Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Rady podnikateľom

Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky. Lodiar Onassis po tom, ako prišiel o všetky lode.

Cudzie nežiadaj a svoje neopusť.

Kým lenivý myslí, chytrý urobí.

(Myšlienky bez cla)
Murphyho zákony a komentáre

Je pekné, keď je niečo pekné, ale čo s tým, keď to nie je užitočné?

Len čo si kúpiš niečo užitočné, zistíš, že to už nebudeš potrebovať.

Ak súhlasíte so všetkým, nikto vás nebude mať rád.

(Murphyho zrnká II)
Pravda a blufovanie

Klamstvo poznáme malé, veľké a štatistiku.

Tvrdenie je pravdivé hlavne vtedy, keď preň neexistuje logické zdôvodnenie.

Ak ani pravda ani blufovanie nezaberá, ešte stále je tu dynamit.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Život je smiešny

Synček sa spytuje otecka: „Otec, čo je to civlizácia?“ „Keď si pustíš televízor, aby si sa dozvedel, aké je počasie, namiesto toho, aby si vybehol z chalupy pozrieť sa na oblohu.“

Psychiater upokojuje neúspešného podnikateľa: „Vôbec netrpíte komplexom menejcennosti, iba správne hodnotíte svoje schopnosti!“

Prosím ťa, ako to chodíš? Zarábaš ohromné peniaze a nosíš takéto ohromné peniaze a nosíš takéto hrozné nohavice.“ Taktika, taktika, priateľko! Žena mi povedala, že ak si tie nohavice oblečiem, nikam so mnou nepôjde!“

(Myšlienky bez cla)
Hlúposti sa medze nekladú

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

Ak sa človek prestane mať na pozore, môže prísť nielen o živobytie, ale i o život.

(Murphyho zákony v bájkach)

Nové pravidlá pri sezónnych prácach

11. 12. 2024 Suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci je 50 % priemernej mesačnej mzdy za predminulý kalendárny rok, teda spred dvoch rokov. Suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci sa od budúceho roka zvýši na 715 eur. Oproti roku 2024 ide o nárast o 63 eur. Informovala o tom Sociálna poisťovňa (SP). „Dohodárom, ktorí pracujú na dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, sa znižuje vymeriavací základ na platenie poistného na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, to jesť uplatňuje sa u nich automaticky odvodová odpočítateľná položka pri sezónnej práci," uviedla SP s tým, že suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci je 50 % priemernej mesačnej mzdy za predminulý kalendárny rok, teda spred dvoch rokov.
Sezónni zamestnanci, ktorí pracujú na dohodu, sú tiež povinne dôchodkovo poistení. Obdobie, počas ktorého pracujú ľudia na dohodu, sa za určitých podmienok započítava aj do dôchodkového poistenia. „To, či sa obdobie výkonu sezónnej práce započíta do obdobia dôchodkového poistenia, závisí od toho, či sa dôchodok prizná z invalidného alebo starobného poistenia," spresnila poisťovňa.
Ozrejmila, že ak sa priznáva dôchodok z invalidného poistenia, pričom sa to týka invalidného, vdovského, vdoveckého či sirotského dôchodku, tak obdobie, ktoré poistenec získa dohodou o pracovnej činnosti za výkon sezónnej práce, sa vždy započítava do dôchodkového poistenia. V prípade, že sa dôchodok priznáva zo starobného poistenia, ako je starobný, predčasný starobný alebo vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok, obdobie dôchodkového postenia závisí od mesačného príjmu po znížení o odvodovú odpočítateľnú položku pri sezónnej práci. Nárok na započítanie tohto obdobia získa dohodár, ak jeho mesačný príjem je vyšší ako odvodová odpočítateľná položka. Naopak, tento nárok mu nepatrí, ak jeho mesačný príjem je rovnaký alebo nižší ako odvodová odpočítateľná položka.

S
(Zdroj: aktuality.sk)

