Poskytovanie služieb a predaj tovaru na diaľku
31. 3. 2021
V novom ustanovení § 14 zákona o DPH je ustanovená definícia pojmov „predaj tovaru na diaľku na území Európskej únie“ a „predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov“.
Oba tieto spôsoby dodaní tovarov iných, ako sú nové dopravné prostriedky alebo tovar dodaný s inštaláciou alebo montážou, uskutočnených pre nezdaniteľné osoby, respektíve zdaniteľné osoby alebo nezdaniteľné právnické osoby, ktorých nadobudnutia tovaru z iného členského štátu nepredstavujú predmet dane, sa vyznačujú tou skutočnosťou, že odoslanie alebo preprava dodávaných tovarov začína v inom členskom štáte, ako je členský štát usadenia kupujúceho (predaj tovaru na diaľku na území EÚ) alebo v treťom štáte (predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov) a že do tohto odoslania alebo prepravy tohto tovaru priamo alebo nepriamo zasahuje zdaniteľná osoba, ktorá je dodávateľom tovaru. Pre tieto spôsoby dodaní tovaru je osobitne určené miesto dodania, ktoré sa odchyľuje od základného pravidla miesta dodania tovaru spojeného s jeho prepravou, upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona.
V prípade predaja tovaru na diaľku miestom dodania tovaru je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy tovaru, okrem prípadov, kedy je miesto dodania tovaru podľa § 16a v členskom štáte, v ktorom sa začína odoslanie alebo preprava tovaru.
Pri predaji tovaru na diaľku, ktorý je dovážaný z územia tretích štátov, sa miesto dodania určuje v závislosti od skutočnosti, či je členský štát dovozu zhodný s členským štátom skončenia odoslania alebo prepravy. Ak tomu tak nie je, miestom dodania tovaru je členský štát, v ktorom sa odoslanie alebo preprava ku kupujúcemu skončí.
V prípade, že sa tovar predáva na diaľku a dováža sa do toho istého členského štátu, ako je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy, miesto dodania tovaru je v tomto členskom štáte len v prípade, že dodávateľ uplatňuje na takéto predaje tovaru osobitnú úpravu podľa § 68c. Ak dodávateľ na takéto dodania osobitnú úpravu nepoužije, miesto dodania sa určí podľa základného pravidla upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona a daň sa vyberie výlučne pri dovoze tovaru.
Z uplatňovania osobitného miesta dodania tovaru boli vylúčené tie tovary, na ktoré sa uplatňuje osobitná úprava podľa § 66 zákona, keďže v tomto prípade je mechanizmus uplatňovania DPH úplne odlišný.
Predaje tovaru na diaľku sú v značnom rozsahu uskutočňované využitím elektronických rozhraní, ktoré tieto dodania uľahčujú, pričom zdaniteľná osoba, ktorá prevádzkuje uvedené rozhrania, sa v niektorých prípadoch môže považovať v súlade s navrhovaným § 8 ods. 7 za osobu, ktorá tieto tovary od dodávateľa prijala a sama ich kupujúcemu dodala. Práve pre tieto prípady na účely jednoznačného určenia je od 1. 7. 2021 ustanovené pravidlo, ktoré z týchto dvoch po sebe idúcich dodaní toho istého tovaru, ktorý je ale predmetom len jediného odoslania alebo prepravy z iného štátu, ako je členský štát kupujúceho, je dodaním tovaru spojeným s odoslaním alebo prepravou ustanovenému kupujúcemu. Dodanie, ktorému sa odoslanie alebo preprava tovaru priradí, tak bude spĺňať podmienku pre predaj tovaru na diaľku.
K
Priemerná hrubá mzda na Slovensku vzrástla na 710,45 €
3. 6. 2009
Informoval o tom Štatistický úrad. Nárast medziročne predstavuje 4,7 %. Reálna mzda sa po započítaní inflácie zvýšila o 1,6 %.
Najväčší nárast platov bol vo verejnej správe a v obrane, naopak k
poklesu miezd došlo v ubytovacích a stravovacích službách.
Najvyššiu priemernú mzdu dosiahli zamestnanci
v odvetví informácie a komunikácia.
Sporitelia druhého dôchodkového piliera dostali varovné listy
3. 6. 2009
Pol miliónu sporiteľov druhého dôchodkového piliera rozposlala Sociálna poisťovňa varovné listy, v ktorých im oznamuje, že systém je pre nich nevýhodný.
Zásielka okrem listu obsahuje aj leták s názvom "Prečo a ako vystúpiť z
druhého dôchodkového piliera", žiadosť o vystúpenie zo systému a tiež
spätnú obálku s adresou ústredia Sociálnej poisťovne. Rozhodnutie vrátiť sa do prvého piliera sporiteľa teda
nič nestojí.
Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne
"listová akcia" napácha menšie škody, ako keby sa listy neposlali
vôbec.
Ministerstvo
práce snahu zo strany poisťovne
víta. Podporuje cieľ, ktorý sleduje
aktivitou Sociálna poisťovňa, a to je vyváženosť informácií o výhodách a
nevýhodách druhého piliera. Nevýhodný je druhý pilier predovšetkým pre ľudí
starších ako 35 rokov a tých, ktorí zarobia mesačne menej ako 600 €.
Asociácia DSS zatiaľ nevie, či pripraví podobnú kampaň
a rozošle svojich klientom informačné letáky.
Finančná kríza a lízing
2. 6. 2009
Podnikatelia, ktorí nevládzu z dôvodu fínančnej krízy splácať lízing za auto, by mali čo najskôr navštíviť svoju lízingovú spoločnosť.
Väčšina lízingových spoločnosť umožňuje splátky
znížiť, alebo na nejaký čas odložiť. Dôležitá je komunkácia klienta s
lízingovou spoločnosťou a hľadanie spoločného východiska. Klientom, ktorí
nesprávne alebo neskoro zhodnotia svoju situáciu hrozí vymáhanie pohľadávok
mimosúdnou cestou.
Odbory hrozia štrajkom
8. 4. 2009
Podľa odborárov niektoré firmy zneužívajú hospodársku krízu na oslabovanie postavenia zamestnancov. Využívajú ich strach zo straty práce a pracovníkov nútia, aby prijali nižšie mzdy.
Novinárom to dnes
povedal prezident odborového zväzu KOVO. Aj keď firmy zápasia s poklesom odbytu
svojich výrobkov, nemali by neúmerne zvyšovať zaťaženie svojich pracovníkov.
Vláda sa síce vo februári dohodla s odbormi,
že v čase krízy sa vzdajú protestných akcií. Táto dohoda sa však nevzťahuje na
protesty v jednotlivých podnikoch, ktoré by reagovali na sprísňovanie
pracovných podmienok. Odborári kritizujú najmä postup, keď podniky začali
uprednostňovať živnostníkov pred zamestnancami.
Dôvodom je, že za živnostníkov zamestnávatelia
nemusia platiť povinné odvody do
zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne, čím sa znižujú verejné príjmy.