Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak päť minút pred poradou neviete, na čo ste ju zvolali, tak je lepšie ju vôbec nezačínať.

Ak budete podriadeného platiť podľa toho, či sa vám páči, alebo ako sa vie predvádzať, tak od neho nežiadajte žiaden rozumný výkon.

Ak sa prijaté rozhodnutie nepremietne do pracovnej náplne pracovníkov, tak zostane z neho len dobrý úmysel.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho zákony po slovensky

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Nešťastie nečaká za rohom, nešťastie ti ide oproti.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Opakujúca sa kríza je dôkazom nedbalosti a lenivosti šéfa.

Ak sa zistí, že ľudia schôdzujú viac ako štvrtinu pracovného času, je to príznakom toho, že ide o organizáciu, v ktorej sa schôdzovanie stalo cieľom.

Krátke časové úseky, aj keď ich je veľký počet, sú nanič, pretože sa neustále začína od začiatku.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Zákony odkladania

Extrémy sa nakoniec vždy stretnú.

Čím nezmyselnejšia aktivita, tým nemožnejšie je ju zastaviť.

Odkladanie vylučuje nudu – ten, kto všetko odkladá, nemá nikdy pocit, že nemá čo robiť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
O podnikaní a vede - VII. večer

Hranice možností sa dajú vyskúšať len tak, že sa cez ne prehupnemu do nezmyselnosti.

Vedomosti zakladajúce sa na vonkajších dôkazoch sú nespoľahlivé.

Odborník sa čím ďalej tým viac špecializuje, až nakoniec ovláda všetko o ničom.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Od 1. 1. 2021 a 1. 7. 2021 nadobúda účinnosť novela zákona o DPH, ktorá bola schválená 5. 11. 2020

12. 11. 2020 Zmenami a doplnením zákona o DPH dôjde k zadefinovaniu predaja tovaru na diaľku, a to predaja tovaru v rámci EÚ, ako aj predaja tovaru dovážaného z tretích území alebo tretích krajín, a k zmene pravidiel pre určenie miesta dodania takého tovaru. Miestom dodania tovaru predávaného na diaľku bude v súlade s navrhovanými pravidlami ten členský štát, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru pre zákazníka skončí.
Navrhuje sa vecné rozšírenie dobrovoľných osobitných úprav uplatňovania dane uvedených v § 68a a 68b zákona o DPH. Pokiaľ ide o prvú zo spomínaných osobitných úprav, tá sa bude, okrem telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronických služieb (digitálne služby), ktoré poskytuje zdaniteľná osoba neusadená v EÚ konečným spotrebiteľom, vzťahovať aj na iné služby poskytnuté touto osobou iným ako zdaniteľným osobám usadeným v niektorom z členských štátov EÚ, ktorých miesto dodania sa nachádza v dotknutom členskom štáte spotreby. Druhá zo spomínaných úprav sa okrem digitálnych služieb bude uplatňovať aj na iné služby poskytované nezdaniteľným osobám, ktorých miesto dodania je v členskom štáte spotreby, ako aj na predaj tovaru na diaľku v rámci EÚ a určité tuzemské dodania tovaru.
Taktiež sa navrhuje zrušenie oslobodenia od dane pri dovoze zásielok, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur, nakoľko bolo identifikované, že toto oslobodenie narúša hospodársku súťaž medzi dodávateľmi usadenými v EÚ a mimo EÚ. Za účelom zvýšenia dobrovoľnosti plnenia daňových povinností, pokiaľ ide o predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín nepodliehajúceho spotrebnej dani, vlastná hodnota ktorého nepresahuje sumu 150 eur (teda v prípadoch, kedy sú zásielky oslobodené od dovozného cla), sa navrhuje zavedenie novej dobrovoľnej osobitnej úpravy, prostredníctvom ktorej si budú môcť zdaniteľné osoby plniť povinnosti týkajúce sa podávania daňového priznania a platenia dane len v jednom členskom štáte, tzv. členskom štáte identifikácie.
V prípade dovozu tovaru nepodliehajúceho spotrebnej dani s vlastnou hodnotou nepresahujúcou 150 eur z tretích území alebo tretích krajín, ktorého preprava sa skončí v tuzemsku a pri ktorom sa nová osobitná úprava nevyužije, sa zavedie možnosť, aby osoba, ktorá na účet osoby, pre ktorú je tovar určený, predkladá tento tovar colným orgánom, mohla využiť osobitnú úpravu pre priznávanie a platbu DPH pri dovoze.
Článok 90 ods. 1 smernice 2006/112/ES ustanovuje povinnosť zaviesť do vnútroštátneho práva mechanizmus opravy základu dane v prípadoch zrušenia, odmietnutia, úplného alebo čiastočného nezaplatenia alebo zníženia ceny po dodaní tovaru alebo služby za podmienok, ktoré si tieto členské štáty stanovia. Podľa ods. 2 cit. článku sa členské štáty môžu v prípade úplného alebo čiastočného nezaplatenia odchýliť od odseku 1. Judikatúra Súdneho dvora EÚ spresnila význam tohto ustanovenia v tom zmysle, že nie je možné úplne vylúčiť právo platiteľa dane znížiť základ dane v prípade, keď mu jeho odberateľ alebo tretia strana nezaplatili za dodanie tovaru alebo služby. Z uvedeného dôvodu sa navrhuje zaviesť možnosť opravy základu dane pri dodaní tovaru alebo služby, ak platiteľ dane, dodávateľ, nedostal zaplatené a jeho pohľadávka sa stala nevymožiteľnou.
Ak sa pohľadávka platiteľa dane za dodanie tovaru alebo služby stane nevymožiteľnou a platiteľ dane uplatní právo na zníženie základu dane, navrhuje sa v súlade s článkom 185 ods. 2 druhým pododsekom smernice 2006/112/ES uložiť odberateľovi, ktorý za toto dodanie nezaplatil a uplatnil si právo na odpočítanie dane, povinnosť opraviť odpočítanú daň.
K

Ubúda počet poberateľov dávky v nezamestnanosti

17. 12. 2009 Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti klesol tretí mesiac po sebe. Minulý mesiac Sociálna poisťovňa vyplatila túto dávku vyše 50,2 tis. osobám, čo je oproti októbru pokles o 6,1 tis. ľudí. Informácie zverejnila Sociálna poisťovňa.
Až do septembra tohto roka počet poberateľov dávky v nezamestnanosti rástol. V auguste dosiahol päťročné maximum 63,5 tisíc. Vláda zatiaľ nerozhodla o tom, či sa obdobie poberania dávky v nezamestnanosti predĺži zo súčasných šesť mesiacov na osem. Nárok na dávku v nezamestnanosti má v súčasnosti občan, ktorý v posledných štyroch rokoch platil aspoň tri roky poistenie v nezamestnanosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Končí výmena slovenských bankoviek za eurá

15. 12. 2009 Komerčné banky slovenské bankovky za eurá budú vymieňať posledné dva týždne. Od januára budúceho roka ich bude vymieňať už iba Národná banka Slovenska, a to bez obmedzenia. Slovenské korunové mince NBS bude vymieňať až do konca roku 2013 a bankovky bez časového obmedzenia.
Výmena bankoviek a mincí za eurá je bezplatná. NBS však môže požadovať, aby boli bankovky a mince pri výmene roztriedené podľa ich nominálnych hodnôt. Centrálna banka pripomína, že pri výmene slovenských bankoviek a mincí, ktorých súhrnná hodnota presahuje 15 000 eur, majú banky a NBS právo požadovať, aby bola výmena písomne oznámená najmenej jeden pracovný deň vopred.
(Zdroj: HNONLINE)

Firmy sa boja pomsty prepustených zamestnancov

15. 12. 2009 Pomsta bývalých zamestnancov, nedostatočný rozpočet a prostriedky na zabezpečenie patria medzi najaktuálnejšie problémy, ktoré musia riešiť vedúci pracovníci informačnej bezpečnosti. Možnej negatívnej odvety zo strany zamestnancov, ktorí podnik nedávno opustili sa obáva až 75 % manažérov.
Vyplýva to z pravidelného medzinárodného prieskumu informačnej bezpečnosti spoločnosti Ernst & Young, ktorý bol uskutočnený medzi 1 900 manažérmi z vyše 60 krajín sveta. Analýzou potenciálnych rizík sa v súčasnosti zaoberá 42 % spoločností. Opatrenia, ktoré by mali tieto riziká minimalizovať, prijalo 26 % spoločností. K väčšej ochrane informácií firmy nútia najmä čoraz častejšie prípady úniku údajov. Krádeže dát sa nevyhýbajú ani Slovensku. Nepopierateľnou skutočnosťou je, že najmä v období recesie niektorí prepustení zamestnanci pociťujú voči bývalému zamestnávateľovi nevraživosť, a preto svojím konaním môžu spoločnosť rozličnými spôsobmi poškodzovať. Aj v našich podmienkach sa objavujú pokusy o útoky na podnikové informačné systémy alebo s krádežou údajov. Podľa partnera oddelenia podnikového poradenstva a riadenia rizík Ernst & Young Jan Fanta je preto nevyhnutné, aby firmy analyzovali možné riziká, ktorým sú v súčasnosti vystavené a vykonali aj potrebné preventívne kroky. Firmy aj v tomto roku zápasia s nedostatočnou výškou prostriedkov, ktoré majú k dispozícii na zabezpečenie informácií. Za významnú alebo závažnú komplikáciu označilo výšku zodpovedajúceho rozpočtu 50 % respondentov. V medziročnom porovnaní to predstavuje 17-percentný nárast. Ďalšou prioritou, na ktorú sa manažéri bezpečnosti vo firmách zameriavajú, je súlad s požiadavkami regulačných orgánov. V súvislosti s objemom nákladov, ktoré firmy na splnenie zákonných požiadaviek vynakladajú, 55 % respondentov označilo dodržiavanie platných predpisov za príčinu mierneho až výrazného rastu celkových výdajov na zabezpečenie informácií. V budúcom roku iba 6 % spoločností plánuje vydať na zabezpečenie súladu s normami menej peňazí. Za druhú najdôležitejšiu prioritu týkajúcu sa zabezpečenia informácií na obdobie najbližších dvanástich mesiacov firmy uviedli zavedenie či skvalitnenie technológií zameraných na prevenciu údajov. Až 40 % respondentov zaradilo túto iniciatívu medzi tri najvýznamnejšie priority v tejto oblasti.
(Zdroj: HNONLINE)

Odpočet DPH na nový osobný automobil

14. 12. 2009 Podnikatelia – platitelia DPH si od nového roku budú môcť uplatniť odpočet DPH nielen pri úžitkových autách a vozidlách špeciálne upravených na podnikanie, ale aj pri osobných automobiloch. Od januára 2010 bude pre odpočet DPH jedno, aký automobil si kúpia. Podmienkou je, aby bol podnikateľ registrovaný ako platiteľ dane z pridanej hodnoty.
Registrácia k DPH môže byť povinná alebo dobrovoľná. Na daňovom úrade sa povinne musia zaregistrovať tí podnikatelia, ktorí za posledných 12 mesiacov dosiahli obrat vyšší ako tridsaťpäťtisíc eur. Žiadosť o registráciu je potrebné podať na osobitnom tlačive na príslušnom daňovom úrade. Platiteľa je možné zaregistrovať aj v priebehu roka. Ak podnikateľovi povinnosť zaregistrovať sa ako platiteľ DPH vznikne, je potrebné ju splniť do 20 dní po splnení podmienky obratu. Pokiaľ k takejto registrácii z nejakého dôvodu nedošlo, alebo k nej nedošlo v stanovenom termíne, od apríla tohto roku má podnikateľ možnosť spätnej registrácie. Daň z kúpeného automobilu je potrebné odpočítať od celkovej daňovej povinnosti v daňovom priznaní, ktoré je potrebné podať do konca marca za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Na vrátenie nadmerne odpočítanej dane má daňový úrad 30 dní. Za platiteľa DPH sa môžu zaregistrovať aj tí podnikatelia, ktorí nespĺňajú podmienku obratu. Daňový úrad však nemusí vyhovieť všetkým žiadostiam o dobrovoľnú registráciu a každý prípad sa posudzuje osobitne. Počas lehoty dobrovoľnej registrácie sa zámer podnikateľa môže prehodnocovať aj niekoľkokrát. Nový platiteľ DPH však musí počítať s tým, že mu vzniknú niektoré ďalšie povinnosti, napríklad povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. Odpočet DPH neplatí na všetky nové zakúpené autá, ale len na tie, ktoré boli kúpené na Slovensku. Pri nadobudnutí osobného automobilu v tuzemsku z iného členského štátu platiteľ zdaní jeho nadobudnutie a odpočíta daň. Ak je automobil dovezený z tretieho štátu, colný orgán platiteľovi vyrubí daň pri dovoze, ktorú bude možné si odpočítať prostredníctvom daňového priznania na DPH. V prípade ojazdených vozidiel si odpočet dane nemožno uplatniť.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner