Platiteľ dane z pridanej hodnoty
29. 12. 2018
Platiteľom sa stáva aj právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku hmotný majetok a nehmotný majetok v rámci nadobudnutého podniku alebo časti podniku platiteľa tvoriacej samostatnú organizačnú zložku podľa všeobecného predpisu, ktorým je Obchodného zákonníka, a to odo dňa nadobudnutia podniku alebo jeho časti.
Platiteľom dane z pridanej hodnoty sa stáva aj zdaniteľná osoba, ak je právnym nástupcom platiteľa, ktorý zanikol bez likvidácie, a to odo dňa, keď sa stala právnym nástupcom. Platiteľom sa stáva aj zdaniteľná osoba, ktorá dodá stavbu, jej časť alebo stavebný pozemok alebo prijme platbu pred ich dodaním, a to tým dňom, ktorý nastane skôr, ak sa z dodania má dosiahnuť obrat podľa § 4 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty, okrem dodania stavby, jej časti alebo stavebného pozemku, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 38 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty.
Títo platitelia sú povinní oznámiť daňovému úradu skutočnosť, na základe ktorej sa stali platiteľom, do desiatich dní odo dňa vzniku tejto skutočnosti a v tej istej lehote predložiť doklady osvedčujúce túto skutočnosť. Daňový úrad preverí a porovná skutkový stav s údajmi v oznámení a dokladoch a ak sú údaje v oznámení a dokladoch pravdivé a správne, zaregistruje platiteľa, vydá mu osvedčenie o registrácii pre daň a pridelí mu identifikačné číslo pre daň do desiatich dní odo dňa doručenia oznámenia skutočnosti a dokladov osvedčujúcich túto skutočnosť. Ak daňový úrad osobu nezaregistruje, vydá o tom rozhodnutie; proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať odvolanie.
Podľa daňového poriadku platného a účinného od 1. januára 2019 platí, že v zoznamoch daňových subjektov registrovaných pre daň z pridanej hodnoty a pre spotrebné dane sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt alebo obchodné meno alebo názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, ak jej bolo pridelené, identifikačné číslo pre daň alebo registračné číslo, druh registrácie, dátum registrácie a dátum, ku ktorému došlo k zmene druhu registrácie pre daň z pridanej hodnoty.
Ako v účtovníctve utopiť straty z finačnej krízy
17. 12. 2008
Rada pre Medzinárodné účtovné štandardy vydala v polovici októbra niekoľko dodatkov k medzinárodnému účtovnému štandardu číslo 39.
Pri vykazovaní finačných nástrojov povolila zmeniť klasifikáciu pre
oceňovanie. Vrátila možnosť oceňovať finančné nástroje matematicky, teda ich
hodnotou do splatnosti a nie na základe reálnej, teda trhovej hodnoty aktíva.
To umožní firmám skryť v účtovníctve strany z aktuálneho pádu trhovej ceny
nástrojov, medzi ktorými môžu byť aj deriváty realitných cenných papierov.
Odborné zdôvodnenie znelo, že ide o dlhodobé finančné nástroje, ktoré by nemali
deformovať celkovú hodnotu aktív vlastníkov krátkodobými výkyvmi.
Informačný newsletter o rizikách dôchodkového systému
17. 12. 2008
Informácie o slovenskom dôchodkovom systému sú rozporuplné. Asociácia dôchodkových správcov preto dnes predstavila nulté číslo svojho informačného newslettera. Prostredníctvom neho by mali ľudia dostávať informácie tak o rizikách prvého, ako aj druhého piliera. Newsletter bude vyhádzať v elektronickej podobe raz za dva týždne a bude k dispozícii na internetovej stránke asociácie.
Ďalšie eurobalíčky v predaji
16. 12. 2008
NBS do predaja uvoľnila ďalších 90 000 eurobalíčkov. Balíček obsahuje 45 kusov eurových mincí v hodnote 500 korún (16,6 eura).
Nové peniaze však bude možné získať aj z bankomatov či
výberom hotovosti z účtu. V prechodnom období do 16. januára sa bude dať platiť korunami aj eurami, vydávať budú obchodníci už len európsku
menu.
Čerpanie tohoročnej dovolenky
16. 12. 2008
Zákonník práce umožňuje, aby si zamestnanec vyčerpal svoju dovolenku nielen do konca roka, za ktorý mu nárok na dovolenku vznikol, ale môže ju vyčerpať aj do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Preniesť do budúceho roka sa dá aj celá dovolenka. Čerpanie dovolenky nariaďuje zamestnávateľ.
Náhradu mzdy za nevyčerpanú
dovolenku môže zamestnávateľ zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak si ju
nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru a vtedy, keď
zamestnávateľ neumožnil zamestnancovi vyčerpať dovolenku ani do konca
nasledujúceho kalendárneho roka.
Zákonník práce umožňuje vo
výnimočných prípadoch zamestnanca z dovolenky odvolať. Vtedy je povinný
preplatiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia práve z tohto
dôvodu vznikli.
Zamestnávatelia, ktorí nariadili
zamestnancom dovolenku z dôvodu krízy, by si mali uvedomiť, že kríza u zamestnávateľa je prekážka v práci na strane zamestnávateľa. Zamestnancom v
takomto prípade by mali poskytovať
náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku. V prípade, že z dôvodu krízy
dovolenku nariadili a v budúcom roku
pristúpia k prepúšťaniu zamestnancov, zamestnancom nárok na takú dovolenku
nevznikol a je dôvod predpokladať, že budú od zamestnancov požadovať vrátenie
vyplatenej náhrady mzdy za dovolenku.
Preto je potrebné zodpovedne sa
vyrovnať s tým, ako sa bude posudzovať obdobie, keď mal zamestnávateľ v
dôsledku krízy a z dôvodu prekážok v práci zamestnancovi poskytovať náhradu
mzdy vo výške priemerného zárobku, pokiaľ sa nedohodol so zástupcami zamestnancov
na inej výške a neexistoval dôvod na dovolenku.