Nárok na materské
30. 1. 2023
Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Byť nemocensky poistený u zamestnankyne znamená, že táto musí byť zamestnaná na základe pracovnej zmluvy (§ 42 a nasl. ZP) alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru (§ 223 a nasl. ZP), pričom zamestnávateľ má povinnosť zo mzdy alebo odmeny odvádzať za ňu poistné do Sociálnej poisťovne. V prípade SZČO má takúto odvodovú povinnosť podnikateľka sama.
Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Má však nárok na materské aj po uplynutí 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará alebo je osamelá. Nárok na materské osamelej poistenkyni zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyni, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, nárok na materské zaniká uplynutím 43. týždňa od vzniku nároku na materské. Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.
Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
V prípade, že sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, má nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu, ale najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 37. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské. Poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské. V prípade, že jej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské najdlhšie do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
K
Ministrom dodatočne zdania vreckové
30. 3. 2011
Minister financií Ivan Mikloš dodatočne zdaní vreckové súčasným aj bývalým ministrom, ktoré sa v minulosti kvôli nejednoznačnému výkladu v legislatíve nezdaňovalo.
Pre súčasných členov vlády to znamená zdanenie vreckového nad 40 % diét za druhý polrok minulého roka, pre bývalých ministrov za celé štvorročné obdobie.
Odborári majú stále výhrady k zákonníku práce
28. 3. 2011
Ohlásené protestné akcie odborárov na nasledujúce dni označil minister práce J.Mihál (SaS) za nesprávny krok, na ktorý však majú títo zástupcovia časti zamestnancov na Slovensku nárok.
Pre TASR zdôraznil, že už nevie, čo viac by mohol urobiť pre kultivovaný spôsob dohody s odborármi o pripravovanej novele Zákonníka práce.
Pozor! Daňové priznanie treba podať bez chýb a včas
21. 3. 2011
Pri podávaní daňových priznaní si daňovníci musia dávať pozor, aby ho podali správne. Daňovníci, ktorí daňovom priznaní uviedli nesprávne alebo neúplné údaje, majú čas na jeho opravu najneskôr do 31.marca 2011 bez žiadnych sankcií.
Minimálna pokuta za neskoré podanie priznania pritom predstavuje 33,19 eura pre fyzické osoby a 66,38 eura pre právnické osoby. Najviac môže v oboch prípadoch správca vyrubiť sankciu vo výške 16 596,95 eura. Ak ale daňovník nepodá priznanie ani po tom, ako ho na to vyzve správca dane, sankcie sú už mnohonásobne vyššie. Najvyššia sankcia, ktorú môže daňový úrad vyrubiť, je pritom až 49 790,87 eura.
Daňovníci môžu prvýkrát sami rozhodovať o odklade daňového priznania
21. 3. 2011
Daňovníci môžu prvýkrát sami rozhodovať o odklade daňového priznania a už o túto možnosť nemusia žiadať správcu dane.
Stačí, ak mu o tejto skutočnosti zašlú iba oznámenie.
Vlani tak mohli urobiť len právnické osoby, v tomto roku majú túto možnosť aj fyzické osoby.