Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kde končí pozemská púť

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

(Zrnká úsmevu)
Svetlá budúcnosť

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

„Ďuro, slady nepríde ku stolu?“ „Nie pane, dnes ráno ste ju ráčili zastreliť.“ „Ach áno, už si spomínam. Akurát som netušil, že preto bude tak dlho naštvaná.“

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

(Myšlienky bez cla)
Manželstvo je podnik

Ak sa niekomu nechce pracovať, je lenivec. Na pomenovanie tvora, ktorému sa veľmi chce pracovať, slovenčina nemá – ak vylúčime výraz hlupák – dostatočne expresívne označenie. Musíme si, tak ako sa to stáva tradíciou, požičať od Američanov. Tí namiesto hlupák hovoria workaholic...

Pred svadbou maj oči otvorené, po svadbe ich privri. (Fuller)

Napriek neodškriepiteľnému pokroku v emancipácii žien, vďaka ktorému už ženy vedia fajčiť ako muži, piť ako muži i nadávať ako muži, sa v jednom pokrok nepohol ani o krok dopredu: mladé dievča treba vydať, zatiaľ čo mladého muža vydávať netreba...

(Zrnká úsmevu)

Finančný príspevok na stravovanie

31. 5. 2021 Novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov účinná od 1. 3. 2021 priniesla zmeny v stravovaní zamestnancov.
Od marca sa zamestnanci môžu rozhodnúť medzi stravovacou poukážkou (tzv. gastrolístok) a finančným príspevkom na stravovanie, ktorý má byť účelovo viazaný na stravovanie. Znamená to, že zamestnávateľ by namiesto stravného lístku poskytol zamestnancovi priamo peniaze, ak si to zamestnanec zvolí. Zamestnanec je viazaný svojím výberom počas 12 mesiacov odo dňa, ku ktorému sa výber viaže.
Právo výberu sa vzťahuje len na zamestnancov, ktorým zamestnávateľ nezabezpečuje stravovanie vo vlastnom, alebo inom zmluvnom stravovacom zariadení. Takže zamestnávateľ, ktorý nebude zabezpečovať stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa, má od marca 2021 povinnosť umožniť zamestnancom vybrať si medzi zabezpečením stravovania prostredníctvom právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, formou stravovacej poukážky (gastrolíska) a poskytnutím finančného príspevku na stravovanie.
Za tým účelom je zamestnávateľ povinný upraviť pravidlá, akým spôsobom sa bude realizovať výber zamestnanca, teda bude musieť určiť:
• primeranú lehotu na výber zo strany zamestnanca,
• minimálnu dobu, počas ktorej je zamestnanec viazaný svojím výberom (najviac však 24 mesiacov),
• postup v prípade, že zamestnanec v určenej lehote výber neuskutoční.
Podrobnosti tohto výberu môže zamestnávateľ ustanoviť vo vnútornom predpise.
Suma finančného príspevku na stravovanie je suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie zamestnancom. Minimálnu a maximálnu výšku finančného príspevku na stravovanie určuje Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“ v príslušnom tvare).
K

Nový portál pre učiteľov cudzích jazykov

18. 12. 2008 Nový internetový portál www.educj.sk je určený kvalifikovaným i nekvalifikovaným pedagógom cudzích jazykov. Spustilo ho ministerstvo školstva. Na portáli sa budú nachádzať informácie pre frekventantov a pre všetkých, ktorí sa zaoberajú vzdelávaním učiteľov.
 
(Zdroj: AKTUALITY)

Rast spotrebiteľských cien vyšší ako očakávania NBS

18. 12. 2008 Rast spotrebiteľských cien v novembri bol napriek spomaleniu vyšší, ako očakávala centrálna banka.
Dôvodom bola predovšetkým dynamika cien tepla a služieb spojených s dopravou, cien v mestskej a medzimestskej autobusovej doprave. Spotrebiteľské ceny merané harmonizovaným indexom HICP sa v novembri tohto roku na medziročnej báze zvýšili o 3,9 %, kým v októbri ich dynamika dosiahla 4,2 %. Celková inflácia (bez energií a nespracovaných potravín) dosiahla medziročnú dynamiku 4 % oproti októbrovým 4,1 %. Priemerná medziročná miera inflácie za 12 mesiacov zaznamenala 3,8 % a v priemere od začiatku tohto roka dosiahla 4 %.  NBS očakáva, že v decembri by spomaľovanie medziročnej dynamiky inflácie oproti novembru malo pokračovať. Mal sa v ňom odrziť pokračujúci bázický efekt v cenách potravín, reštaurácií a ďalší pokles cien pohonných hmôt v dôsledku vývoja  cien ropy.  Rast cien cigariet a tepla by mal v decembri pokračovať.
(Zdroj: HNONLINE)

Školákom začínajú od pondelka prázdniny, zamestnanci pýtajú dovolenky

18. 12. 2008 Školáci budú mať od pondelka 22. decembra do stredy 7. januára prázdniny. Čaká ich teda 19 dní voľna. Vyhláška ministerstva školstva umožňuje riaditeľom škôl dať aj ďalšie voľno. Preto je možné, že niekde sa žiaci a študenti vrátia do tried až 12. januára.
(Zdroj: SITA)

Certifikáty ISO nemusia zaručiť kvalitu

17. 12. 2008 Aj keď sa firmy, ktoré vykonávajú audity a vydávajú certifikáty kvality manažérskych systémov či bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci chvália tým, že u nich všetko funguje tak ako má, nemusí to vždy byť pravda.
Stáva sa, že pre chybnú súčiastku treba stiahnuť celú sériu výrobkov, nemocnice musia prešetrovať prípady nedbanlivosti, alebo tragédiu spôsobí firma, pre ktorú dodržiavanie BOZP má byť samozrejmosťou. Štandardy kvality nemusia nič zaručovať a získať certifikát ISO, prípadne akreditáciu na prevádzkovanie certifikačného orgánu nemusí byť vôbec ťažké. Pritom aj malý odklon od "kvalitných" postupov garantovaných medzinárodnými štandardami môže mať hrozivé následky. Príkladmi sú zrútenie železničného mostu v Čechách, explózia v Novákoch, či smrteľné zanedbania zdravotnej starostlivosti vo viacerých nemocniciach.  K nedostatkom dochádza vtedy, ak certifikačný orgán obchádza svoje povinnosti. Najčastejším dôvodom je skracovanie počtu povinných dní, ktoré treba na audite stráviť. Ich počet závisí od  náročnosti činností, ktoré firma prevádzkuje, počtu prevádzok aj od počtu zamestnancov. Počty dní udávajú tabuľky. K porušovaniu pravidiel dochádza aj vtedy, ak spoločnosť, ktorá certifikát vydáva, ponúka aj poradenské služby, takže nie je zaručený nezávislý postup. Rovnaký človek, ktorý má vo firme posúdiť procesy, nemôže do nej na pár dní prísť a radiť, čomu sa treba pri audite vyhnúť. Takýto poradca neraz zákazníkovi ponúkne, že vykoná audit a materiály odošle priamo do firmy, ktorá certifikát vydáva, čím umožní obísť celý proces a vydaný certifikát nemôže zaručovať kvalitu. Firma je rada, že prišla ľahko a lacno k certifikátu a poradca je rád, že prišiel  k peniazom. Preto sa na nedávnom mítingu IAF medzinárodné akreditačné autority dohodli na sprísnení pravidiel akreditácie a lepšej kontrole zo strany akreditačných orgánov, na náhodných auditoch firiem, ktoré už certifikát majú a do praxe by sa malo dostať získavanie spätnej vúzby od certifikovaných firiem. Smernicu v júli prijal Európsky parlament. Zlepšiť situáciu má aj nová verzia najznámejšej normy ISO 9001, ktorá prináša povinnosť do dvoch rokov precertifikovať už vydané certifikáty.  
(Zdroj: TREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner