Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Deti naše poklady

Katechéta na hodine náboženstva vysvetľuje deťom, že Boh je prítomný všade. Tu sa prihlási Móric: A naozaj všade? Áno všade – prízvukuje katechéta. Aj v našej pivnici? Pochopiteľne, že aj tam. Tak to klamete, my pivnicu totiž nemáme!

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

Ak sa človek chce dožiť vysokého veku, musí sa v mladosti šetriť a nesmie sa umývať. Prečo sa nesmie umývať? Preto, lebo ľudová múdrosť hovorí, že čistota je pol života. Kto teda chce život celý, nesmie byť čistý, ergo – nesmie sa umývať...

(Zrnká úsmevu)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Nezáleží na tom, aká je skutočnosť, ale ako sa javí ostatným.

Ľudský strach z vecí rastie úmerne s ich neobvyklosťou.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

(Murphyho zákony v bájkach)
Všeobecné ustanovenia

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

Veci sa pokazia rýchlosťou blesku, náprava trvá večnosť.

(Murphyho zákonník)
Typy ľudí - VI. večer

Odkladanie, ktoré vydrží dovtedy, kým sa úloha nestane nepotrebnou, môže celkom vylúčiť nutnosť pracovať.

Fakt je, že posledné slovo má ten, kto najviac vykrikuje.

Ak chceš povedať dôležité veci, nikdy ich nehovor dopredu.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek a informácie

Kedykoľvek sa treba vyhovoriť, vyhovorte sa na počítač.

Správna informácia ešte nezaručuje správne rozhodnutie. Nesprávna informácia ešte nezaručuje nesprávne rozhodnutie. Informácia, ktorú máte, nie je tá, ktorú práve chcete. Informácia, ktorú chcete, nie je tá, ktorú potrebujete. Informácia, ktorú potrebujete, nie je tá, ktorú môžete získať. Informácia, ktorú môžete získať, stojí viac, ako môžete zaplatiť. Skutočný obsah informácie nie je taký dôležitý ako dojem, ktorý vyvolá.

S počítačom sa dá urobiť rýchlejšie naozaj všetko.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Orgány štátnej správy

25. 6. 2021 Slovenská republika patrí medzi niekoľko krajín EÚ, ktoré ešte neposkytujú nadmerne zadlženému obyvateľstvu bezplatné dlhové poradenstvo.
Analýzy z činnosti dlhových poradní v rôznych krajinách ukázali, že každé euro vložené štátom do fungovania bezplatného dlhového poradenstva prináša návratnosť 3 až 5,30 eur dôsledkom zníženia sociálnych dávok pre nadmerne zadlžených, zvýšenia miery ich zamestnanosti, prijatím dlhodobého (stabilného) a lepšie plateného zamestnania klientom (dôsledkom eliminácie jeho obáv z exekúcie jeho príjmov a pod.). Zároveň zahraničné analýzy ukazujú, že vybudovanie naozaj prepracovaných a kvalitných procesov dlhového poradenstva (najmä s dôrazom na emaily a chatbot) umožňuje následne znížiť náklady poskytovania dlhového poradenstva na jednu tretinu, čo si však vyžaduje nastavenie myslenia klientov tak, aby tieto metódy poradenstva akceptovali. Výskumy z Veľkej Británie ukazujú, že s dlhovým poradenstvom je celkovo spokojná veľká väčšina klientov (61% deklaruje, že im dlhové poradenstvo pomohlo oddlžiť sa, 85% deklaruje, že získali užitočné informácie). Staršie výskumy z Nemecka poukazujú na fakt, že suma dlhov klientov klesla celkovo až o 33%.
Nadmerné zadlženie (stav, kedy jednotlivec alebo domácnosť už ďalej nedokáže sám/sama manažovať svoje dlhy a splácať ich, pričom často upadá do dlhovej špirály a následne aj do exekúcie, či osobného bankrotu a dostáva sa svojimi postojmi do následnej sociálnej izolácie), vzniká najmä v dôsledku straty príjmu zo zamestnania, podnikania, ako následok rozvodu, separácie alebo ako následok choroby svojej či člena domácnosti, ktorá si buď vyžaduje nákladné liečenie alebo si vyžaduje mieru starostlivosti o chorého, ktorá neumožňuje zotrvať v zamestnaní či podnikaní. Je preto potrebné utvoriť podmienky na preventívne opatrenia vzniku nadmerného zadlženia obyvateľstva a intervencie v prípade, ak už nadmerné zadlženie vzniklo, konkrétne na realizáciu aktivít zameraných na poskytovanie bezplatného dlhového poradenstva. Cieľom tohto špecifického poradenstva je tiež pomôcť jednotlivcovi zmeniť jeho celkové postoje, správanie, úroveň jeho individuálnej finančnej gramotnosti a rozpočtovej zodpovednosti tak, aby opakovaniu nadmerného zadlženia aktívne predchádzal. Hoci je zrejmé, že toto sa nepodarí vo všetkých prípadoch a pre určité percento klientov bude poradenstvo ukončené neúspechom buď preto, lebo úroveň ich zadlženia a potenciál príjmov nedávajú žiaden výhľad na primerané zníženie zadlženia, alebo kvôli jeho postojom, keď si ani pri maximálnej snahe poradcu klient neuvedomuje rozsah a obsah svojho problému a nespolupracuje s poradcom.
K

Zmeny v zákone o dani z príjmov

27. 6. 2012 Novelou zákona o dani z príjmov účinnou od 1. 1. 2012 sa zrušila disproporcia medzi odpisovaním hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu a hmotného majetku obstaraného z vlastných zdrojov, resp. z úveru. Uvedená posledná novela zákona o dani z príjmov vracia spôsob odpisovania tohto majetku do stavu pred 1. 1. 2012.
Schválená novela mení a dopĺňa zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy ako aj mení a dopĺňa niektoré zákony s účinnosťou od 1. 3. 2012, mení a dopĺňa zákon o dani z príjmov. Schválená úprava opätovne rieši odpisovanie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.

Daňové výdavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci

27. 6. 2012 Medzi daňové výdavky, ktoré je možné uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov patrí aj balík výdavkov, ktorých uhradením zamestnávateľ zabezpečuje pracovné a sociálne podmienky pre zamestnancov.
Daňové výdavky vynaložené na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie sú výdavky vynaložené na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk, starostlivosť o zdravie zamestnancov, vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, výchovu a vzdelávanie žiakov, príspevky na stravovanie zamestnancov, mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky. Za daňové výdavky budú považované také výdavky, ktoré zamestnávateľom vyplývajú z opatrení zameraných na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie. Podľa Zákonníka práce tieto výdavky slúžia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Študenti a letné brigády

25. 6. 2012 Študent môže pracovať na základe pracovnej zmluvy alebo na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak študenti uzatvárajú pracovný pomer, tak spravidla na kratší pracovný čas podľa Zákonníka práce.
Blížiace sa prázdninové obdobie je spojené so zvýšenou zárobkovou aktivitou študentov. Mnoho študentov, najmä vysokoškolákov, pracuje aj počas akademického roka. V letných mesiacoch vstupujú do pracovného procesu ďalší vysokoškoláci, ako aj študenti stredných škôl. Využiť môžu všetky druhy dohôd. Dohodu o vykonaní práce, ktorá sa uzatvára na rozsah prác nie vyšší ako 350 hodín v kalendárnom roku. Dohodu o pracovnej činnosti, na základe ktorej možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne. Na základe dohody o brigádnickej práci študentov, vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času, pričom dodržiavanie tejto podmienky sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Zmena zdravotnej poisťovne

25. 6. 2012 Medzi základné práva poistenca v oblasti zdravotného poistenia patrí aj zmena zdravotnej poisťovne, podľa vlastného výberu.
Ak sa poistenec rozhodne z akéhokoľvek dôvodu zmeniť zdravotnú poisťovňu, môže tak urobiť vždy len 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka, pričom si musí do novo vybranej poisťovne podať prihlášku do 30. septembra bežného roka. Prejsť do inej zdravotnej poisťovne môžu poistenci iba raz do roka.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner