Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Ženy po materskej sú ochotné pracovať aj za menej
14. 5. 2013
Ženy po materskej dovolenke sú ochotné zobrať aj o pätinu nižší plat.
Je to spôsobené nielen tým, že je dnes ťažšie získať prácu, ale aj osobnou kalkuláciou ženy, že ak nebude mať vysoké nároky, zamestnávateľ jej viac vyjde v ústrety, keď sa bude potrebovať postarať o dieťa.
Všetky sociálne dávky by mali dostať len rodiny, ktoré prejdú testom
10. 5. 2013
SDKÚ-DS navrhuje zaviesť testovanie pracovnej aktivity rodiny.
Má ísť o spravodlivé riešenie rozdelenia sociálnych dávok, ktoré prinesie úsporu na výdavkoch štátu a zvýši počet pracujúcich.
Na plnú podporu od štátu bude mať nárok len tá rodina, v ktorej aspoň jeden rodič v priebehu posledných štyroch rokov pracoval alebo študoval v súčte aspoň 274 dní. V prípade, že tento test pracovnej aktivity rodín nebude splnený, tak sa niektoré dávky nebudú vyplácať vôbec.
Rodičia dostanú v práci menej
6. 5. 2013
Bude sa šetriť na pomoci pre pracujúcich rodičov.
S takýmto scenárom pracuje rezort práce v rámci zmien v sociálnych dávkach. V návrhoch počíta s obmedzením príspevku na starostlivosť o dieťa. Ten poberajú rodičia s deťmi do troch rokov, ktorí sa počas rodičovskej dovolenky rozhodli pracovať.
V súčasnosti im štát pomáha pri nákladoch na jasle či opatrovateľku 230 eurami mesačne, po novom by mali dostávať menej.
Hypotéky môžu rekordne zlacnieť
3. 5. 2013
Slováci si budú môcť v bankách požičiavať rekordne lacno.
ECB znížila kľúčový úrok na historicky najnižšiu úroveň 0,50 percenta. Pokles sadzieb bude impulzom na ďalšie možné, hoci nie až také výrazné, zníženie úrokových sadzieb na úveroch v komerčných bankách.