Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Manželstvo a rodina

Mýliť sa je ľudské - a hlúpe.

Manželstvo nie slovo; to je rozsudok.

Predtým ako nájdete krásneho princa, musíte pobozkať veľa žiab.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphy a byrokrati

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho zákony a komentáre

Na Slovensku nové Murphyho zákony znejú: Čo sa dá stransformovať, to sa stransformuje. Čo sa nedá stransformovať, to sa sprivatizuje. Čo sa nedá sprivatizovať, to sa vytuneluje. Čo sa nedá vytunelovať, to nestojí za reč. Čo nestojí za reč, to patrí do Fondu národného majetku.

Najväčšia radosť je škodoradosť.

Keď dvaja robia to isté, výsledok je vždy iný.

(Murphyho zrnká II)
Informácie pre šéfa

Poriadny dlh je na nezaplatenie.

Kedykoľvek máte o veci k dispozícii dve protichodné informácie, je treba použiť obe.

Až keď stratíte, poznáte, čo ste mali. Preto je lepšie nemať, ako stratiť – kto nič nemá, nemá čo stratiť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
O podnikateľoch

Čakanie na šťastie sa líši od čakania na smrť len v tom, že smrti sa dočkáte skôr.

K úspechu sa nedá dôjsť disciplinovaným čakaním v rade,

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

(Murphyho zákonník)

Podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane

27. 1. 2023 Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane, ktorou sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, si daňovník môže uplatniť až po skončení zdaňovacieho obdobia v ročnom zúčtovaní alebo podaním daňového priznania.
Tento druh nezdaniteľnej časti základu dane bolo možné uplatniť prvýkrát pri vykonaní ročného zúčtovania dane, eventuálne pri podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie 2014. V súčasnosti sporitelia sporia v štyroch doplnkových dôchodkových spoločnostiach. Sú nimi UNIQA, d. d. s., Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, NN Tatry-Sympatia, d. d. s., a Stabilita, d. d. s.
Príspevky na DDS si daňovník môže odpočítať od základu dane zisteného z aktívnych príjmov podľa § 5 alebo podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov alebo z ich úhrnu, a to vo výške, v akej boli v zdaňovacom období preukázateľne zaplatené. Maximálna výška preukázateľne zaplatených príspevkov, o ktoré bude možné znížiť čiastkový základ daňovníka, je v úhrne najviac 180 € ročne.
Na uplatnenie daňovej úľavy je daňovník povinný splniť zákonom ustanovené podmienky:
1. príspevky na DDS musia byť zaplatené na základe „novej“ účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31. 12. 2013, resp. na základe „staršej“ účastníckej zmluvy (uzatvorenej do 31. 12. 2013, ktorá bola od 1. 1. 2014 dodatkom zmenená (obsahom zmeny bolo zrušenie dávkového plánu, ktorý tvoril súčasť zmluvy), a prvýkrát za zdaňovacie obdobie 2023 aj príspevky, ktoré daňovník zaplatil na základe zmluvy o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte,
2. daňovník nebude mať uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení („so starými podmienkami“), ktorá nebude spĺňať zákonom ustanovené podmienky; v prípade, že daňovník bude mať od 1. 1. 2014 uzatvorených viacero účastníckych zmlúv a má záujem o uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť základu dane na príspevky na DDS, je potrebné, aby prijal nové podmienky na všetkých jeho uzatvorených zmluvách.
Nárok na zníženie základu dane, ktorou sú preukázateľne zaplatené príspevky na DDS, si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
K

Prepustenie zo zamestnania - dokumenty pre zamestnanca

28. 1. 2009 Pri prepúšťaní zo zamestnania majú zamestnanci určité nároky. Predovšetkým im však zamestnávateľ musí odovzdať niektoré dokumenty.
Prepúšťaný má narok na podporu zo strany zamestnávateľa, aj úradu práce. Keď výpoveď dáva zamestnávateľ - z dôvodu, že ruší pracovné miesto z organizačných dôvodov, ruší alebo premiestňuje firmu, alebo preto, že zamestnanec zo zdravotných dôvodov už nemôže vykonávať svoju prácu, mal by zamestnancovi vyplatiť odstupné. Ak firma zamestnanca prepúšťa z iných dôvodov, odstupné mu nepatrí. Z vyplateného odstupného sa neplatia odvody do poisťovní. Vstupuje však do základu dane a je zdaňované daňou               z príjmov. Výška vyplateného odstupného by mala byť uvedená v ukončení pracovného pomeru. V prípade, že zamestnávateľ nazve a do výplaty zahrnie odstupné ako odmenu, okrem preddavku na daň z príjmov je treba zaplatiť aj odvody do fondov zdravotného a sociálneho zabezpečenia. Toto riešenie je nevýhodné tak pre zamenávateľa, ako aj pre zamestnanca. Hromadné prepúšťanie má iné pravidlá ako klasická výpoveď. Hromadné prepúšťanie je potrebné oznámiť Ústrediu práce, o jeho podmienkach vyjednávajú  odbory (ak nie sú, hromadné prepúšťanie musí zamestnávateľ prerokovať priamo s dotknutými zamestnancami). V rámci hromadného prepúšťania majú zamestnanci nárok na náhradu mzdy najmenej vo výške dvojnásobku priemerného zárobku.  Pri ukončení zamestnania je zamestnávateľ povinný vystaviť tieto dokumenty: – ukončenie pracovného pomeru alebo dohodu o ukončení pracovného pomeru
– potvrdenie o zamestnaní (predtým zápočtový list)
– potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň
– potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti
– pracovný posudok.
 
(Zdroj: HNONLINE)

Prepustení Slováci sa do podnikania nehrnú

27. 1. 2009 Slováci, ktorí prišli v dôsledku hospodárskej krízy o prácu, si buď ihneď nájdu uplatnenie u iného zamestnávateľa, alebo končia na úradoch práce. Iba minimálny počet prepustených sa pokúša riešiť svoju životnú situáciu podnikaním.
Často ich k tomu nútia samotní zamestnávatelia. Pri prepúšťaní zamestnancov sa zamestnávatelia zbavujú najskôr ľudí zamestnaných cez personálny lízing,  zamestnancov so zmluvami na určitý čas a napokon  nasledujú  ľudia pracujúci cez firmu na živnosť. Ani z jednej z týchto troch skupín sa totiž nemusí platiť odstupné, čo pre firmu znamená úsporu nákladov. Ľudia ponúkajúci svoje služby na živnosť majú na trhu práce vyššiu šancu uspieť, ako uchádzači, ktorí striktne trvajú iba na klasickom pracovnom pomere.  
(Zdroj: HNONLINE)

Odvetvia informačných technológií zatiaľ neprepúšťajú

27. 1. 2009 Vzhľadom na nižšiu cenu pracovnej sily nadnárodné spoločnosti, ktoré na Slovensku prevádzkujú veľké administratívne a vývojové centrá, zatiaľ neprepúšťajú.
(Zdroj: HNONLINE)

Poplatky za cezhraničné platby sa vstupom do eurozóny znížili

26. 1. 2009 Cezhraničné výbery a prevody z bankomatov v eurách v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru sú od začiatku roka spoplatňované rovnako ako tuzemské prevody a výbery z bankomatov na Slovensku.
V praxi to znamená, že za prevod eur zaplatí slovenský klient banke toľko, ako v prípade domáceho prevodného príkazu.  K zjednoteniu poplatkov za prevody v eurách do sumy 50 000 eur  v rámci 30 európskych krajín  na úroveň tuzemských platieb  dochádza na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady.  Toto nariadenie predpisuje povinný spôsob a formu zadávania čísel účtov pri transakciách.    
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Zina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner