Vzrast zamestnanosti a priemerných mesačných miezd na Slovensku
12. 7. 2011
V máji 2011 v porovnaní s májom 2010 vzrástla zamestnonosť a mesačná mzda v niektorých odvetviach vzrástla
Podľa informácií Štatistického úradu SR v púorovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástol počet zamestnaných osôb v informačných a komunikačných činnostiach o 14,9 %, priemysle o 5,3 %, vo vybraných trhových službách o 5,1 %, doprave a skladovaní o 1,2 % a v maloobchode o 0,7 %. Zamestnanosť sa znížila v stavebníctve o 3,5 %, ubytovaní o 2,1 %, vo veľkoobchode o 1,2 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 1 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,6 %. Tiež mzda sa v porovnaní s májom v minulom roku zvýšila vo vybraných trhových službách o 5,6 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 5,2 %, stavebníctve o 4,4 %, priemysle o 3,9 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 2,1 %, maloobchode o 1,5 %, vo veľkoobchode o 1,1 %, ubytovaní o 0,9 %, v doprave a skladovaní o 0,4 %. V činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa nezmenila.
Gastrolístky zotrvajú
1. 7. 2011
Zrušenie straveniek do zmien Zákonníka práce nezaradia
Plánovaná zmena nahradiť gastrolístky zodpovedajúcou sumou pridanou k hrubej mzde nie je zaradená do novely Zákonníka práce. Túto zmenu nechceli odborári, zamestnaci a ani mnohí zamestnávatelia, na základe ktorých stanoviska táto zmena nebude realizovaná.
Nerovnosť v príjmoch na vzostupe
5. 5. 2011
Nerovnosť v príjmoch je v posledných rokoch na vzostupe a týka sa väčšiny vyspelých krajín. Vyplýva to z pripravovanej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Za rastom nerovnosti je globalizácia a technologický postup, ktorý núti veľa ľudí preukazovať viac zručností. Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa prehlbuje hlavne v krajinách, ktoré s vyššou mierou nerovnosti čelia dlhodobo. To je napr. USA. Zvyšuje sa ale aj v krajinách, ktoré sú rovnoprávnejšie a majú tradične vyššiu mieru prerozdeľovania.
Priemerný dôchodok nie je ani polovica mesačnej výplaty
29. 4. 2011
Priemerná výška dôchodku na Slovensku je asi o tretinu nižšia ako u ekonomicky aktívneho človeka. Rozdiely medzi príjmami oboch skupín obyvateľstva sú však podstatne výraznejšie.
Výkonný riaditeľ SOCIA Vladislav Matej informoval, že priemerná hrubá mesačná mzda je viac než dvojnásobne vyššia ako priemerný dôchodok. V minulom roku tak priemerný starobný dôchodok predstavoval len 45,84 % z priemernej mzdy. Pre porovnanie, priemerný dôchodok v EÚ dosahuje 70 % príjmu poberateľa pred jeho odchodom do dôchodku. Ku koncu februára 2011 registrovala Sociálna poisťovňa na Slovensku takmer 1,3 milióna dôchodcov.