Kľúčové informácie o dôchodkovom fonde
7. 11. 2023
Dňa 22. augusta 2023 bolo schválené opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 351/2023 Z. z., ktorým sa ustanovuje obsah, štruktúra, forma, podmienky a spôsob priebežnej aktualizácie a lehoty na zverejnenie kľúčových informácií o dôchodkovom fonde. Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2024.
Kľúčové informácie o dôchodkovom fonde obsahujú informácie o účele kľúčových informácií, type dôchodkového fondu a cieľoch dôchodkového fondu, type sporiteľa, pre ktorého je dôchodkový fond vhodný, rizikách spojených s investovaním do dôchodkového fondu, garanciách, prognózovanej hodnote osobného dôchodkového účtu sporiteľa, predpokladanom zhodnotení majetku v dôchodkovom fonde, odplatách a nákladoch dôchodkového fondu, práve podať sťažnosť, ďalších relevantných skutočnostiach.
Informácie sa uvádzajú pre zostávajúcu dĺžku starobného dôchodkového sporenia 5 rokov, 10 rokov a 40 rokov a zostavujú sa pre pesimistický scenár, základný scenár a optimistický scenár. Podrobnosti o obsahu a štruktúre kľúčových informácií sú uvedené v prílohe č. 1. Na vyjadrenie rizika spojeného s investovaním do dôchodkového fondu sa použije aj súhrnný ukazovateľ rizika. Postup na určenie súhrnného ukazovateľa rizika je uvedený v prílohe č. 2. Vzorce na výpočet prognózovanej hodnoty osobného dôchodkového účtu sporiteľa sú uvedené v prílohe č. 3. Vzorce na výpočet odplaty a nákladov dôchodkového fondu sú uvedené v prílohe č. 4.
Kľúčové informácie sa zverejňujú na webovom sídle dôchodkovej správcovskej spoločnosti po dobu zodpovedajúcu účelu týchto informácií.
Kľúčové informácie sa aktualizujú, ak dôjde ku zmene, ktorá významne ovplyvňuje alebo by mohla významne ovplyvniť obsah kľúčových informácií, po dobu 90 dní je súhrnný ukazovateľ rizika v stupni, ktorý je odlišný od stupňa súhrnného ukazovateľa rizika uvedeného v aktuálnych kľúčových informáciách.
Pred aktualizáciou kľúčových informácií sa posúdi najmä súlad obsahu a štruktúry kľúčových informácií s § 105a ods. 1 zákona a § 1, potreba zaradenia dôchodkového fondu do inej kategórie súhrnného ukazovateľa rizika na základe zmenených podmienok v súvislosti s trhovým portfóliom dôchodkového fondu prostredníctvom kalibrácie trhových parametrov, internej validácie alebo spätného testovania. Aktualizované kľúčové informácie sa zverejnia bez zbytočného odkladu.
Novým opatrením sa zrušuje opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 139/2020 Z. z., ktorým sa ustanovuje obsah, štruktúra, forma, podmienky a spôsob priebežnej aktualizácie a lehoty na zverejnenie kľúčových informácií o dôchodkovom fonde.
Známky treba minúť, kolky predať
29. 12. 2009
Už o dva dni - 31. decembra - definitívne skončí platnosť korunových poštových známok a v rovnaký deň zanikne aj možnosť predať korunové kolky. Staré známky pošta nevymieňa a ani neodkupuje.
Korunové kolky je ešte možné zaniesť na vybrané obchodné miesta Slovenskej pošty. Peniaze pošta klientom podľa ich želania vyplatí v hotovosti alebo pripíše na účet po overení pravosti prinesených kolkov.
Minimálny vymeriavací základ pre SZČO
29. 12. 2009
Od januára budúceho roku stúpnu minimálne odvody na sociálne a zdravotné poistenie pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) o 8,1 % na 141,6 eura. Najnižší vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov na rok 2010 sa určuje ako 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku v roku 2008. Minimálny vymeriavací základ na platenie odvodov pre SZČO bude od 1. januára 2010 predstavovať 319,58 eura. Najnižším vymeriavacím základom pre výpočet odvodov v tomto roku je pre SZČO minimálna mzda v sume 295,5 eura.
Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú parlament schválil 11. marca tohto roka odpojila najnižšie odvody pre SZČO od minimálnej mzdy. Pre živnostníkov najnižším vymeriavacím základom pre výpočet odvodov na sociálne a zdravotné poistenie od 1. januára budúceho roka nie je minimálna mzda, ale 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku vykázanej za predminulý rok.
Zmeny daňového systému nie sú témou dňa
29. 12. 2009
Zmena daňového systému v smere zvyšovania daní alebo zavedenia progresívneho zdanenia podľa predsedu vlády Roberta Fica nebude témou blízkej budúcnosti.
Hospodársky rast krajiny umožňuje udržať aj pomerne nízke dane. Ide aj o zachovanie určitej stability prostredia, v ktorom sa pohybujú podnikatelia aj zamestnanci. Preto pokiaľ ide o právnické osoby dane zostali na úrovni 19 %. Pri fyzických osobách úpravami bola zavedená určitá miera solidarity a progresivity.
Premiér do budúcnosti pripustil v oblasti daní rozšírenie okruhu tovarov a služieb, ktoré spadajú pod zníženú desaťpercentnú sadzbu DPH.
Znižovania odvodov podľa premiéra v súčasnej situácii nie je reálne.
Mýtne poplatky budú vždy vnímané negatívne
29. 12. 2009
Minister dopravy Ľ. Vážny uviedol, že verejnosť alebo užívatelia dopravnej infraštruktúry budú mýto vždy vnímať negatívne, pretože doteraz boli zvyknutí užívať cesty za nízke poplatky. Mýtny systém však riešia aj veľké štáty, Nemecko či Francúzsko, ktoré majú silnejšiu ekonomiku ako Slovensko.
Mýtny systém by mal prispieť aj k tomu, aby sa čo najviac nákladu z ciest, ktoré sú vyťažené na 80 až 100 %, presunulo na železnice, ktoré sú vyťažené len na 25 až 30 %. Preprava železa, betónu, cementu a dreva by sa mala vrátiť na železnicu, kam naozaj patrí.
Elektronický výber mýta minister považuje za náročný a unikátny projekt, najväčší na Slovensku, ktorého vývoj je sledovaný aj v Európskej komisii. Treba počítať s tým, že prax prinesie aj problémy, ktoré nebolo v technicko-legislatívnom procese možné predvídať. Preto nie sú vylúčené zmeny v mýtnom poriadku.