Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život s Murphyho zákonmi

Kto chce v živote prežiť, musí byť trochu cvok.

Nech budete robiť čokoľvek, aj tak sa najhoršia možná konštelácia raz musí vyskytnúť.

Zákruta na ceste ešte vždy neznamená koniec cesty. Ibaže by ste to nezvládli.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho postrehy

Svadba je cena, ktorú zaplatia muži za sex. Sex je cena, ktorou zaplatia ženy za svadbu.

Príslovie hovorí, že to, čo môžeš urobiť zajtra a pozajtra, máš spraviť dnes a budeš mať dva dni voľna. Ale ak to, čo máš urobiť zajtra a pozajtra, odložíš, na popozajtra budeš mať tiež dva dni voľna.

V práci sa človek nemá naháňať. Veď nie je na love!

(Murphyho zrnká II)
Nevytesané pravdy - I. večer

Ak zmenou môžete len získať, tiež sa nad tým netreba vzrušovať.

Hmota sa ničí priamoúmerne k svojej hodnote. Preto sa zničí vždy to, čo je pre vás najcennejšie.

Ak zmenou nemáte čo stratiť, netreba sa nad ňou vzrušovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Informácie pre šéfa

Doba čakania na doplňujúcu informáciu sa predlžuje v závislosti od toho, ako urgentne musí byť rozhodnutie prijaté.

Každá informácia, ktorú o veci získate, sa minimálne v päťdesiatich percentách prípadov ukáže byť chybnou.

Veľké peniaze sa strážia samy. Ale drobáky si musí človek strážiť sám.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a spoločnosť

Civilizácia vznikla vtedy, keď človek prvý raz hodil do protivníka namiesto kameňa zlé slovo.

Ľudská rasa doteraz nikdy nevyriešila žiaden z jej problémov - iba ich prežila.

Býky nevyhrávajú. Aj býčie zápasy vyhrávajú ľudia. Ľudia nevyhrávajú ľudské spory. Tie vyhrávajú právnici.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Poplatky za odpady po novom

28. 1. 2021 V Národnej rady Slovenskej republiky bol schválený návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 329/2018 Z. z. o poplatkoch za uloženie odpadov a o zmene a doplnení zákona č. 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 111/2019 Z. z.
Cieľom zákona je vytvoriť taký finančný mechanizmus na prerozdeľovanie príjmov z poplatkov za uloženie odpadov na skládky odpadov a na odkaliská, aby mohli byť podporené aj tie obce, ktoré majú zavedené a zabezpečené vykonávanie triedeného zberu biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností. Potreba finančnej podpory obcí, ktoré majú zavedené a zabezpečené vykonávanie triedeného zberu biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností, vyplýva z finančnej náročnosti triedeného zberu tohto druhu odpadu, keďže ide o odpad podliehajúci rýchlemu biologickému rozkladu a vyžadujúcemu si častejší zber a prepravu. Táto potreba vyplynula aj z finančne náročného obdobia v súvislosti s ochorením COVID-19, nakoľko z dôvodu vyhlásených opatrení Úradu verejného zdravotníctva sa zvýšilo množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu (najmä zmesového odpadu) v obciach. Zároveň je Slovenská republika ako členský štát povinná plniť svoje záväzky týkajúce sa problematiky biologicky rozložiteľného odpadu.
Zákonom sa upravujú ustanovenia týkajúce sa použitia príjmov z poplatkov za uloženie odpadov. V rámci tejto problematiky sa dopĺňa možnosť získať príspevok na účely zabezpečenia triedeného zberu a zhodnotenia biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností.

Právnické osoby a daňové priznanie

8. 3. 2010 Právnické osoby majú novú možnosť správcovi dane oznámiť posunutie lehoty na podanie daňového priznania a v novej lehote aj daň zaplatiť. Umožňuje im to minuloročná novela zákona o dani z príjmov. Tá s účinnosťou od začiatku tohto roka umožňuje firmám podať do 31. marca príslušnému daňovému úradu oznámenie, na základe ktorého sa táto lehota predĺži najviac o šesť kalendárnych mesiacov a to v prípade, ak sú súčasťou príjmov daňovníka aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. V ostatných prípadoch sa lehota na podanie priznania môže predĺžiť najviac o tri mesiace.
Daňovník v konkurze alebo v likvidácii však tento postup využiť nemôže. Podľa informácií Daňového riaditeľstva SR daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou môže byť iba koniec kalendárneho mesiaca a v tejto lehote je povinný podať daňové priznanie a daň aj zaplatiť. Predpísanú formu oznámenie o predĺžení lehoty na posunutie termínu priznania daní pre právnické osoby nemá. Firmy môžu využiť jeho vzor, ktorý Daňové riaditeľstvo zverejnilo na svojej stránke. Ak oznámenie spĺňa podmienky podľa zákona o dani z príjmov, lehota sa predĺži automaticky. Daňovník musí podať oznámenie najneskôr do 31. marca. V oznámení musí uviesť novú lehotu na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie v súlade so zákonom, v ktorej bude daň aj splatná. V prípade, ak má daňovník príjmy plynúce aj zo zdrojov v zahraničí, musí túto skutočnosť tiež uviesť v oznámení. Ak je daňovník v konkurze alebo v likvidácii, musí podať žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania najneskôr 15 dní pred uplynutím zákonnej lehoty na jeho podanie, t. j. pred 31. marcom. Správca dane následne lehotu na podanie daňového priznania môže predĺžiť najviac o tri kalendárne mesiace, pričom proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať.
(Zdroj: PRAVDA)

České banky hľadajú nové zbrane proti bankovým podvodníkom

8. 3. 2010 Banky svoje bankomaty vylepšujú aby ich ochránili pred tzv. skimmingom (skimming je metóda, ktorá spadá medzi podvody s platobnými kartami). Podvodníci v Česku zaútočili minulý rok asi na 50 bankomatov. Teraz české banky hľadajú nové zbrane. Bezpečnejšie prístroje pri obmene bankomatov tento rok plánujú nakúpiť Komerčná banka, Česká sporiteľňa, ČSOB, a UniCredit Bank.
Pomocou vylepšených nástavcov pre vstup karty a ďalším novým bezpečnostným softvérom majú nové bankomaty viac chrániť pre takzvaným skimmingom, pri ktorom sú údaje o kartách skopírované podvodníkmi počas vyberania peňazí. Obavy sú namieste. Vlani prípady skimmingu postihli všetky významné české banky. Škody spôsobené skimmingom však banky klientom hradia v plnej výške. Podľa bankárov sú v Česku proti skimmingu vybavené všetky bankomaty.
(Zdroj: HNONLINE)

SZČO platia odvody z vyššieho minimálneho základu

5. 3. 2010 Spôsob výpočtu minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý ovplyvňuje výšku minimálnych odvodov samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa od 1. januára 2010 zmenil. V roku 2009 sa výpočet minimálneho vymeriavaceho základu (minimálnej sumy, z ktorej živnostníci platia odvody) odvjíl od minimálnej mzdy.
Metodika určenia tejto sumy je od 1. januára 2010 naviazaná na vývoj priemernej hrubej mzdy v hospodárstve. Pre kalendárny rok 2010 sa určí minimálny vymeriavací základ ako 44,2% z priemernej hrubej mzdy v hospodárstve zistenej štatistickým úradom za kalendárny rok dva roky spätne (pre určenie minimálneho vymeriavacieho základu v roku 2010 to je rok 2008). Minimálny vymeriavací základ SZČO pre rok 2010 je suma 319,58 eur. Ak by sa metodika určovania minimálneho vymeriavacieho základu nezmenila, minimálne odvody by živnostníci platili zo sumy 307,70 eur, čo je minimálna mzda platná k 1. januáru 2010. SZČO, ktoré platia poistné z minimálneho vymeriavacieho základu by teda platili nižšie odvody. Odvody pri minimálnom vymeriavacom základe podľa nových pravidiel:
Druh poistenia Sadzba Minimálny VZ Výška odvodu Nemocenské 4,40% 319,58 14,00 Starobné 18,00% 319,58 57,50 Invalidné 6,00% 319,58 19,10 Rezervný fond solidarity 2,00% 319,58 6,30 Spolu 30,40% 96,90
Odvody, ak by sa minimálny vymeriavací základ určil rovnakým spôsobom ako v roku 2009:
Druh poistenia Sadzba Minimálny VZ Výška odvodu Nemocenské 4,40% 307,70 13,50 Starobné 18,00% 307,70 55,30 Invalidné 6,00% 307,70 18,40 Rezervný fond solidarity 2,00% 307,70 6,10 Spolu 30,40% 93,30
Treba však vziať do úvahy aj to, že aj výška hranice príjmov pre vznik povinnosti platiť sociálne odvody sa naviazala na výšku priemernej hrubej mzdy v hospodárstve a tým túto hranicu zvýšila. Toto opatrenie zvýhodnilo tých, ktorí sa vďaka nemu povinne poistenými nestali a znevýhodnilo tých, ktorí sa nimi stali a budú platiť odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Pohyb minimálneho vymeriavacieho základu pre SZČO môže byť zaujímavý aj do budúcnosti. Môže nastať situácia, že minimálna mzda bude rásť rýchlejšie ako priemerná hrubá mzda v hospodárstve. SZČO by v dôsledku toho mali minimálny vymeriavací základ nižší ako minimálna mzda.
(Zdroj: HNONLINE)

Potraviny „z dvora“ budú mať nižšiu sadzbu DPH

4. 3. 2010 Viaceré potraviny, ktoré predávajú farmári "z dvora", možno zlacnejú. Od mája klesne na takto ponúkané mäso, mlieko, vajcia, ryby či med daň z pridanej hodnoty (DPH) na 6 % zo súčasných 19 %. Zníženie daňovej sadzby dnes schválil parlament.
V súčasnosti platí na Slovensku jednotná 19-percentná sadzba DPH. Výnimku dostali len niektoré tovary, napríklad lieky, časť zdravotníckych pomôcok a knihy, na ktoré sa vzťahuje znížená sadzba 10 %. Ministerstvo financií upozornilo, že predajcovia nižšiu daň nemusia automaticky preniesť do zlacnenia potravín.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner