Podpora rodiny prostredníctvom poradenstva
25. 6. 2021
Na Slovensku je dlhodobo identifikovaná medzera v oblasti podpory rodiny najmä v poskytovaní bezplatného a dostupného odborného, osobitne psychologického poradenstva pre jednotlivcov a rodiny.
V súčasnej náročnej situácii rodín sa táto potreba ešte viac zvýraznila a je nevyhnutné utvoriť podmienky na realizáciu opatrení, konkrétne cielených projektov zameraných na poskytovanie bezplatného poradenstva zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch vrátane psychologického poradenstva a iného odborného poradenstva pre jednotlivcov a rodiny.
Na rozdiel od bezplatných dlhových poradní, ktoré na Slovensku nemajú históriu, má Slovensko dlhodobú históriu a dobré skúsenosti v rozmanitých poradensko-psychologických systémoch v rôznych oblastiach (rezort školstva, zdravotníctva, atď.), vrátane manželského a predmanželského poradenstva, či poradensko-psychologických služieb pre jednotlivca, pár a rodinu. Napriek zrejmému pozitívu v prospech ochrany detí ostáva systémovo nedoriešená oblasť prevencie duševných chorôb vrátane odborného, najmä psychologického poradenstva pre jednotlivcov a rodiny, ktoré nie sú klientmi orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, teda poradenstva pre každého jednotlivca, rodinu, rodičov, manželov - klienta, ktorý potrebuje pomoc a hľadá spôsoby, ako sa orientovať vo svojich problémoch, ktorý sa cíti nekomfortne v dôsledku osobnostného, sociálneho a spoločenského rozpoloženia. Zjednodušene povedané poradenstvo pre klientov, ktorí cítia, že potrebujú pomôcť, o pomoc sa uchádzajú z vlastného rozhodnutia a odborná pomoc im je nedostupná o.i. aj z finančných dôvodov. Osobitne je treba zdôrazniť, že cieľom nie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale poskytovanie psychologického a iného odborného poradenstva zdravej populácii, čo je vyjadrené tak cieľovou skupinou (jednotlivec a rodina – t. j. nie pacient), ako aj samotným preventívnym zameraním (účelom je duševným chorobám predchádzať nie ich liečiť, resp. poskytovať následnú starostlivosť).
Významným dôvodom zmeny je, že aktuálna pandemická situácia ešte viac zdôraznila absenciu poradenstva ako prevencie duševných porúch. Odborníci z oblasti duševného zdravia upozorňujú na dôsledky sociálnej izolácie, straty zamestnania, samotného ochorenia COVID-19, rôznych foriem prežívania aktuálnej situácie (obavy, strach stres...) na duševné zdravie.
Vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu je potrebné aj v pôsobnosti rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny hľadať všetky možnosti na utváranie podmienok na rozvoj dôležitého a zároveň nedostatkového opatrenia podporujúceho zvládnutie dôsledkov pandémie na jednotlivcov a rodiny, ktoré posilní skorú prevenciu duševných porúch a celkovo duševného zdravia - bezplatného poradenstva zameraného na prevenciu vzniku psychických porúch.
Navrhovanou právnou úpravou bude Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny umožnené utvárať podmienky na poskytovanie bezplatného dlhového poradenstva a bezplatného poradenstva (vrátane psychologického) jednotlivcovi a rodine zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch.
K
Prvá eurová poštová známka sa dala kúpiť už dnes
1. 1. 2009
Záujemcovia si už dnes mohli v Bratislave zakúpiť prvú pamätnú eurovú poštovú známku, nechať si ju označiť príležitostnou pečiatkou a poslať.
Známka má symbolickú hodnotu jedno euro a
pripomína a oslavuje zavedenie eura ako oficiálnej meny v Slovenskej republike.
Zajtra bude vydané 12 emisií poštových známok, ktoré budú slúžiť na výplatné
účely. Na výplatné účely môže však slúžiťaj pamätná poštová eurová známka.
Karty, bankomaty a platobné terminály opäť fungujú
1. 1. 2009
Ich zapojenie do štandardného režimu prebehlo podľa plánu konverzie kartových systémov.
Prvé výbery a transakcie boli vykonané už krátko po polnoci.
Na Slovensku je vyše 30 000
platobných terminálov a vyše 2200 bankomatov.
V prvých dňoch nového roka sú ešte obmedzené niektoré
služby, napríklad elektronické bankovníctvo či prevody medzi účtami. Do
normálneho režimu sa vrátia začiatkom budúceho týždňa.
Predĺžené víkendy v roku 2009
31. 12. 2008
V budúcom roku sa predĺžené víkendy vyskytnú len trikrát. Dva trojdňové predĺžené víkendy po sebe budú na začiatku mája.
Prvé
rozkúskovanie pracovného týždňa prinesie už 1. január, ktorý je aj sviatkom
slovenskej štátnosti. Odborníci tvrdia, že priveľa voľných dní urpostred
pracovných týždňov sťažujú organizáciu práce a riadenie.
Za
bývalého režimu sa v takýchto prípadoch pristupovalo k preskupovaniu dní, čo v
súčasnosti nie je možné.
Zmena kurzového lístka NBS
30. 12. 2008
Národná banka Slovenska (NBS) bude od 1. januára preberať na svoju internetovú stránku denný kurzový lístok Európskej centrálnej banky (ECB).
Kurzový
lístok je zverejňovaný popoludní a platí pre daný deň. V súčasnosti NBS
zverejňuje kurzový lístok popoludní, vždy na nasledujúci pracovný deň.
Denný
kurzový lístok sa bude na internetovej stránke NBS publikovať v preklade do
slovenského jazyka, bude zobrazený v html a dostupný aj vo formáte PDF. Všetci, ktorí potrebujú kurzový lístok
otestovať vo svojom systéme pred 1. januárom 2009, môžu na to využiť kurzový
lístok na stránke ECB.
Nový
kurzový lístok bude na stránke NBS prvýkrát zverejnený už 31. 12. 2008 s
vysvetlením jeho účinnosti od 1. januára 2009.