Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

(Murphyho zákony v bájkach)
Firma a práca

Potľapkanie po pleci je len pár decimetrov od nakopnutia do zadku.

Čím viac času spotrebujete na vykazovanie toho, čo ste urobili, tým menej času zostane na to, aby ste niečo naozaj urobili. Ideálny stav dosiahnete vtedy, keď spotrebujete všetok váš čas vykazovaním, prečo ste nič neurobili.

Najlepšie veci rozumie ten, kto vám povie, že to bude trvať nekonečne dlho a stáť nekonečne veľa.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Ani tá najväčšia kopa poloprávd nikdy nedá celú pravdu.

Keď už horšie správy nemôžu prísť, tak určite prídu.

V určitých situáciách je nadávanie rovnako účinné ako modlitba.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Kapitola: Murphyho desatoro

10. Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa začne všetko samo od seba opakovať.

8. Ak teoreticky existuje 50 % pravdepodobnosť, že sa niečo zlé stane, potom sa to stane v deviatich prípadoch z desiatich.

6. Ak sa niečo mohlo pokaziť a predsa sa tak nestalo, tak potom len preto, že nepokazené to narobí viac škody.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Na čo má človek rozum

Ľudí delíme na chudobných a bohatých, múdrych a hlúpych. Mať okolo seba samých chudobných je často deprimujúce. Ale mať okolo seba len samých hlupákov, to už radšej ísť do pekla. Je to síce miesto, kde neustále horí oheň, vo vzduchu je cítiť síru a ostanú sa tam všetci tí, ktorí zhrešili – cudzoložníci, modloslužobníci, pokrytci, nadutci a nehanebnice. Ale všimnite si, že o žiadnych hlupákoch v pekle sa nikto nezmieňuje...

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

(Zrnká úsmevu)

Koľko zarábajú Slováci? Mzdy porážajú infláciu iba v troch sektoroch

13. 7. 2023 Po zohľadnení dvojcifernej inflácie reálne zárobky vzrástli v ubytovaní, ďalej vo vybraných službách a tiež pracovníkom reštaurácií a pohostinstiev. Príjmy zamestnancov vo väčšine odvetví slovenskej ekonomiky rástli v máji pomalšie ako inflácia, reálne zárobky stúpli len v troch z desiatich sektorov. V absolútnom vyjadrení si najviac, medziročne o 17 percent, prilepšili pracovníci v ubytovacích službách. Naopak, v stavebníctve sa mzdy zvýšili len o 1,4 percenta. Po zohľadnení dvojcifernej inflácie reálne zárobky vzrástli v ubytovaní, ďalej vo vybraných službách a tiež pracovníkom reštaurácií a pohostinstiev. V ostatných sektoroch klesli, v stavebníctve takmer o desatinu.
Zníženie kúpyschopnosti väčšiny pracovníkov sa už niekoľko mesiacov prejavuje tiež napríklad v tržbách slovenského maloobchodu, ktoré v máji reálne klesli v medziročnom porovnaní štvrtý mesiac v rade.
Naďalej hodnotu miezd výrazne "decimovala" vysoká inflácia. V ubytovaní boli reálne mzdy medziročne vyššie o 4,4 percenta, vo vybraných trhových službách o 3,3 percenta a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,4 percenta. V ostatných odvetviach reálne mzdy medziročne poklesli. Najviditeľnejšie v stavebníctve až o viac ako deväť percent, a tiež v informáciách a komunikácii o 7,4 percenta.
Nominálna mesačná mzda v súhrne za päť mesiacov roka 2023 vzrástla vo všetkých sledovaných odvetviach, v siedmich z nich dvojciferným tempom. Po započítaní vplyvu inflácie od začiatku roka rast reálnych miezd zaznamenalo len ubytovanie o 4,2 percenta a veľmi mierne aj podniky pôsobiace v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. V ostatných odvetviach mali zamestnanci nižšiu reálnu hodnotu miezd. Reálne mzdy najviac poklesli v informáciách a komunikácii o viac ako šesť percent, v priemysle a aj v doprave a skladovaní takmer o štyri percentá.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Zmluva medzi SR a Izraelom ohľadom sociálneho zabezpečenia

23. 6. 2010 Slováci, ktorí pracovali v Izraeli majú po návrate na Slovensko nárok na sociálne dávky.
Vyplýva to z novopodpísnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Izraelom. Obsahom tejto zmluvy je sociálne zabezpečenie všetkých izraelských občanov, ktorí u nás pracujú a zároveň, aby občania SR zamestnaní v štáte Izrael po návrate domov mali zachované všetky nároky na sociálne dávky.

Nepovinné zdravotné pripoistenie

17. 6. 2010 Súčasná ale aj budúca vládna garnitúra, ktorú asi vytvoria stredopravé strany, súhlasí so zavedením nepovinného zdravotného pripoistenia.
Podporu mu teda avizovali všetky súčasné koaličné ako aj opozičné strany vrátane SaS a Most- Híd. Na jeho realizáciu však bude v prvom kroku najprv potrebné zadefinovať starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia. Predpokladá sa, že na bezplatné zdravotníctvo by štát v súčastnosti potreboval asi 6,4 miliardy eur ročne, avšak v tomto roku by do zdravotníctva malo smerovať len 4,5 miliardy eur. Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory M.Dragulu netreba mať veľké oči, koľko peňazí to do systému prinesie. V európskych krajinách je totiž pripoistených asi 8 % ľudí, vo vyspelejších štátoch EÚ 12 %.

Nezdaniteľná časť základu dane sa budúci rok zníži

16. 6. 2010 Ročná nezdaniteľná časť základu dane v tomto roku predstavuje 4 025,7 eura, v budúcom roku by mala klesnúť na 3559,3 eura.
Nezdaniteľná časť základu dane tak v budúcom roku klesne o 466,4 eura. Kým základnú sumu životného minima v tomto roku tvorí 178,92 eura, ktorého 22,5-násobok sa využíva na výpočet nezdaniteľného základu, v budúcom roku sa tzv. nezdaniteľné minimum určí ako 19,2-násobok životného minima v sume 185,38 eura platného k 1. januáru 2011. Vyplýva to z návrhu opatrenia ministerstva práce a sociálnych vecí o úprave súm životného minima od začiatku júla tohto roka. Daňovníci si tak môžu v tomto roku uplatňovať rovnakú nezdaniteľnú časť základu dane ako minulý rok, hoci životné minimum od júla minulého roka vzrástlo.

Odborári obhajujú Zákonník práce

11. 6. 2010 Slovenský Zákonník práce spĺňa všetky európske štandardy, preto nie je možné, aby bol dôvodom zhoršenia podnikateľského prostredia.
Predstavitelia Republikovej únie zamestnávateľov sa domnievajú, že súčasná legislatíva a najmä Zákonník práce má negatívny vplyv na podnikateľské prostredie na Slovensku. Podľa zamestnávateľov je najväčšou prekážkou v podnikaní navýšenie minimálnej mzdy, ktorá bráni konkurencieschopnosti Slovenska. Odborári však tvrdia, že Zákonník práce nastavil kritéria, ktorými sme sa priblížili k európskemu štandardu a podľa ich názoru nemôže zhoršovať podnikateľské prostredie. „Zamestnávatelia sa domnievajú, že v čase krízy si môžu robiť zo svojich zamestnancov ľudí na kľúčik," konštatoval prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner