Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Čas a história

História sa opakuje. To je jediná zlá vec na histórii.

Všetci ideme po tej istej ceste, ibaže rôznymi smermi...

Kto pri ceste strojom času do budúcnosti vystúpi počas jazdy, do cieľa dorazí ako vykopávka.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Newtonove zákony

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Vaše sebavedomie sa pod sústredenými pohľadmi vašej manželky a svokry vytráca rýchlosťou, úmernou ich hmotnosti a vzdialenosti.

Chudí samovrahovia po skoku zo strechy mrakodrapu žijú dlhšie.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Ja nič, to Murphy

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Aj keď pochopíte princíp, ktorý hýbe vesmírom, ženská logika pre vás navždy zostane tajomstvom.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Všeobecné ustanovenia

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

(Murphyho zákonník)
Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Poslanci schválili návrh zákona o dani z poistenia

26. 6. 2018 Poslanci parlamentu schválili návrh zákona o dani z poistenia. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Pôvodne sa podľa prvotného návrhu mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo financií neskôr upustilo. Nová daň z poistenia by tak mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne produktov neživotného poistenia.
Nesúhlas s legislatívnym návrhom rezortu financií vyjadrili viacerí analytici, subjekty finančného trhu či zástupcovia zamestnávateľov. Návrh narazil okrem iného aj na kritiku, ktorá sa týka možného zvyšovania cien produktov poistenia. Ministerstvo financií sa však bráni, že na zvyšovanie cien poistných produktov nevidí dôvod. Pripúšťa síce, že časť dane sa môže preniesť do cien poistných produktov, ale časť vstrebú tie poisťovne, ktoré budú chcieť zmeniť svoj podiel na trhu a vznikne tak priestor pre konkurenčný súboj. Prešiel aj návrh týkajúci sa informačnej povinnosti. V súčasnosti podľa platnej legislatívy, ak chce klient vypovedať poisťovni zmluvu, musí tak urobiť aspoň šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. Poisťovne nemajú ustanovenú lehotu na oznámenie novej výšky poistného na nasledujúce poistné obdobie. Poisťovne tak po novom budú musieť najneskôr desať týždňov pred uplynutím poistného obdobia oznámiť výšku nového poistného. Hlasovaním v parlamente však neprešli pozmeňovacie návrhy opozičných poslancov. Poslankyňa Jana Kiššová (SaS) chcela docieliť, aby boli klienti informovaní o výške dane, napríklad priamo v zmluve alebo na doklade o platbe. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) navrhoval, aby poistnou daňou boli dotknuté len nové zmluvy podpísané po nadobudnutí účinnosti zákona. Zároveň navrhoval zníženie sadzby dane z 8 percent na 2 percentá. Účinnosť návrhu zákona sa posunie. Poslanci ešte v rámci finančného výboru návrhom schválili, aby sa účinnosť z pôvodného dátumu 1. októbra 2018 posunula na 1. januára 2019. Tým by sa mal vytvoriť pre poisťovne dlhší časový priestor na zabezpečenie systémových zmien v súvislosti so zavedením dane z poistenia.
(Zdroj: SITA.sk)

Väčšina bánk bude cez sviatky zatvorená

23. 12. 2009 Cez sviatky bude väčšina bánk zatvorená, niektoré pobočky budú fungovať len dopoludnia. Preto by si pri dôležitých platbách mali ľudia skontrolovať, dokedy musia peniaze doraziť na správny účet.
V prípade, že je to potrebné (stavebné sporenie, poistky a pod.) poslať platbu ešte pred sviatočnými dňami. Podnikatelia aj občania sa tak vyhnú prípadným problémom s neskorým pripísaním peňazí na účet.
(Zdroj: PRAVDA)

ZSSK Cargo Slovakia a odborári sa dohodli na predĺžení kolektívnej zmluvy

23. 12. 2009 Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) sa so zástupcami deviatich odborových centrál dohodla na predĺžení podnikovej kolektívnej zmluvy na rok 2010. Zamestnávateľ sa zaviazal k zachovaniu priemernej mzdy dosiahnutej v roku 2008.
V roku 2008 priemerná mzda pracovníkov Carga v roku 2008 predstavovala 22 337 Sk (741,45 €) a bola medziročne vyššia o 8,2 %. V tomto roku zamestnanci majú nižšiu priemernú mzdu asi o 4,5 % oproti vlaňajšku. Počet zamestnancov spoločnosti klesol zhruba o 600 na 9 800, väčšina odišla na základe dohody o ukončení pracovného pomeru so sociálnou kompenzáciou. V dôsledku rekordného poklesu výkonov v nákladnej preprave a následne aj výnosov z hlavnej činnosti pre krízu museli vo firme výrazne ušetriť osobné náklady. Kvôli prepadu výkonov zamestnanci nemajú nadčasovú prácu, znížili sa príplatky a prémie, týmto majú nižšiu priemernú mzdu zhruba o 4,5 percenta ako v roku 2008. Slovenské Cargo pre krízu muselo v tomto roku zaviesť krízový manažment a obmedziť na minimum všetky náklady, ktoré nesúviseli s hlavnou činnosťou, nákladnou prepravou, alebo boli nevyhnutné na zabezpečenie prevádzkyschopnosti firmy. Spoločnosť pre pokles výkonov v apríli a máji zaviedla celozávodnú dovolenku, prešla na štvordňový pracovný týždeň. V septembri zaviedla aj flexikonto pre pracovníkov na miestach s najväčším prepadom výkonov, ktorí sú v limitovanom čase doma.
(Zdroj: SME, PRAVDA)

Hodinové náklady na prácu na Slovensku rastú pomalšie ako priemer EÚ

21. 12. 2009 Hodinové náklady firiem na prácu na Slovensku rastú pomalšie, ako priemer Európskej únie. Zjednodušene platí, že čím sú nižšie náklady na prácu, tým je lepšia konkurencieschopnosť krajiny. Podľa Eurostatu v predposlednom štvrťroku tohto roka vzrástli medziročne náklady firiem na prácu v Európskej únii o 6,4 %.
Rýchlejšie ako priemer únie rástli náklady na prácu napríklad v Rumunsku, Bulharsku aj v Českej republike. Medziročne na Slovensku zdražela práca o 1,9 percenta, čo je pätnásty najrýchlejší rast v 27¬člennej Európskej únii. V únii podľa Eurostatu najvýraznejšie rástli v treťom štvrťroku hodinové náklady práce v priemysle, stavebníctve a službách. Okrem nákladov zamestnávateľov v treťom štvrťroku rástli pomalšie aj priemerné nominálne mzdy. Spomalenie medziročnej dynamiky miezd aj nákladov práce zodpovedá zhoršeniu hospodárskej situácie, ktorá obmedzuje ochotu a schopnosť firiem plošne zvyšovať mzdy. Hodinové náklady práce sú odrazom toho, ako sa na trhu práce mení cena práce, štruktúra zamestnanosti a využitie existujúcich kapacít. Predstavujú celkové náklady, ktoré majú firmy so zamestnávaním ľudí, vydelené počtom odpracovaných hodín. Za rozdielnou dynamikou vo vývoji hodinových nákladov sa môže skrývať rozdielny vývoj miezd, ale aj rozdielny vývoj v počte odpracovaných hodín. Rozdielny slovenský výsledok oproti priemeru únie môže byť spôsobený napríklad aj tým, že niektoré firmy radšej skrátili pracovný týždeň, ako by prepúšťali. Skracovanie pracovného týždňa sa týkalo najmä zamestnancov s nižšími platmi. To u nás spomalilo štatistický rast miezd aj nákladov práce. Priemerná ročná mzda v západnej Európe bola 39 889 eur, vo východnej Európe len 9358 eur.
(Zdroj: SME)

Tajné lichtenštajnské kontá

18. 12. 2009 Daňové riaditeľstvo zatiaľ objavilo dve osoby, ktoré si podozrivo veľa peňazí uložili v zahraničnom daňovom raji, v lichtenštajnskej LGT Bank. Prostredníctvom nadácií peniazmi z týchto kont potom živili seba a svoje rodiny. Polícia začala preverovať, či bol spáchaný trestný čin.
Informácie daňového úradu o tajných lichtenštajnských kontách Slovákov v LGT Bank Liechtenstein vo Vaduze, o ktorých nedávno písali aj HN, sa tak potvrdili. Peňažný vklad v tejto banke vysoko prevyšuje všetky príjmy týchto osôb za posledné roky. Právo narábať s peňažnými zdrojmi podľa údajov daňových pracovníkov malo desať osôb. Slovenská daňová správa spolu s políciou najskôr preveruje podozrenia, či išlo o peniaze z nelegálnej činnosti. Oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu je podané na policajné prezídium, odbor organizovanej kriminality v Košiciach a Bratislave. Hovorca Daňového riaditeľstva nevylúčil, že zoznam podozrivých ľudí sa ešte rozšíri. V prípade zistenia polície, že peniaze nepochádzajú z čistého zdroja, budú dodatočne zdanené a ich majitelia sa dostanú do rúk polície. Naši daňoví kontrolóri úzko spolupracujú s daňovými správami v zahraničí. Podľa Trestného zákona za trestný čin neodvedenia dane a poistného hrozí páchateľovi väzenie až do 12 rokov. V prípade podania dodatočného daňového priznania môžu byť páchateľom sankcie zmiernené. Na Slovensku je premlčacia lehota za neplatenie daní päťročná.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner