Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony sexu

Je výhodnejšie byť krásna ako rozumná, pretože priemernému mužovi to lepšie vidí, ako myslí.

Jediný spôsob, ako si udržať ženu, je nedať jej všetky peniaze.

Je výhodnejšie byť bohatý ako krásny, lebo priemerná žena uprednostňuje inštinkt pred tým, čo vidí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Všeobecné ustanovenia

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

Matka príroda je macocha.

Človek musí vždy robiť viac vecí naraz a vždy sa najskôr pustí do takej, ktorá sa potom ukáže byť plne zbytočnou.

(Murphyho zákonník)
Kde končí pozemská púť

Smrť sa neriadi našim plánmi. (Moliére)

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

(Zrnká úsmevu)
Zákony života

Keď tlačíte na pílu, reže nakrivo. Zato, keď ju necháte na pokoji, tak potvora jedna, nereže vôbec.

Ak sa dnes už nedá spoľahnúť na veci, ako sa potom spoliehať na ľudí?!

Najjednoduchšie je to, čo vyzerá najzložitejšie.

(Murphyho zákonník)
Murphy optimista

Ak sa celý život driapete po rebríčku kariéry a na konci života ste stále len na prvom šteblíku, nemajte komplexy – aspoň nedostanete závrat.

Ak nemáte na to, aby ste v tíme hrali prím, určite máte na to, aby ste ich deprimovali.

Ak sa veci pokazia, svet sa ešte preto nezrúti – práve naopak, tá kopa pokazených harabúrd mu nedovolí padnúť.

(Murphyho zákonník)

Osoba so zdravotným postihnutím

15. 2. 2022 Väčšina osôb so zdravotným postihnutím je úplne alebo do značnej miery vyčlenená z pracovného života, čo má za následok celý rad negatívnych socio-ekonomických následkov pre osobu so zdravotným postihnutím, jej život a jej okolie, nakoľko buď nepracuje vôbec, alebo len na báze menej výhodných foriem pracovno-právnych vzťahov, nie v pracovnom pomere.
Preto dochádza ku skráteniu 30 dňovej lehoty na 7 dní (Zákonník práce dostane postavenie lex specialis) a zavádza sa do Zákonníka práce fikcia udelenia súhlasu s ukončením pracovného pomeru výpoveďou pre prípad, že sa Úrad práce do 7 dní od doručenia žiadosti o udelenie súhlas nevyjadrí.
Zámerom zákonodarcu určite nie je poškodzovanie osôb so zdravotným postihnutím. Práve naopak, vďaka tomu, že sa pre zamestnávateľa znižuje byrokratická náročnosť tohto procesu, keďže sa Úradu práce skracuje lehota na rozhodnutie a zavádza sa fikcia súhlasu so skončením pracovného pomeru, ak sa Úrad práce nevyjadrí. Zákonodarca si sľubuje zvýšenie šancí osôb so zdravotným postihnutím na úspešné uplatnenie sa na trhu práce a ich vyššiu konkurencieschopnosť, keďže obava zamestnávateľa, že nebude možné dostatočne flexibilne skončiť pracovný pomer výpoveďou s takýmto zamestnancom, sa vo svetle právnej úpravy ukazuje ako zjavne neopodstatnená.
K

Časté chyby pri vypĺňaní daňových priznaní

24. 3. 2009 Pri vypĺňaní daňových priznaní by sa daňovníci mali vyvarovať zbytočných chýb. Daňové riaditeľstvo za najlepší spôsob označuje vyplnenia daňového priznania priamo na internete. Elektronicke tlačivo obsahuje kontrolné mechanizmy, ktoré upozorňujú na prípadné chyby pri vypĺňaní.
K najčastejším chybám patrí:
- nesprávny výber tlačiva
- chýbajúce rodné alebo daňové identifikačné číslo
- chýbajúce údaje o partnerovi, na ktorého si daňovník chce uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane
- uvedenie príjmov, ktoré nie sú oslobodené od dane
- chýbajúci podpis daňovníka na vyplnenom tlačive.
 
Do 31. marca nestačí len podať daňové priznanie, ale tento termín platí aj pre zaplatenie dane. Daň na úhradu je možné zaplatiť bezhotovostným prevodom, alebo v hotovosti poštovým poukazom.
 
Informácie o účtoch, na ktoré je potrebné daň uhradiť, aj ďalšie informácie potrebné na uskutočnenie bankového prevodu sú k dispozícii na stránke Daňového riaditeľstva SR.
Daňové priznanie daňovník môže podať osobne na príslušnom daňovom úrade, poštou, alebo môže využiť aj telefax, zaručený elektronický podpis, alebo dohodu so správcom dane.
(Zdroj: PRAVDA)

Daň možno zaplatiť aj v splátkach

23. 3. 2009 Ak daňovník nie je schopný daň zaplatiť do konca marca môže požiadať daňový úrad o zaplatenie dane v splátkach. V žiadosti treba uviesť dôvod nespôsobilosti zaplatiť daň.
Správca dane požaduje od dlžníka v takýchto prípadoch zabezpečenie daňového nedoplatku prostredníctvom záložného práva. Platenie daňového nedoplatku je však možné povoliť najviac na 12 mesiacov od splatnosti dane.
Tlačivá daňových priznaní sú dostupné na všetkých daňových úradoch aj na internetovej stránke daňového riaditeľstva, na ktorej je ich možné aj priamo vyplniť. Slovenská pošta s cieľom uľahčiť daňovníkom posielanie daňových priznaní predĺži v posledný marcový deň na svojich 108 pracoviskách otváracie hodiny.
(Zdroj: PRAVDA)

Odbúranie "papierovej" komunikácie vo verejnom zdravotnom poistení

23. 3. 2009 Zamestnávatelia, platitelia poistného na verejné zdravotné poistenie, ktorí majú v jednej zdravotnej poisťovni (ZP) poistených viac ako osem poistencov sú povinní predkladať Oznámenie zmeny platiteľa poistného v elektronickej podobe, ak sa so ZP nedohodnú inak. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dnes na svojej internetovej stránke zverejnil aj metodické usmernenie k tejto povinnosti.
Tento postup odbúrava "papierovú" komunikáciu medzi ZP a platiteľmi poistného a následne s ÚDZS. Podobnú povinnosť už majú platitelia poistného (zamestnávatelia) pri elektronickom predkladaní výkazov na preddavky na poistnom za viac ako osem poistencov. Uvedení platitelia výkazy podávajú elektronicky počnúc februárom 2009.
(Zdroj: SME)

2 % z daní - zamestnanci do 30. 4., ostatné subjekty (FO aj PO) do 31. 3.

23. 3. 2009 Daňovníci aj v tomto roku môžu využiť možnosť poukázať 2 % zaplatenej dane organizácii, ktorú si sami určia. Fyzické aj právnické osoby tak môžu urobiť prostredníctvom daňového priznania.
Zamestnanci, ktorým ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov vykonal zamestnávateľ, pre tento účel musia použiť osobitné vyhlásenie, ktoré následne predložia miestne príslušnému daňovému úradu.
Pre zamestnancov je  tento úkon je stanovený do 30. apríla tohto roku, pričom peňažné údaje vo vyhlásení sa uvádzajú ešte v slovenských korunách. Pre ostatné subjekty (FO ako aj PO), ktoré podávajú daňové priznanie, platí pre poukázanie dvoch percent zaplatenej dane rovnaká lehota ako pre priznanie dane, t.j. do 31. marca.
Pre tento rok je zoznam prijímateľov 2 % zaplatenej dane na osobitné účely zverejnený na stránke notárskej komory www.notar.sk.
Poukazovaný podiel dane v prípade právnických osôb musí  po zaokrúhlení na celé koruny nadol predstavovať najmenej 250 Sk (8,30 eur). Daňovník pritom môže určiť jedného alebo viacerých prijímateľov s uvedením príslušných súm. Každému však musí poukázať najmenej spomínaných 250 korún.
Zamestnanec, ktorý chce poukázať 2 % zaplatenej dane na osobitné účely, k vyhláseniu musí pripojiť aj potvrdenie od zamestnávateľa o tom, že daň za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa ročné zúčtovanie vykonalo, bola zrazená alebo daňovník nedoplatok na dani vyplývajúci z ročného zúčtovania vysporiada v správnej výške do lehoty na podanie vyhlásenia, t. j. do 30. apríla. V prípade fyzických osôb musí podiel zaplatenej dane po zaokrúhlení na celé koruny predstavovať najmenej 100 Sk (3,32 eur). Fyzické osoby pritom môžu určiť len jedného prijímateľa podielu ich zaplatenej dane.
Prijímateľom dvojpercentnej časti zaplatenej dane môže byť občianske združenie, nadácia, neinvestičný fond, nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti ako aj organizácia s medzinárodným prvkom, Slovenský Červený kríž či Protidrogový fond. O tieto prostriedky sa môžu uchádzať aj subjekty zameriavajúce svoju činnosť na výskum a vývoj.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner