Podpora rodiny prostredníctvom poradenstva
25. 6. 2021
Na Slovensku je dlhodobo identifikovaná medzera v oblasti podpory rodiny najmä v poskytovaní bezplatného a dostupného odborného, osobitne psychologického poradenstva pre jednotlivcov a rodiny.
V súčasnej náročnej situácii rodín sa táto potreba ešte viac zvýraznila a je nevyhnutné utvoriť podmienky na realizáciu opatrení, konkrétne cielených projektov zameraných na poskytovanie bezplatného poradenstva zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch vrátane psychologického poradenstva a iného odborného poradenstva pre jednotlivcov a rodiny.
Na rozdiel od bezplatných dlhových poradní, ktoré na Slovensku nemajú históriu, má Slovensko dlhodobú históriu a dobré skúsenosti v rozmanitých poradensko-psychologických systémoch v rôznych oblastiach (rezort školstva, zdravotníctva, atď.), vrátane manželského a predmanželského poradenstva, či poradensko-psychologických služieb pre jednotlivca, pár a rodinu. Napriek zrejmému pozitívu v prospech ochrany detí ostáva systémovo nedoriešená oblasť prevencie duševných chorôb vrátane odborného, najmä psychologického poradenstva pre jednotlivcov a rodiny, ktoré nie sú klientmi orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, teda poradenstva pre každého jednotlivca, rodinu, rodičov, manželov - klienta, ktorý potrebuje pomoc a hľadá spôsoby, ako sa orientovať vo svojich problémoch, ktorý sa cíti nekomfortne v dôsledku osobnostného, sociálneho a spoločenského rozpoloženia. Zjednodušene povedané poradenstvo pre klientov, ktorí cítia, že potrebujú pomôcť, o pomoc sa uchádzajú z vlastného rozhodnutia a odborná pomoc im je nedostupná o.i. aj z finančných dôvodov. Osobitne je treba zdôrazniť, že cieľom nie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale poskytovanie psychologického a iného odborného poradenstva zdravej populácii, čo je vyjadrené tak cieľovou skupinou (jednotlivec a rodina – t. j. nie pacient), ako aj samotným preventívnym zameraním (účelom je duševným chorobám predchádzať nie ich liečiť, resp. poskytovať následnú starostlivosť).
Významným dôvodom zmeny je, že aktuálna pandemická situácia ešte viac zdôraznila absenciu poradenstva ako prevencie duševných porúch. Odborníci z oblasti duševného zdravia upozorňujú na dôsledky sociálnej izolácie, straty zamestnania, samotného ochorenia COVID-19, rôznych foriem prežívania aktuálnej situácie (obavy, strach stres...) na duševné zdravie.
Vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu je potrebné aj v pôsobnosti rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny hľadať všetky možnosti na utváranie podmienok na rozvoj dôležitého a zároveň nedostatkového opatrenia podporujúceho zvládnutie dôsledkov pandémie na jednotlivcov a rodiny, ktoré posilní skorú prevenciu duševných porúch a celkovo duševného zdravia - bezplatného poradenstva zameraného na prevenciu vzniku psychických porúch.
Navrhovanou právnou úpravou bude Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny umožnené utvárať podmienky na poskytovanie bezplatného dlhového poradenstva a bezplatného poradenstva (vrátane psychologického) jednotlivcovi a rodine zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch.
K
Bankové prevody sa vykonajú až 5. januára
28. 12. 2008
Platby prijaté od 1. do 4. januára 2009 sa zrealizujú až 5. januára. Platby v slovenských korunách bude možné zadávať len do konca tohto roka.
Predĺženie
lehoty na vykonanie prevodov sa týka aj trvalých príkazov. Trvalé príkazy a
limity pre inkasné platby sa na prelome rokov automaticky prepočítajú na eurá
prostredníctvom konverzného kurzu a zaokrúhlia na dve desatinné miesta.
31.
decembra tohto roku od 21:00 bude vypnutý aj internet banking.
Príspevok v hmotnej núdzi pre nezaopatrené deti
28. 12. 2008
Nezaopatrené deti budú od začiatku roka dostávať dávku v sume 16,6 € (500 Sk). Podmienkou je plnenie povinnej školskej dochádzky. Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi.
Novela vypúšťa zo zákona ustanovenie o prechode
riešenia hmotnej núdze občanov na obce.
Dôvodom
je, že samospráva v súčasnosti nie je na prechod pôsobností pripravená po
stránke finančnej, personálnej a materiálno-technickej.
Zaokrúhľovanie preddavkov v bankách
27. 12. 2008
Samoplatcovia a živnostníci platiaci preddavky do Sociálnej a zdravotných poisťovní by si v prvých týždňoch budúceho roku mali nájsť čas na návštevu banky.
Podľa
zákona sa o eure sa aj tieto poplatky budú zaokrúhľovať smerom na najbližší eurocent nadol. Banky
však tieto peňažné údaje budú zaokrúhľovať matematicky. Tak sa môže stať, že
vznikne drobný rozdiel z dôvodu iného spôsobu zaokrúhľovania. Klienti by si
preto mali skontrolovať, či zaokrúhlená suma zodpovedá zákonným pravidlám.
Rozdiely
sa budú vyrovnávať v ročnom zúčtovaní za rok 2009, teda v roku 2010. Rovnaký scenár ako pri platbách do
zdravotnej poisťovne treba použiť aj pri odosielaní preddavkov do Sociálnej poisťovne.
O
výške zmienených platieb sa klienti môžu informovať priamo v poisťovniach
telefonicky, mailom alebo na webstránkach.
Zmena výšky odvodov na zdravotné poistenie
27. 12. 2008
Najnižší odvod na zdravotné poistenie sa od 1. januára mení pre SZČO na 41,37 eura a pre samoplatiteľa na 26,74 eura. Odvody sa menia v súvislosti s úpravou minimálnej mzdy.
Mení
sa aj maximálna výška preddavkav na 280,86 eura, ktorá je pre všetkých
platiteľov poistného rovnaká.
SZČO
so zdravotným postihnutím, ktorá nie je poberateľom invalidného dôchodku, sa
zvýši preddavok na 20, 68 eura. SZČO poberajúca invalidný
dôchodok nemá zákonom určenú minimálnu výšku
preddavku.
Upravené
preddavky SZČO a samoplatitelia zaplatia prvýkrát za január 2009 najneskôr do
8. februára.