca dane rozhodnúť o zriadení záložného práva k predmetu záložného práva vo vlastníctve daňového dlžníka alebo k pohľadávke daňového dlžníka. Pritom pod pojmom „daňový nedoplatok“ je potrebné podľa § 2 písm. f) daňového poriadku rozumieť dlžnú sumu dane po lehote splatnosti dane, pričom ide o kogentnú právnu úpravu. Podľa § 81 ods. 1 daňového poriadku môže správca dane rozhodnúť o zabezpečení daňového nedoplatku zriadením záložného práva k predmetu záložného práva, ktorý daňový dlžník nadobudne v budúcnosti, a to aj vtedy, ak predmet záložného práva vznikne v budúcnosti alebo jeho vznik závisí od splnenia podmienky. Preto pokiaľ napríklad daňový dlžník sa stane vlastníkom určitej veci, napríklad bytu, v budúcnosti, pretože ho spláca na hypotéku, tak správca dane naň môže zriadiť záložné právo rozhodnutím V súvislosti so zriaďovaním záložného práva správcom dane je potrebné konštatovať, že zriadenie záložného práva na majetok daňového dlžníka je fakultatívnym právnym úkonom správcu dane, teda správca dane „môže“ ale „nemusí“ zriadiť záložné právo na majetok daňového dlžníka, pokiaľ vznikne daňový nedoplatok v jeho prípade. Predmetom záložného práva môže byť záloh - hnuteľná, nehnuteľná vec vo vlastníctve daňového dlžníka, pohľadávka daňového dlžníka, peňažné prostriedky v peňažnom ústave na účte daňového dlžníka, cenné papiere, mzda alebo plat daňového dlžníka podľa pracovného práva. Pojem „nehnuteľná vec“ ustanovuje v § 119 ods. 2 zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov, pričom ide o pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom, ostatné veci sú hnuteľné. Pojem „mzda“ špecifikuje v § 118 ods. 2 zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, pričom ide o peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty, poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Platové ohodnotenie sa poskytuje pri výkone závislej práce vo verejnom sektore, napríklad v štátnej službe podľa § 124 zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého má štátny zamestnanec právo na plat podľa svojho funkčného zaradenia do príslušnej platovej triedy.
K

SZČO platia odvody z vyššieho minimálneho základu

5. 3. 2010 Spôsob výpočtu minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý ovplyvňuje výšku minimálnych odvodov samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa od 1. januára 2010 zmenil. V roku 2009 sa výpočet minimálneho vymeriavaceho základu (minimálnej sumy, z ktorej živnostníci platia odvody) odvjíl od minimálnej mzdy.
Metodika určenia tejto sumy je od 1. januára 2010 naviazaná na vývoj priemernej hrubej mzdy v hospodárstve. Pre kalendárny rok 2010 sa určí minimálny vymeriavací základ ako 44,2% z priemernej hrubej mzdy v hospodárstve zistenej štatistickým úradom za kalendárny rok dva roky spätne (pre určenie minimálneho vymeriavacieho základu v roku 2010 to je rok 2008). Minimálny vymeriavací základ SZČO pre rok 2010 je suma 319,58 eur. Ak by sa metodika určovania minimálneho vymeriavacieho základu nezmenila, minimálne odvody by živnostníci platili zo sumy 307,70 eur, čo je minimálna mzda platná k 1. januáru 2010. SZČO, ktoré platia poistné z minimálneho vymeriavacieho základu by teda platili nižšie odvody. Odvody pri minimálnom vymeriavacom základe podľa nových pravidiel:
Druh poistenia Sadzba Minimálny VZ Výška odvodu Nemocenské 4,40% 319,58 14,00 Starobné 18,00% 319,58 57,50 Invalidné 6,00% 319,58 19,10 Rezervný fond solidarity 2,00% 319,58 6,30 Spolu 30,40% 96,90
Odvody, ak by sa minimálny vymeriavací základ určil rovnakým spôsobom ako v roku 2009:
Druh poistenia Sadzba Minimálny VZ Výška odvodu Nemocenské 4,40% 307,70 13,50 Starobné 18,00% 307,70 55,30 Invalidné 6,00% 307,70 18,40 Rezervný fond solidarity 2,00% 307,70 6,10 Spolu 30,40% 93,30
Treba však vziať do úvahy aj to, že aj výška hranice príjmov pre vznik povinnosti platiť sociálne odvody sa naviazala na výšku priemernej hrubej mzdy v hospodárstve a tým túto hranicu zvýšila. Toto opatrenie zvýhodnilo tých, ktorí sa vďaka nemu povinne poistenými nestali a znevýhodnilo tých, ktorí sa nimi stali a budú platiť odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Pohyb minimálneho vymeriavacieho základu pre SZČO môže byť zaujímavý aj do budúcnosti. Môže nastať situácia, že minimálna mzda bude rásť rýchlejšie ako priemerná hrubá mzda v hospodárstve. SZČO by v dôsledku toho mali minimálny vymeriavací základ nižší ako minimálna mzda.
(Zdroj: HNONLINE)

