Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako si komplikovať život - II. večer

Súčiastka s najkratšou životnosťou sa vždy dostane na najmenej prístupné miesto zariadenia.

Keď sa veci nedaria, každá snaha o ich zlepšenie vedie len k horšiemu.

Ak je za jednu chybu zodpovedných viacero ľudí, znamená to, nikto nie je zodpovedný.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie chodí po horách, pomedzi ľudí, čaká na teba za rohom, chodí ti oproti a práve teraz sa ti ide prihodiť.

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Dobrá rada stojí groš

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)

Firmy by sa štiepili, aby splnili Dankov limit

25. 4. 2019 Ešte donedávna firmy v Spojených štátoch platili dane podľa toho, aký zisk dosiahli. Stačilo tak pár tisícok dolárov navyše a spoločnosť mohla na daniach zaplatiť aj o 10 percent viac. Systém sa však dal obísť napríklad takzvaným delením príjmov. Majiteľ si veľkú časť vyplatil v odmenách a znížil tak celkové príjmy, aby sa vošiel do nižšej sadzby dane. Podobný scenár hrozí podľa analytikov aj pri návrhu na zníženie dane nízkopríjmovým firmám na Slovensku, ktorý presadzuje predseda SNS Andrej Danko.
Ten pôvodne plánoval zaviesť 15-percentnú daň z príjmov právnických osôb celoplošne. S koaličnými partnermi sa mu však podarilo dohodnúť iba na zvýhodnení malých firiem s menším obratom. Detaily tohto návrhu mali byť predstavené na včerajšej koaličnej rade. Tá však bola najprv presunutá a nakoniec úplne zrušená. Danko odkázal, že kým neprebehne diskusia s ostatnými predsedami strán, bližšie informácie nezverejní.
(Zdroj: hnonline.sk)

Posudzovanie ľudí v hmotnej núdzi sa sprísnilo

8. 1. 2013 Nový rok prináša novinky v poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi.
Dotýkajú sa napríklad okruhu príjmov, na ktoré úrady práce prihliadajú pri rozhodovaní o nároku na štátne dávky a príspevky. Sprísňujú sa tiež podmienky priznávania niektorých príspevkov a zužuje sa okruh osôb, ktoré môžu byť poberateľmi dávok. Ľudia odkázaní na dávky si už napríklad len obmedzene budú môcť privyrábať prácou na dohodu. Do celkového príjmu, ktorý by mal byť pod hranicou životného minima, sa im totiž po novom započítava už aj 75 percent príjmu získaného z tejto práce. Doteraz si na dohodu mohli zarobiť 140 eur mesačne bez zarátania. Navyše sa do príjmu na posudzovanie zahrnuje už aj dávka vo výške 17,20 eura, na ktorú má nárok dieťa v hmotnej núdzi, ak si riadne plní povinnú školskú dochádzku.

Predčasní penzisti si musia vybrať medzi prácou a dôchodkom

8. 1. 2013 Pracujúci predčasní penzisti sa musia opäť rozhodovať, či budú dostávať plat, alebo dôchodok.
Kým pred dvomi rokmi im štát zakázal pracovať na zmluvu, od začiatku tohto roku nemôžu pracovať už ani na dohodu. Zákon totiž neumožňuje, aby niekto poberal predčasný dôchodok a zároveň bol povinne dôchodkovo poistený. Keďže doteraz neboli dohodári dôchodkovo poistení, mohli predčasní dôchodcovia bez obmedzení pracovať na dohodu. Od začiatku tohto roku však už musia aj ľudia pracujúci na dohodu platiť odvody rovnako ako zamestnanci na zmluvu. Pre predčasných dôchodcov tak zanikla možnosť privyrobiť si týmto spôsobom.

Minister Richter chce dať státisíce na podporu udržania miest

8. 1. 2013 Pri zavádzaní príspevku sa rezort odvoláva na aktuálnu situáciu na trhu práce, na základe ktorej je viac ako nevyhnutné podporiť udržanie existujúcich miest.
V prvej polovici tohto roka by mal vzniknúť nový príspevok v rámci aktívnej politiky trhu práce. Ten je určený pre firmy a na nimi vytvorené už existujúce pracovné miesta. Cez tento nový príspevok by mali získať podporu tisíce pracovných miest. Podľa odhadov ministerstva sa v tomto roku podporí 5000 miest priemernou sumou na jednu pozíciu 76 eur, čo znamená celkové výdavky 380.000 eur. V nasledujúcom roku má ísť o 7350 miest s priemernou dotáciou na jedno miesto 80 eur a v roku 2015 spolu 7560 miest s 85 eurami na jednu pozíci

Pracujete na dohodu? Rok 2013 prináša mnohé zmeny

7. 1. 2013 Práca na dohodu sa od januára tohto roka zodvodnila, pričom výška odvodov sa rozdelila podľa viacerých skupín ľudí.
Okrem novej povinnosti pre dohodárov pribudli aj práva, ktoré im priniesla novela Zákonníka práce (ZP). Študenti, invalidní a výsluhoví invalidní dôchodcovia musia platiť 29,8 % na celé dôchodkové poistenie, taktiež garančné aj úrazové. Výnimkou sú študenti do 18 rokov, ktorí sú oslobodení od platenia odvodov, ak ich odmena presiahne 66 eur. Rovnaké oslobodenie sa týka pre študentoch nad 18 rokov s odmenou nad 155 eur. Ďalšou skupinou sú starobní a výsluhoví dôchodcovia. Zo zárobku okrem dane z príjmu odvedú 23,8 % na starobné dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity. Všetci ostatní pracovníci na dohodu budú platiť odvody 48,6 %, teda všetky sociálne a zdravotné odvody ako zamestnanci na klasický pracovný pomer.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner