Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a byrokrati

Prázdny stôl prináša pocit úľavy a tušenie, že sa blíži katastrofa.

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy o láske

Počet žien, ktoré sa mužovi páčia, rastie úmerne s jeho vekom.

Neskoro doručená informácia môže byť príčinou rozvodu.

Ženský úsudok o veci nemá nič spoločné s objektívnymi informáciami, ktoré jej poskytnete.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život treba žiť

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

(Zrnká úsmevu)
Kolíska práva

Falošný svedok neostane bez trestu a ten, kto klame, sa nezachráni.

Nevynášaj úsudok ak neprehovorili obidve stránky.

Vytráca sa všetka spravodlivosť, ak každému nie je dovolené mať to, čo je jeho.

(Myšlienky bez cla)

Poplatky za odpady po novom

28. 1. 2021 V Národnej rady Slovenskej republiky bol schválený návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 329/2018 Z. z. o poplatkoch za uloženie odpadov a o zmene a doplnení zákona č. 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 111/2019 Z. z.
Cieľom zákona je vytvoriť taký finančný mechanizmus na prerozdeľovanie príjmov z poplatkov za uloženie odpadov na skládky odpadov a na odkaliská, aby mohli byť podporené aj tie obce, ktoré majú zavedené a zabezpečené vykonávanie triedeného zberu biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností. Potreba finančnej podpory obcí, ktoré majú zavedené a zabezpečené vykonávanie triedeného zberu biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností, vyplýva z finančnej náročnosti triedeného zberu tohto druhu odpadu, keďže ide o odpad podliehajúci rýchlemu biologickému rozkladu a vyžadujúcemu si častejší zber a prepravu. Táto potreba vyplynula aj z finančne náročného obdobia v súvislosti s ochorením COVID-19, nakoľko z dôvodu vyhlásených opatrení Úradu verejného zdravotníctva sa zvýšilo množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu (najmä zmesového odpadu) v obciach. Zároveň je Slovenská republika ako členský štát povinná plniť svoje záväzky týkajúce sa problematiky biologicky rozložiteľného odpadu.
Zákonom sa upravujú ustanovenia týkajúce sa použitia príjmov z poplatkov za uloženie odpadov. V rámci tejto problematiky sa dopĺňa možnosť získať príspevok na účely zabezpečenia triedeného zberu a zhodnotenia biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností.

V Amazone vznikli odbory, Slováci žiadajú viac peňazí

10. 9. 2018 Technologický gigant Amazon len pred pár dňami dosiahol biliónovú trhovú hodnotu, vlani zarobil 178 miliárd dolárov a po celom svete zamestnával takmer 570-tisíc ľudí. Zamestnanci v Seredi, kde má spoločnosť svoje najväčšie reverzné logistické centrum na svete, od Amazonu teraz žiadajú, aby im odkrojil viac zo svojich ziskov.
Seredský závod zamestnáva viac ako tisíc ľudí a stále prijíma nových. Časť z nich však už rok od otvorenia fabriky nie je spokojná s pracovnými podmienkami. Aj to bol dôvod, pre ktorý pred pár dňami založili odbory a od giganta žiadajú pre seredských zamestnancov viac peňazí. „Medzi naše priority patrí vyriešiť nadčasy, ktoré vnímame veľmi negatívne, rozvrh zmien aj lepšie platy pre zamestnancov,“ povedala pre HN odborová predáčka Moderných odborov Amazon Daniela Učňová. Spoločnosť pritom zvyšovala platy v seredskej fabrike len minulý mesiac. Zamestnancom pridala od 11 do 20 percent, v závislosti od pracovnej pozície. „Naďalej pokračujeme v podnikaní ako zvyčajne, zatiaľ čo poskytujeme odborom zákonné práva,“ reagovala hovorkyňa spoločnosti Amazon pre strednú Európu Marzena Wieckowska s tým, že so zamestnancami vedú otvorený dialóg. Odborári zatiaľ nemajú predstavu o konkrétnych požiadavkách, ktoré predostrú vedeniu. Momentálne sa snažia pokryť čo najväčšiu časť zamestnaneckej základne. Ku kolektívnemu vyjednávaniu chcú pristúpiť najneskôr začiatkom budúceho roka.
(Zdroj: hnonline.sk)

Ministri odobrili príspevky pre študentov ošetrovateľstva

9. 9. 2018 Na Slovensku chýba 3 338 lekárov a 1 020 sestier. Vláda odsúhlasila študentom ošetrovateľstva stabilizačné príspevky v celkovej sume vyše 2,758 miliónov eur. Vyplýva to z Informácie o stave zdravotníckeho personálu v SR, ktorú vláda na stredajšom rokovaní vzala na vedomie. Informáciu predložili ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Materiál poukazuje na základe analýzy na nedostatok zdravotníckeho personálu, a to lekárov a sestier. Z analýzy vyplýva, že v súčasnosti na Slovensku chýba 3 338 lekárov a 1 020 sestier. Keby sa vzali do úvahy aj zdravotníci, ktorí majú nad 65 rokov, chýbalo by 5 515 lekárov a 1 700 sestier. Údaje sa týkajú len ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Vzhľadom na vekovú štruktúru lekárov je potrebné prijať vyšší počet študentov do doktorského študijného programu všeobecné lekárstvo. Finančné prostriedky pre nich už boli pre akademický rok 2018/2019 navýšené, uvádza sa v predkladacej správe. Pri sestrách je najaktuálnejším problémom stabilizovanie absolventov bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo. Rezort zdravotníctva a rezort školstva navrhol zaviesť štipendiá, ktoré majú zastabilizovať sestry po ukončení štúdia v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. "U sestier je situácia taká, že len 44 percent absolventiek dennej formy bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore ošetrovateľstvo nastupuje do systému," uvádza sa v materiáli. Materiál obsahuje tiež dve nariadenia. Prvé ukladá podpredsedovi vlády a ministrovi financií v akademickom roku 2018/2019 navýšiť limit výdavkov na spomínanú čiastku do 31. januára 2019. Druhé ukladá ministerke zdravotníctva a ministerke školstva, vedy, výskumu a športu zabezpečiť stabilizačný príspevok v rovnakej výške pre študentov v dennej forme ošetrovateľstva do 30. júna 2019. Informácia tiež odporúča rektorom a dekanom vysokých škôl uskutočňujúcich akreditovaný bakalársky študijný program v študijnom odbore ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia prijať opatrenia na zvýšenie počtu študentov týchto študijných programov.
(Zdroj: sme.sk)

eKasa má znížiť daňové podvody, daniari budú mať prehľad o bločkoch

9. 9. 2018 Od apríla budúceho roka by mali všetky hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice na Slovensku používať registračné pokladnice s online napojením na portál finančnej správy. Od júla 2019 sa má táto povinnosť dotknúť všetkých ostatných podnikateľských subjektov v maloobchode. Ide o tzv. projekt e-Kasa, ktorý pripravilo Ministerstvo financií (MF) SR. „Elektronizácia pokladníc je súčasťou opatrení boja proti daňovým podvodom na dani z pridanej hodnoty (DPH), ako aj dani z príjmu právnických osôb.
Dôvodom zavedenia e-Kasy je omnoho vyššia medzera v sektore finálnej spotreby, ako je priemerná daňová medzera na DPH v krajine,“ skonštatoval na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident finančnej správy František Imrecze. Daňová medzera v absolútnom vyjadrení podľa jeho slov predstavuje 491 miliónov eur v sektore maloobchodu a tržieb a tvorí celkovo jednu tretinu daňovej medzery na Slovensku. „Daňová medzera je dnes niekde na úrovni 1,5 miliardy eur na DPH a z toho tretina je v maloobchode a v sektore služieb,“ vyčíslil Imrecze. Podľa jeho slov sa podvody na registračných pokladniciach stávali čoraz sofistikovanejšími, kontroly napríklad odhalili falošné bločky na trhu alebo rôzne zásahy do pokladníc. „Jediná efektívna cesta, ako podvody s registračnými pokladnicami eliminovať, je ich ‚onlinizácia‘, teda pripojenie na finančnú správu,“ uviedol Imrecze. E-kasa bude v praxi znamenať, že finančná správa bude mať o každom nákupe, respektíve transakcii, informáciu okamžite, pretože každý vydaný doklad bude evidovaný na centrálnom úložisku e-Kasa. Daniari si od tohto opatrenia sľubujú zníženie daňovej medzery na DPH v hoteloch, reštauráciách, v službách a maloobchode. Podmienkou zavedenia e-Kasy bude internetové pripojenie, prostredníctvom ktorého sa informácie budú odosielať na centrálne úložisko finančnej správy. Zákazníkom systém umožní overenie pravosti pokladničných dokladov v reálnom čase. Pre finančnú správu bude predstavovať ďalší efektívny nástroj v boji proti daňovým podvodom. „Veríme, že projekt e-Kasa prispeje k eliminovaniu veľkého počtu podvodov,“ dodal Imrecze. Celkové náklady na zavedenie nového systému majú štát stáť 18 miliónov eur.
(Zdroj: spravy.pravda.sk)

Mzdy v Česku vzrástli v 2. kvartáli takmer o desatinu

7. 9. 2018 Priemerné mzdy v Českej republike opäť výrazne vzrástli. V 2. kvartáli vyskočili na takmer 32.000 Kč a tempom svojho rastu výrazne prevýšili infláciu.
Vyplýva to z čerstvých údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ). Ako uviedol server iDNES.cz, v 2. štvrťroku sa mzdy v Česku zvýšili na 31.851 Kč (1236,98 eura), čo predstavuje medziročný rast na úrovni 8,6 %. Vlani v tomto období dosahovala priemerná mzda v Česku o 2515 Kč menej. Reálne, teda pri zohľadnení vplyvu inflácie, vzrástli mzdy v ČR o 6,2 % a v porovnaní s 1. štvrťrokom sa zvýšili o 2 %. Ešte rýchlejšie rástol medián miezd, teda prostredná hodnota, ktorá nezahrňuje extrémne vysoké a extrémne nízke mzdy. Zvýšil sa o 9,4 % na 27.236 Kč. Ako dodal ČSÚ, okolo 80 % zamestnancov poberalo mzdu medzi 12.725 Kč a 51.576 Kč.
(Zdroj: aktuality.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner