Finančné transakcie sa zdaňujú
21. 10. 2024
Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a vysoké zadĺženie Slovenska sa zákonom zavádza konsolidačné opatrenie, realizáciou ktorého sa prispeje k zvýšeniu príjmov do štátneho rozpočtu.
Uvedené opatrenie prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky. Pri prijímaní opatrenia sa sledoval cieľ primeraného rozdelenia daňovej záťaže medzi dotknuté daňové subjekty.
Zákon je zavedený tak, aby mal čo najmenšie negatívne vplyvy na prevažnú väčšinu obyvateľov a aby primerane, proporcionálne a nediskriminačne zasiahol všetky relevantné subjekty. Podporujú sa elektronické platby, čo odzrkadľuje snahu v boji proti daňovým podvodom a daňovým únikom. Digitálne platby zefektívňujú výkon kontroly plnenia daňových povinností a prispievajú k zlepšeniu výberu daní
K
Slovenky zarábajú o pätinu menej než muži
18. 6. 2019
Ide o jeden z najväčších rozdielov v Európskej únii. Výraznejšie rozdiely v zárobkoch sú už len v piatich krajinách Únie. Najväčší rozdiel v zárobkoch je v Estónsku, kde ženy zarábajú o 25 % menej ako muži.
Na druhom mieste je Česká republika s rozdielom takmer 22 %. Naopak najmenší rozdiel je v Rumunsku (5,2 %) a Taliansku (5,3 %). Pod nižšie platy žien na Slovensku sa podpisuje viacero faktorov. Často však ide o fakt, že v odvetviach, ktoré sú najlepšie platené, je stále veľmi málo žien (napr. IT sektor či technické odvetvia). Dôvodom je aj materská, kedy ženám výrazne klesá zárobok a tiež skutočnosť, že ešte stále mnohé ženy uprednostňujú rodinu pred kariérou.
Zostávajú dva týždne na podanie odloženého daňového priznania
18. 6. 2019
Daňovníkom zostáva čas do pondelka 1. júla, nakoľko 30. júna je nedeľa. Tento rok si daňové priznania odložilo na jún zhruba 193 000 daňovníkov. Najčastejším dôvodom na odloženie priznania je zrejme posunutie lehoty na zaplatenie dane.
Podnikatelia, ale aj fyzické osoby tak majú viac času na prípravu všetkých potrebných dokladov a vyčlenenie finančných prostriedkov. Pre živnostníkov, ktorí doposiaľ neplatili sociálne odvody alebo by ich v nasledujúcom období mali platiť vo vyššej výške sa posúva lehota na ich platenie až na október 2019. Daňovníci, ktorí mali aj príjmy zo zahraničia, si mohli odložiť podanie priznania až do 30. septembra.
Oceliarne U.S. Steel zvyšujú mzdy
17. 6. 2019
V košických oceliarňach U.S. Steel sa zvyšuje mesačná mzda každého zamestnanca o 40 eur mesačne. Zabezpečuje to nový dodatok ku kolektívnej zmluve s účinnosťou od 1. mája, ktorý v pondelok podpísali odborári a vedenie podniku. Potvrdil to predseda Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice Juraj Varga.
Súčasťou dohody je okrem iného vyplatenie jednorazovej odmeny vo výške 100 eur v mesiaci december po splnení hospodárskych výsledkov stanovených za 12 mesiacov tohto roku. "Dodatok číslo 6 vo finálnej podobe sa ratifikoval v 24. týždni jednotlivými základnými organizáciami združenými v Rade odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice a je zároveň výsledkom sociálneho zmieru v našej fabrike, ktorému predchádzal konštruktívny sociálny dialóg nielen za stolom, ale aj mimo neho. Napriek zložitému obdobiu v oceliarenskom odvetví v EÚ, ktoré vzniklo v časovom súbehu s naším vyjednávaním, považujeme výsledok za adekvátny," informoval Varga. Štrajková pohotovosť, ktorú odbory v podniku vyhlásili v apríli, sa skončila mimoriadnou konferenciou Rady odborov 14. júna. Podľa hovorcu U.S. Steel Košice Jána Baču je podpísanie dodatku ku kolektívnej zmluve pre podnik veľmi dôležité aj vzhľadom na zložité podmienky, v ktorých sa aktuálne nachádza oceliarstvo v Európe. "Táto dohoda poukazuje na schopnosť a ochotu oboch strán dohodnúť sa v prospech spoločného dlhodobého záujmu. Všetci chceme, aby táto firma uspela v ťažkej konkurencii," uviedol.
Minimálna suma gastrolístkov sa zvýši od 1. júla, potvrdilo ministerstvo práce
14. 6. 2019
Minimálna hodnota stravných lístkov sa pre státisíce zamestnancov od 1. júla zvýši z 3,60 eura na 3,83 eura. Dôvodom je nárast súm príspevkov na stravné pre zamestnancov, ktorí sú na pracovnej ceste v rámci Slovenska. Stravné pre zamestnancov stúpne na základe opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí, ktoré sa začne uplatňovať od začiatku budúceho mesiaca.
"Legislatívny proces sa skončil, v súčasnosti sa čaká na publikáciu v Zbierke zákonov," uviedol pre agentúru SITA Igor Melicher z tlačového a komunikačného odboru ministerstva práce a sociálnych vecí. Suma stravného v prípade pracovnej cesty v dĺžke päť až 12 hodín pôjde nahor zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura za každý deň, stravné pri pracovnej ceste trvajúcej od 12 do 18 hodín sa zvýši zo 7,10 eura na 7,60 eura a pri pracovnej ceste presahujúcej 18 hodín pôjde o nárast zo súčasných 10,90 eura na 11,60 eura. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že nárast minimálnej hodnoty gastrolístkov sa môže vzťahovať na zhruba 724-tisíc zamestnancov. Podľa výberovej vzorky, v ktorej sa nachádzalo 780 tisíc zamestnancov, dostávalo stravovacie poukážky v hodnote nižšej ako 3,83 eura približne 259-tisíc zamestnancov, čo je 33,2 percenta z počtu vo výberovej vzorke. Za minulý rok pritom bolo na Slovensku 2,18 milióna zamestnancov. "Za predpokladu, že z celkového počtu zamestnancov stravovacie poukážky poberá 33,2 % zamestnancov v hodnote nižšej ako 3,83 eura, zvýšenie minimálnej hodnoty stravovacích poukážok môže mať pozitívny vplyv na približne 724 tisíc zamestnancov," uviedlo ministerstvo. Sumy stravného pri tuzemských pracovných cestách sa naposledy menili k 1. júnu minulého roka. "V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného, ktorý je ustanovený v zákone o cestovných náhradách, bola splnená podmienka na ich zvýšenie," uviedlo ministerstvo. Vo februári tohto roka totiž mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku oproti januáru minulého roka dosiahol 105,8 percenta, čo je zvýšenie o 5,8 percentuálneho bodu.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)