Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

(Murphyho zákony v bájkach)
Všetko má svoj koniec

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Životné pravdy

Svetlo na konci tunela patrí obyčajne vlaku, prichádzajúcemu z druhej strany.

Neexistuje nikto, kto by absolútne nič nevedel robiť. Ak nič iné, určite vie robiť aspoň chyby!

Či uvažujete dlho, alebo krátko, aj tak sa zle rozhodnete.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek očami klasikov

Moc sa dá skôr udržať rozvážnymi ako prísnymi rozhodnutiami.

Duševné choroby sú: nesmierna túžba po bohatstve, po sláve, po rozkošiach a po vláde.

Koho šťastena rozmaznáva, príde o rozum.

(Myšlienky bez cla)

Kľúčové informácie o dôchodkovom fonde

7. 11. 2023 Dňa 22. augusta 2023 bolo schválené opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 351/2023 Z. z., ktorým sa ustanovuje obsah, štruktúra, forma, podmienky a spôsob priebežnej aktualizácie a lehoty na zverejnenie kľúčových informácií o dôchodkovom fonde. Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2024.
Kľúčové informácie o dôchodkovom fonde obsahujú informácie o účele kľúčových informácií, type dôchodkového fondu a cieľoch dôchodkového fondu, type sporiteľa, pre ktorého je dôchodkový fond vhodný, rizikách spojených s investovaním do dôchodkového fondu, garanciách, prognózovanej hodnote osobného dôchodkového účtu sporiteľa, predpokladanom zhodnotení majetku v dôchodkovom fonde, odplatách a nákladoch dôchodkového fondu, práve podať sťažnosť, ďalších relevantných skutočnostiach.
Informácie sa uvádzajú pre zostávajúcu dĺžku starobného dôchodkového sporenia 5 rokov, 10 rokov a 40 rokov a zostavujú sa pre pesimistický scenár, základný scenár a optimistický scenár. Podrobnosti o obsahu a štruktúre kľúčových informácií sú uvedené v prílohe č. 1. Na vyjadrenie rizika spojeného s investovaním do dôchodkového fondu sa použije aj súhrnný ukazovateľ rizika. Postup na určenie súhrnného ukazovateľa rizika je uvedený v prílohe č. 2. Vzorce na výpočet prognózovanej hodnoty osobného dôchodkového účtu sporiteľa sú uvedené v prílohe č. 3. Vzorce na výpočet odplaty a nákladov dôchodkového fondu sú uvedené v prílohe č. 4.
Kľúčové informácie sa zverejňujú na webovom sídle dôchodkovej správcovskej spoločnosti po dobu zodpovedajúcu účelu týchto informácií.
Kľúčové informácie sa aktualizujú, ak dôjde ku zmene, ktorá významne ovplyvňuje alebo by mohla významne ovplyvniť obsah kľúčových informácií, po dobu 90 dní je súhrnný ukazovateľ rizika v stupni, ktorý je odlišný od stupňa súhrnného ukazovateľa rizika uvedeného v aktuálnych kľúčových informáciách.
Pred aktualizáciou kľúčových informácií sa posúdi najmä súlad obsahu a štruktúry kľúčových informácií s § 105a ods. 1 zákona a § 1, potreba zaradenia dôchodkového fondu do inej kategórie súhrnného ukazovateľa rizika na základe zmenených podmienok v súvislosti s trhovým portfóliom dôchodkového fondu prostredníctvom kalibrácie trhových parametrov, internej validácie alebo spätného testovania. Aktualizované kľúčové informácie sa zverejnia bez zbytočného odkladu.
Novým opatrením sa zrušuje opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 139/2020 Z. z., ktorým sa ustanovuje obsah, štruktúra, forma, podmienky a spôsob priebežnej aktualizácie a lehoty na zverejnenie kľúčových informácií o dôchodkovom fonde.

Gastrolístky zotrvajú

1. 7. 2011 Zrušenie straveniek do zmien Zákonníka práce nezaradia
Plánovaná zmena nahradiť gastrolístky zodpovedajúcou sumou pridanou k hrubej mzde nie je zaradená do novely Zákonníka práce. Túto zmenu nechceli odborári, zamestnaci a ani mnohí zamestnávatelia, na základe ktorých stanoviska táto zmena nebude realizovaná.

Nerovnosť v príjmoch na vzostupe

5. 5. 2011 Nerovnosť v príjmoch je v posledných rokoch na vzostupe a týka sa väčšiny vyspelých krajín. Vyplýva to z pripravovanej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Za rastom nerovnosti je globalizácia a technologický postup, ktorý núti veľa ľudí preukazovať viac zručností. Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa prehlbuje hlavne v krajinách, ktoré s vyššou mierou nerovnosti čelia dlhodobo. To je napr. USA. Zvyšuje sa ale aj v krajinách, ktoré sú rovnoprávnejšie a majú tradične vyššiu mieru prerozdeľovania.

Priemerný dôchodok nie je ani polovica mesačnej výplaty

29. 4. 2011 Priemerná výška dôchodku na Slovensku je asi o tretinu nižšia ako u ekonomicky aktívneho človeka. Rozdiely medzi príjmami oboch skupín obyvateľstva sú však podstatne výraznejšie.
Výkonný riaditeľ SOCIA Vladislav Matej informoval, že priemerná hrubá mesačná mzda je viac než dvojnásobne vyššia ako priemerný dôchodok. V minulom roku tak priemerný starobný dôchodok predstavoval len 45,84 % z priemernej mzdy. Pre porovnanie, priemerný dôchodok v EÚ dosahuje 70 % príjmu poberateľa pred jeho odchodom do dôchodku. Ku koncu februára 2011 registrovala Sociálna poisťovňa na Slovensku takmer 1,3 milióna dôchodcov.

O poukázaní 2 % z daní

27. 4. 2011 Zamestnanci, ktorým vykonal zamestnávateľ ročné zúčtovanie preddavkov na daň, môžu poukázať dve percentá dane vybranému prijímateľovi do 2. mája.
Môžu pritom použiť vyhlásenie, ktorého vzor zverejnilo Daňové riaditeľstvo SR, alebo aj iné tlačivo, ktoré však musí obsahovať všetky zákonom stanovené náležitosti. Vyhlásenie zamestnanec predkladá do 2. mája 2011 miestne príslušnému daňovému úradu podľa jeho trvalého pobytu.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner