Nové pravidlá pri sezónnych prácach
11. 12. 2024
Suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci je 50 % priemernej mesačnej mzdy za predminulý kalendárny rok, teda spred dvoch rokov. Suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci sa od budúceho roka zvýši na 715 eur. Oproti roku 2024 ide o nárast o 63 eur. Informovala o tom Sociálna poisťovňa (SP). „Dohodárom, ktorí pracujú na dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, sa znižuje vymeriavací základ na platenie poistného na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, to jesť uplatňuje sa u nich automaticky odvodová odpočítateľná položka pri sezónnej práci," uviedla SP s tým, že suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci je 50 % priemernej mesačnej mzdy za predminulý kalendárny rok, teda spred dvoch rokov.
Sezónni zamestnanci, ktorí pracujú na dohodu, sú tiež povinne dôchodkovo poistení. Obdobie, počas ktorého pracujú ľudia na dohodu, sa za určitých podmienok započítava aj do dôchodkového poistenia. „To, či sa obdobie výkonu sezónnej práce započíta do obdobia dôchodkového poistenia, závisí od toho, či sa dôchodok prizná z invalidného alebo starobného poistenia," spresnila poisťovňa.
Ozrejmila, že ak sa priznáva dôchodok z invalidného poistenia, pričom sa to týka invalidného, vdovského, vdoveckého či sirotského dôchodku, tak obdobie, ktoré poistenec získa dohodou o pracovnej činnosti za výkon sezónnej práce, sa vždy započítava do dôchodkového poistenia. V prípade, že sa dôchodok priznáva zo starobného poistenia, ako je starobný, predčasný starobný alebo vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok, obdobie dôchodkového postenia závisí od mesačného príjmu po znížení o odvodovú odpočítateľnú položku pri sezónnej práci. Nárok na započítanie tohto obdobia získa dohodár, ak jeho mesačný príjem je vyšší ako odvodová odpočítateľná položka. Naopak, tento nárok mu nepatrí, ak jeho mesačný príjem je rovnaký alebo nižší ako odvodová odpočítateľná položka.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Schaeffler hlási na Slovensku rast, no znižuje stavy ľudí
12. 10. 2020
Odborári v oboch slovenských prevádzkach potvrdzujú kontinuálny úbytok pracovníkov. Dôvodom sú dohody o skončení pracovného pomeru, ako aj prirodzená fluktuácia.
Nemecký koncern Schaeffler, ktorý u nás v dvoch závodoch v Skalici a v Kysuckom Novom Meste zamestnáva viac ako osemtisíc ľudí, zažíva malé déja vu z krízového obdobia v roku 2009. Zamestnanci totiž pracujú v skrátenom pracovnom úväzku, v prípade potreby po dohode s podnikom čerpajú hromadne dovolenku a fabrika zaviedla aj opatrenia na zvýšenie flexibility pracovného času.
Pokles daní, aký si história nepamätá
9. 10. 2020
Je 7. január 2020 a v Bratislave sa hŕstka dopravcov púšťa do štrajku. Protest sa za týždeň rozrastie na stovky nahnevaných kamionistov, ktorí komplikujú dopravu po celom Slovensku. Ich požiadavky sú jasné: znížiť cestnú daň, vypnúť, prípadne znížiť cenu mýta a zrušiť zdanenie vreckového. Nateraz sa im splnil prvý bod zo zoznamu.
Potvrdila to vláda, ktorá do parlamentu posiela novelu zákona s nižšími sadzbami v skrátenom legislatívnom konaní. Dopravcovia tak budú platiť menej už za tento rok. Úľavy sa majú dotknúť 80-tisíc vozidiel a dopravcom v priebehu prvého roka prinesú úsporu vo výške takmer 30 miliónov eur. Na porovnanie, štát vybral vlani za motorové vozidlá na daniach asi 160 miliónov.
Zrušenie opatrení v oblasti správy daní
5. 10. 2020
Zrušenie opatrení v oblasti správy daní, v oblasti dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní a ďalšími súvisiacimi opatreniami v oblasti rozpočtových pravidiel Dochádza po novom k zrušeniu opatrení, ktorých aplikácia sa zrušuje k 31. decembru 2020.
§ 7 - počas obdobia pandémie finančná správa neaktualizuje zoznam daňových dlžníkov, zoznam platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie a zoznam vymazaných platiteľov DPH,
§ 24i - nezverejňovanie platiteľov dane v zoznamoch, ak si opakovane nesplnia povinnosti (podanie daňového priznania, kontrolného výkazu alebo opakované nezaplatenie vlastnej daňovej povinnosti) za podmienky, že sú tieto povinnosti dodatočne splnené po skončení obdobia pandémie,
§ 31 - opatrenia v oblasti rozpočtových pravidiel - na účely poskytovania dotácií počas obdobia pandémie sa splnenie podmienky, že žiadateľ o dotáciu má vysporiadané finančné vzťahy voči daňovému úradu a colnému úradu, overuje v informačnom systéme finančnej správy, počas obdobia pandémie sa neaktualizuje zoznam daňových dlžníkov, pričom po skončení obdobia pandémie sa podmienka vysporiadania finančných vzťahov voči daňovému úradu a colnému úradu bude overovať už v aktualizovaných zoznamoch finančnej správy.
Zmeny v zákone o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou
2. 10. 2020
V rámci novely zákona č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vzhľadom na posun termínu na vykonanie ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie a ročného prerozdeľovania za rok 2019 nastala situácia, kedy v čase platenia príspevkov zdravotnými poisťovňami (do 20. decembra 2020) nebude známa základňa pre ich určenie (ročné prerozdelenie poistného má byť vykonané až do 28. februára 2021).
Na základe tejto skutočnosti a s cieľom zabezpečiť financovanie prijímateľov príspevkov v tomto medziobdobí sa zavádza povinnosť existujúcich zdravotných poisťovní uhradiť do 20. decembra 2020 tieto príspevky vo výške ich kvalifikovaného odhadu, uvedeného v prílohe č. 3 k zákonu. Tieto sumy boli aj rozpočtované v štátnom rozpočte na rok 2020. Zároveň sa zavádza povinnosť zúčtovania takto odhadnutých platieb voči skutočnej výške príspevkov do 20. marca 2021 (teda už v čase, kedy bude známa základňa pre výpočet a skutočná výška týchto príspevkov).