Nárok na dávku v nezamestnanosti
8. 1. 2025
Nárok sa uplatňuje v pobočke Sociálnej poisťovne miestne príslušnej podľa trvalého pobytu poistenca. Ak sa poistenec zaevidoval na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, nemusí zvlášť žiadať o dávku v nezamestnanosti na pobočke Sociálnej poisťovne, ale žiadosť bude zaslaná úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Po splnení zákonom stanovených podmienok vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti odo dňa zaradenia do evidencie nezamestnaných občanov a zaniká uplynutím podporného obdobia, ktoré trvá šesť mesiacov. Do podporného obdobia v nezamestnanosti sa nezapočítavajú dni, počas ktorých poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti z dôvodu, že má nárok na nemocenské, na ošetrovné, na materské alebo sa mu vypláca rodičovský príspevok.
Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni, pričom výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.
Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je pritom obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Denný vymeriavací základ sa následne zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta smerom nahor.
Môže sa stať, že v rozhodujúcom období nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti. V takom prípade sa denný vymeriavací základ zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak by poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného zákonom [ust. § 138 ods. 9 písm. a) – t. j. mesačne najmenej vo výške 50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné], ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti, ide o tzv. konštantu.
K
Zdania digitálnych gigantov?
8. 10. 2018
Štrbské Pleso po roku opäť hostí GLOBSEC Tatra Summit, ktorý je významnou výročnou konferenciou o najnaliehavejších európskych politických, hospodárskych a finančných otázkach. HN sú mediálnym partnerom podujatia a počas víkendu budú prinášať to najzaujímavejšie a najdôležitejšie z podujatia.
Peter Kažimír spolu s kolegami z Nemecka a Francúzska počas konferencie rokovali o zdaňovaní digitálnych spoločností. "Hľadáme spôsob ako férovo zdaňovať gigantov ako Google," povedal Kažimír. Ministri sa na rokovaniach zhodli, že riešenie chcú mať do konca roka. "Emmanuel Macron a ja sme otvorení návrhu, ktorý by priniesol férové zdaňovanie do konca tohto roka," povedal počas tlačovej konferencie francúzsky minister Bruno Le Maire. Riešenie v rámci EÚ má však byť len prvým krokom. Časom by toto riešenie malo byť nahradené obsiahlejším medzinárodným riešením.
"Čím skôr bude riešenie v rámci OECD, nahradíme európske riešenie tým medzinárodným, tak aby sme mali dlhodobé riešenie pre zdaňovanie digitálnych spoločností," povedal francúzsky minister.Ministri sa zhodli, že spoločné riešenie musí byť v prvom rade férové. "Nie je to len o tom, akým spôsobom to budeme robiť, ale je to aj o tom, že budúcnosť našej demokracie závisí na tom, či zdaňovanie bude férové. Máme zhodu na tom, že pracujeme na riešeniach, tak aby sme našli potrebnú férovosť," povedal nemecký minister Olaf Scholz.
Colníci prešetrujú ďalšie podvody na DPH
5. 10. 2018
Škodu za približne 1,5 milióna eur voči štátnemu rozpočtu identifikovali colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Pri akciách na území Slovenska zaistili v uplynulých dňoch účtovné doklady a dokumenty viacerých spoločností, ktoré sú podozrivé z daňových únikov.
Kriminalisti zistili, že istá bratislavská spoločnosť si pravdepodobne neoprávnene odpočítala DPH od „rizikových“ dodávateľov. Nemá pritom žiadnych zamestnancov, prevádzkové priestory, takže ide o schránkovú firmu. Konateľ spoločnosti je osobou personálne prepojenou na ďalšie dve spoločnosti, o ktorých zániku už rozhodol súd. KÚFS tiež zistil, že viaceré spoločnosti zo Žilinského kraja si znižovali daňovú povinnosť odpočítavaním DPH z faktúr vystavených všetkými spomínanými personálne prepojenými spoločnosťami. Existuje tak podozrenie, že nedošlo k reálnemu dodaniu tovarov, resp. služieb a teda DPH nebola odvedená do štátneho rozpočtu. Faktúry boli vystavené na rôzne služby - ošetrenie trávnika, úprava zelene, poradenská činnosť, pričom suma bola výrazne nadhodnotená. Predbežnú škodu v celom tomto prípade odhadli kriminalisti finančnej správy na viac ako 630.000 eur. Spoločnostiam zaistili účtovníctvo, pokračuje jeho analýza.
Nové pravidlá pre boj proti daňovým podvodom
4. 10. 2018
Ministri financií krajín Európskej únie sa v utorok zhodli na pravidlách, ktoré štátom EÚ umožnia v boji s daňovými únikmi používať všeobecný systém prenesenej daňovej povinnosti známy ako reverse charge. O takúto možnosť veľmi stála Česká republika, vec ešte ako minister financií v EÚ dlhodobo presadzoval terajší premiér Andrej Babiš.
Hartwig Löger, minister financií teraz predsedníckeho Rakúska, pripomenul, že ide o opatrenie výnimočné a časovo obmedzené, ktoré by malo pomôcť krajinám s "endemicky rozšírenými" takzvanými karuselovými podvodmi na DPH. Základom mechanizmu reverse charge je presun platby DPH z dodávateľa na odberateľa, čo má brániť práve tomuto typu podvodov. Finálne schválenie pravidiel, ktoré Európska komisia krajinám ponúkla po pretrvávajúcom tlaku z Prahy v decembri 2016, bude možné až potom, čo sa k nim vyjadrí Európsky parlament. O návrhu sa opakovane a neúspešne v ministerskej rade vyjednávalo, vec dlhodobo blokovalo predovšetkým Francúzsko. Situácia sa začala meniť až tento rok na jar. Ako posledné v utorok svoje výhrady na luxemburskom rokovaní stiahlo Rumunsko. Teraz potvrdený návrh má niekoľkých zmien. Všeobecný mechanizmus budú môcť použiť krajiny len pri splnení prísnych kritérií a po tom, čo jej žiadosť o použitie reverse charge štáty schvália.
Nie sú ľudia. Trh práce stiahol už aj dôchodcov
3. 10. 2018
Coop Jednota je sieť so stovkami predajní po celom Slovensku. A na rôznych pozíciách, aj v riadení – v nich pracujú aj dôchodcovia. Ide predovšetkým o ľudí, ktorí vo firme robili dlhodobo a aj po odchode na penziu zostali jej súčasťou.
„Vzhľadom na aktuálnu situáciu na trhu práce si ceníme ich ochotu pracovať nielen na dosahovaní cieľov, ale aj na svojom ďalšom rozvoji,“ vysvetlil generálny riaditeľ Coop Jednoty Ján Bilinský a dodal, že plusom je taktiež odovzdávanie skúseností mladším. Pracujúci dôchodcovia sú na Slovensku čoraz častejším javom. Potvrdzujú to čísla, aktuálne ich pracuje historicky najviac. Medziročne ich počet narástol približne o päť percent, v porovnaní s rokom 2011 takmer dvojnásobne na vyše 140-tisíc.