Potraviny „z dvora“ budú mať nižšiu sadzbu DPH

4. 3. 2010 Viaceré potraviny, ktoré predávajú farmári "z dvora", možno zlacnejú. Od mája klesne na takto ponúkané mäso, mlieko, vajcia, ryby či med daň z pridanej hodnoty (DPH) na 6 % zo súčasných 19 %. Zníženie daňovej sadzby dnes schválil parlament.
V súčasnosti platí na Slovensku jednotná 19-percentná sadzba DPH. Výnimku dostali len niektoré tovary, napríklad lieky, časť zdravotníckych pomôcok a knihy, na ktoré sa vzťahuje znížená sadzba 10 %. Ministerstvo financií upozornilo, že predajcovia nižšiu daň nemusia automaticky preniesť do zlacnenia potravín.
(Zdroj: PRAVDA)

Pracovná zdravotná služba

3. 3. 2010 V blízkej budúcnosti by niektorí zamestnávatelia mohli ušetriť pri zabezpečovaní pracovnej zdravotnej služby. Parlament schválil novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá rozširuje počet spoločností, u ktorých túto službu môže vykonávať lekár alebo verejný zdravotník s určenou špecializáciou aj samostatne.
Zamestnávateľ zamestnávajúci menej ako 50 zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce, nebude musieť mať zmluvu s tímom pracovnej zdravotnej služby, ale len s lekárom alebo verejným zdravotníkom s určenou špecializáciou. Podľa rezortu zdravotníctva by zníženie nákladov v čase krízy malo zabezpečiť aj ďalšie opatrenie, a to poskytovanie rehabilitácie ako alternatívy k existujúcim rekondičným pobytom. Spoločnosti by v rámci rehabilitácie pritom nemuseli zamestnancom zabezpečovať a uhrádzať ubytovanie, celodenné stravovanie a cestovné náklady mimo miesta bydliska. Novela upravuje aj zavedenie vzájomného poskytovania výpisu zo zdravotnej dokumentácie medzi všeobecným lekárom a lekárom pracovnej zdravotnej služby a problematiku zodpovednosti prevádzkovateľov zdrojov hluku, infrazvuku a vibrácií.
(Zdroj: PRAVDA)

Banky lákajú na zvýšené úročenie vkladov

2. 3. 2010 Éra slabo úročených vkladov skončila. V očakávaní „draženia peňazí“ banky lákajú na produkty, ktoré im na dlhšie obdobie zaistia voľné zdroje aj klientov. Na štedrejšie termínované vklady si trúfla Tatrabanka, Volsbank aj VÚB.
Vybrané banky v súčasnosti ponúkajú produkty na tri a viac rokov. Za relatívne nízke úrokové sadzby tak chcú získať od klientov viac zdrojov. S ponukou výhodných vkladov v druhom polroku zrejme prídu aj ostatné banky. Európska centrálna banka má totiž zastaviť prílev peňazí do európskej ekonomiky a zvýšiť úrokové sadzby. Postupné sprísňovanie menovej politiky v Eurozóne by mohlo trhové úrokové sadzby počas tohto aj budúceho roku zvýšiť.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner