Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako si komplikovať život - II. večer

Všetko sa dá robiť ľahšie.

Prvoradou úlohou projektanta je, aby výrobcovi sťažil a údržbárom znemožnil prácu.

Ľubovoľné novovyvinuté zariadenie musí obsahovať aspoň jednu súčiastku, ktorá je zastaralá, dve, ktoré nie je možné zaobstarať a tri, ktoré sú ešte len vo vývoji.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek očami klasikov

Múdreho človeka neľaká ani chudoba, ani smrť, ani väzenie.

Dať sa oklamať raz je nepríjemné, dva razy hlúpe a tri razy až hanebné.

Kto odrazu naháňa dvoch zajacov, nielenže nechytí jedného z nich, ale často nechytí ani jedného.

(Myšlienky bez cla)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Na človeka, čo sa vždy mýli, sa možno vždy spoľahnúť.

Ak ste šéfom, potom hlasný krik je dobrou náhradou jasného zraku.

Ak svoj omyl nazvete skúsenosťou, bude to znieť oveľa lepšie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Kde končí pozemská púť

Pán Winterstein stretne pohrebný sprievod. Zastane a naraz vidí, že za pohrebným vozom kráča Kohn. Nenápadne sa k nemu pridá a šeptom sa pýta: - Čože Kohn? Manželka? – Nie, svokra, - informuje Kohn. Winterstein pokýva uznanlio hlavou: - Svokra? No – tiež dobré!

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

(Zrnká úsmevu)
Životné pravdy

Svetlo na konci tunela patrí obyčajne vlaku, prichádzajúcemu z druhej strany.

Dobrý začiatok vedie k zlému koncu. Zlý začiatok asi nemá koniec.

Nezvratným dôkazom, že inde vo vesmíre existujú inteligentné bytosti, je, že sa nikdy nepokúsili s nami spojiť.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Finančný príspevok na stravovanie

31. 5. 2021 Novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov účinná od 1. 3. 2021 priniesla zmeny v stravovaní zamestnancov.
Od marca sa zamestnanci môžu rozhodnúť medzi stravovacou poukážkou (tzv. gastrolístok) a finančným príspevkom na stravovanie, ktorý má byť účelovo viazaný na stravovanie. Znamená to, že zamestnávateľ by namiesto stravného lístku poskytol zamestnancovi priamo peniaze, ak si to zamestnanec zvolí. Zamestnanec je viazaný svojím výberom počas 12 mesiacov odo dňa, ku ktorému sa výber viaže.
Právo výberu sa vzťahuje len na zamestnancov, ktorým zamestnávateľ nezabezpečuje stravovanie vo vlastnom, alebo inom zmluvnom stravovacom zariadení. Takže zamestnávateľ, ktorý nebude zabezpečovať stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa, má od marca 2021 povinnosť umožniť zamestnancom vybrať si medzi zabezpečením stravovania prostredníctvom právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, formou stravovacej poukážky (gastrolíska) a poskytnutím finančného príspevku na stravovanie.
Za tým účelom je zamestnávateľ povinný upraviť pravidlá, akým spôsobom sa bude realizovať výber zamestnanca, teda bude musieť určiť:
• primeranú lehotu na výber zo strany zamestnanca,
• minimálnu dobu, počas ktorej je zamestnanec viazaný svojím výberom (najviac však 24 mesiacov),
• postup v prípade, že zamestnanec v určenej lehote výber neuskutoční.
Podrobnosti tohto výberu môže zamestnávateľ ustanoviť vo vnútornom predpise.
Suma finančného príspevku na stravovanie je suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie zamestnancom. Minimálnu a maximálnu výšku finančného príspevku na stravovanie určuje Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“ v príslušnom tvare).
K

Zmeny v zákone o dani z príjmov

27. 6. 2012 Novelou zákona o dani z príjmov účinnou od 1. 1. 2012 sa zrušila disproporcia medzi odpisovaním hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu a hmotného majetku obstaraného z vlastných zdrojov, resp. z úveru. Uvedená posledná novela zákona o dani z príjmov vracia spôsob odpisovania tohto majetku do stavu pred 1. 1. 2012.
Schválená novela mení a dopĺňa zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy ako aj mení a dopĺňa niektoré zákony s účinnosťou od 1. 3. 2012, mení a dopĺňa zákon o dani z príjmov. Schválená úprava opätovne rieši odpisovanie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.

Daňové výdavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci

27. 6. 2012 Medzi daňové výdavky, ktoré je možné uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov patrí aj balík výdavkov, ktorých uhradením zamestnávateľ zabezpečuje pracovné a sociálne podmienky pre zamestnancov.
Daňové výdavky vynaložené na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie sú výdavky vynaložené na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk, starostlivosť o zdravie zamestnancov, vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, výchovu a vzdelávanie žiakov, príspevky na stravovanie zamestnancov, mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky. Za daňové výdavky budú považované také výdavky, ktoré zamestnávateľom vyplývajú z opatrení zameraných na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie. Podľa Zákonníka práce tieto výdavky slúžia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Študenti a letné brigády

25. 6. 2012 Študent môže pracovať na základe pracovnej zmluvy alebo na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak študenti uzatvárajú pracovný pomer, tak spravidla na kratší pracovný čas podľa Zákonníka práce.
Blížiace sa prázdninové obdobie je spojené so zvýšenou zárobkovou aktivitou študentov. Mnoho študentov, najmä vysokoškolákov, pracuje aj počas akademického roka. V letných mesiacoch vstupujú do pracovného procesu ďalší vysokoškoláci, ako aj študenti stredných škôl. Využiť môžu všetky druhy dohôd. Dohodu o vykonaní práce, ktorá sa uzatvára na rozsah prác nie vyšší ako 350 hodín v kalendárnom roku. Dohodu o pracovnej činnosti, na základe ktorej možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne. Na základe dohody o brigádnickej práci študentov, vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času, pričom dodržiavanie tejto podmienky sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Zmena zdravotnej poisťovne

25. 6. 2012 Medzi základné práva poistenca v oblasti zdravotného poistenia patrí aj zmena zdravotnej poisťovne, podľa vlastného výberu.
Ak sa poistenec rozhodne z akéhokoľvek dôvodu zmeniť zdravotnú poisťovňu, môže tak urobiť vždy len 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka, pričom si musí do novo vybranej poisťovne podať prihlášku do 30. septembra bežného roka. Prejsť do inej zdravotnej poisťovne môžu poistenci iba raz do roka.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner