Nárok na materské
30. 1. 2023
Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Byť nemocensky poistený u zamestnankyne znamená, že táto musí byť zamestnaná na základe pracovnej zmluvy (§ 42 a nasl. ZP) alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru (§ 223 a nasl. ZP), pričom zamestnávateľ má povinnosť zo mzdy alebo odmeny odvádzať za ňu poistné do Sociálnej poisťovne. V prípade SZČO má takúto odvodovú povinnosť podnikateľka sama.
Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Má však nárok na materské aj po uplynutí 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará alebo je osamelá. Nárok na materské osamelej poistenkyni zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyni, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, nárok na materské zaniká uplynutím 43. týždňa od vzniku nároku na materské. Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.
Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
V prípade, že sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, má nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu, ale najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 37. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské. Poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské. V prípade, že jej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské najdlhšie do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
K
Ženy zarábajú o pätinu menej než muži
10. 4. 2013
Ženy musia v priemere pracovať o tri mesiace dlhšie, aby zarobili rovnakú mzdu ako muži.
Rozdiel medzi mužmi a ženami v priemere medzi hodinovou mzdou dosiahol v roku 2011 20,5 percenta. Ženy zarábajú zhruba o pätinu menej. Za posledných desať rokov sa rozdiel v platoch mužov a žien zmenšil o sedem percent. Rozdiely v praxi stále pretrvávajú aj napriek tomu, že ZP zakazuje diskrimináciu v odmeňovaní na základe pohlavia.
Najväčšie rozdiely sú medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi vo vysokých pozíciách a najnižšie rozdiely v odmeňovaní sú na Slovensku medzi najmenej vzdelanými ľuďmi a pri nižších zárobkoch.
Daniari evidujú takmer 2 000 rizikových platiteľov DPH
10. 4. 2013
Na zozname platiteľov dane z pridanej hodnoty , u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, pribudlo ďalších 568 subjektov.
Finančné riaditeľstvo doplnilo na zoznam rizikových subjektov k 9. aprílu 74 fyzických a 494 právnických osôb. Celkovo tak daniari evidujú 1 970 subjektov, pričom celkový počet platcov DPH ku koncu marca dosahoval 197 087 daňovníkov.
Celková výška nezaplatenej vlastnej daňovej povinnosti na DPH za nové subjekty dosahuje 6,41 mil. eur. Najvyšší nedoplatok predstavuje 233,97 tis. eur a priemerný nedoplatok je na úrovni 11,3 tis. eur.
Za chýbajúcu emisnú a technickú kontrolu - pokuta 332 eur
10. 4. 2013
Viac ako 150.000 vozidiel nemá v súčasnosti platnú technickú či emisnú kontrolu.
Ak OÚ pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie zistí, že majiteľ vozidla nemá platnú technickú či emisnú kontrolu, zašle mu oznámenie o začatí konania vo veci uloženia pokuty. Pokuta za chýbajúcu emisnú a technickú kontrolu je 332 eur.
Pravidelnú technickú a emisnú kontrolu musí v presne stanovených lehotách absolvovať každé motorové vozidlo, ktoré je prihlásené do evidencie vozidiel. Táto povinnosť, ktorá vyplýva z predpisov EÚ, platí na Slovensku od 1.3.2005. Lehoty kontrol sa odvíjajú od dátumu prvej evidencie vozidiel.
V roku 2014 by sa mali pozemky pre diaľnice vyvlastňovať po novom
10. 4. 2013
O rok by sa mali pozemky pre diaľnice vyvlastňovať podľa nových pravidiel.
Ministerstvo dopravy pripravuje nový zákon o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb súčasne so stavebným zákonom. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť v prvej polovici roku 2014. Prípadné vyvlastňovanie bude možné len vtedy, ak sa nedosiahne dohoda. Navrhuje tri kroky pri vyrovnávaní pozemkov pre budúce diaľnice. V prvom kroku by štát oslovil vlastníka a za pozemok by mu ponúkol trhovú cenu podľa druhu pozemku. Zároveň by stanovil lehotu, dokedy sa musí vlastník vyjadriť, či ju prijíma alebo nie. V prípade, že by vlastník neakceptoval túto lehotu alebo by nesúhlasil s cenou, do hry by vstúpil súd. Súd by určil cenu a tá by bola stanovená ako konečná pre vlastníka. Keby ani túto cenu majiteľ pozemku neprijal, pristúpilo by sa k vyvlastňovaniu.