Minimálna suma gastrolístkov sa zvýši od 1. júla, potvrdilo ministerstvo práce

14. 6. 2019 Minimálna hodnota stravných lístkov sa pre státisíce zamestnancov od 1. júla zvýši z 3,60 eura na 3,83 eura. Dôvodom je nárast súm príspevkov na stravné pre zamestnancov, ktorí sú na pracovnej ceste v rámci Slovenska. Stravné pre zamestnancov stúpne na základe opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí, ktoré sa začne uplatňovať od začiatku budúceho mesiaca.
"Legislatívny proces sa skončil, v súčasnosti sa čaká na publikáciu v Zbierke zákonov," uviedol pre agentúru SITA Igor Melicher z tlačového a komunikačného odboru ministerstva práce a sociálnych vecí. Suma stravného v prípade pracovnej cesty v dĺžke päť až 12 hodín pôjde nahor zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura za každý deň, stravné pri pracovnej ceste trvajúcej od 12 do 18 hodín sa zvýši zo 7,10 eura na 7,60 eura a pri pracovnej ceste presahujúcej 18 hodín pôjde o nárast zo súčasných 10,90 eura na 11,60 eura. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že nárast minimálnej hodnoty gastrolístkov sa môže vzťahovať na zhruba 724-tisíc zamestnancov. Podľa výberovej vzorky, v ktorej sa nachádzalo 780 tisíc zamestnancov, dostávalo stravovacie poukážky v hodnote nižšej ako 3,83 eura približne 259-tisíc zamestnancov, čo je 33,2 percenta z počtu vo výberovej vzorke. Za minulý rok pritom bolo na Slovensku 2,18 milióna zamestnancov. "Za predpokladu, že z celkového počtu zamestnancov stravovacie poukážky poberá 33,2 % zamestnancov v hodnote nižšej ako 3,83 eura, zvýšenie minimálnej hodnoty stravovacích poukážok môže mať pozitívny vplyv na približne 724 tisíc zamestnancov," uviedlo ministerstvo. Sumy stravného pri tuzemských pracovných cestách sa naposledy menili k 1. júnu minulého roka. "V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného, ktorý je ustanovený v zákone o cestovných náhradách, bola splnená podmienka na ich zvýšenie," uviedlo ministerstvo. Vo februári tohto roka totiž mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku oproti januáru minulého roka dosiahol 105,8 percenta, čo je zvýšenie o 5,8 percentuálneho bodu.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Česko pripravuje návrh na zdanenie výhier v hazarde

12. 6. 2019 Výhra 100-tisíc českých korún (38.999,85 eura) v hazardnej hre v budúcnosti nemusí znamenať rovnakú sumu aj pre výhercu. Vláda počíta so zdanením výhier sadzbou 15 percent, ak človek vyhrá sumu nad 100-tisíc českých korún.
Kabinet zároveň počíta s vyššími odvodmi spoločností, ktoré hazardné hry organizujú. Firmy však zámer vlády odmietajú. Tvrdia, že bol predložený bez predchádzajúcej odbornej analýzy a bude viesť len k poškodeniu celého trhu. Informoval o tom portál kanála ČT24.cz. Prevádzkovatelia kasín a organizátori turnajov majú obavu, že prídu o hráčov, najmä zahraničných. Česi vlani vydali na tipovanie všetkého druhu takmer 250 miliárd českých korún. V porovnaní s rokom 2017 to bolo viac o 11 percent. O viac ako 18 percent vzrástol aj objem vyplatených výher, ktorý dosiahol 218,2 miliardy českých korún.
(Zdroj: hnonline.sk)

Platy rastú najviac od krízy, no Slováci míňajú menej

7. 6. 2019 Slovenské platy dosiahli luxemburskú úroveň. Teda aspoň niektoré. V prvom štvrťroku totiž prvýkrát priemerné zárobky v bankách a poisťovniach pokorili magickú hranicu dvetisíc eur.
Taká je aj minimálna mzda v Luxembursku. Úroveň platov však nerástla iba vo finančnom sektore, ale naprieč celým hospodárstvom. A to najdynamickejšie od predkrízových rokov. Viac ako tisícku si tak na výplatných páskach našli pracovníci v 10 odvetviach.
(Zdroj: hnonline.sk)

Žiadateľ o dôchodok smie mať pri spisovaní žiadosti sprievod

5. 6. 2019 Poistenci podávajúci žiadosť o dôchodok v pobočke Sociálnej poisťovne sú oprávnení byť pri jeho spisovaní sprevádzaní treťou osobou. Žiadateľ si zvolí prípadného sprievodcu podľa vlastného uváženia, avšak len v úlohe pozorovateľa.
Rozhovor s pracovníkom a tiež podpisovanie žiadosti o dôchodok vedie sám bez zásahu tretej strany. Pracovníci poisťovne sprievod akceptujú, vďaka čomu vysielajú signál, ktorým dávajú najavo svoju ústretovosť. V prípade záujmu o spísanie žiadosti treba požiadať pobočku Sociálnej poisťovne príslušnú podľa miesta trvalého bydliska. Možné je spraviť tak prostredníctvom rezervačného systému na webovej stránke poisťovne.
(Zdroj: teraz.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner